Jak skanować kody QR?

Kody QR służą do kodowania znaków w taki sposób, by mogły być one sprawnie i szybko odczytane przez specjalne czytniki. Nośnikiem danych w kodach QR są małe kwadraciki przypominające piksele. Kody QR skanuje się za pomocą smartfonów. Co zrobić, by zamienić telefon w czytnik kodów?

Wykorzystanie kodów QR w praktyce

skanowanie kodu QR w sklepie

Kody QR można znaleźć w prasie, przestrzeni publicznej oraz internecie. W kodzie QR zakodowany jest link, więc po jego zeskanowaniu jesteśmy przenoszeni na konkretną stronę internetową. Kody QR wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie wpisanie adresu całej strony internetowej byłoby problematyczne.

W jaki sposób skanować kody QR?

skan kodu QR telefonem

Do skanowania kodów QR wymagana jest aplikacja, która pozwoli skonfigurować telefon w czytnik. Programy do sczytywania kodów QR są bezpłatne i dostępne na wszystkie systemy operacyjne. Wybór takich programów jest dość spory. Na urządzenia marki Apple polecić można na przykład aplikacje QR Reader for iPhone i Quick Scan - QR Code Reader, a na telefony z Androidem: QR Code Reader i kod QR skanera Błyskawica.

Aby poprawnie zeskanować kod QR, należy nakierować aparat na kwadrat tak, by cały znalazł się w obiektywie. Po chwili urządzenie umożliwi nam wykonanie zdekodowanej w kodzie akcji - na przykład pozwoli przejść na stronę internetową lub pobrać plik.  

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.40 / 5.0 (30)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.