Jak sprawdzić, czy bateria w telefonie działa prawidłowo?

O komforcie korzystania ze smartfona decyduje nie tylko duży wyświetlacz i szybki procesor, ale także wytrzymała bateria. Krótki czas działania telefonu może być dla nas uciążliwy, jednak nie powinien on przesądzać o wymienia urządzenia na nowe. Bardzo możliwe, że jest to wina zużytej baterii i to ona musi zostać zmieniona. W jaki sposób zatem sprawdzić, czy bateria w telefonie działa prawidłowo?

Średni czas działania baterii w telefonie

1. Jak sprawdzić, czy bateria w telefonie działa prawidłowo?

Jeśli używamy tego samego telefonu przez kilka lat, nie unikniemy stopniowej degradacji znajdującej się w nim baterii. Zwykle wyraźną różnicę zauważymy już po 18 miesiącach od zakupu nowego smartfona. Po takim czasie konieczne jest już codzienne ładowanie telefonu. Należy jednak pamiętać, że czas ten podano w przybliżeniu. Mogą mieć na niego wpływ także energochłonne aplikacje, których używamy przez większość czasu, lub te działające w tle. Zanim więc przystąpimy do wymiany baterii, spróbujmy testowo wyłączyć lub odinstalować niepokojące nas apki. Żywotność baterii jest podawana w cyklach ładowania, jednak zwykle celem producenta jest jej prawidłowa praca przez dwa lata. Dokładnie tyle, ile trwa okres gwarancyjny obejmujący nabyte urządzenie.

Oznaki nieprawidłowego działania baterii

2. Jak sprawdzić, czy bateria w telefonie działa prawidłowo?

Oczywista oznaka nieprawidłowego działania baterii to jej szybsza utrata energii. Czas działania smartfona będzie ulegać stopniowemu skracaniu. W końcu przyjdzie moment, gdy telefon zacznie się niespodziewanie wyłączać, mimo że sygnalizowane jest jeszcze stosunkowo dużo energii. W takiej sytuacji nie ma co się dłużej zastanawiać – pora na wymianę baterii na nową.

Jeden z pierwszych objawów sygnalizujących, że bateria w telefonie nie działa prawidłowo to również jej szybka utrata energii krótko po odpięciu ładowarki. Zamiast 100% poziom naładowania spada do 95%, a po krótkim odstępnie czasu nawet do 90 i 80%. Zużywające się baterie nie tylko szybciej się wyczerpują, ale też trudniej naładować je do pełnych 100%.

Niepokojącym dla nas sygnałem powinno być nadmierne przegrzewanie się urządzenia podczas ładowania. Może to zwiastować spuchnięcie baterii. Jeśli zauważysz, że obudowa Twojego telefonu uległa wybrzuszeniu lub wypchnięty został wyświetlacz, natychmiast zaprzestań używania urządzenia. To jednoznaczny sygnał spuchnięcia baterii, czyli jej całkowitego zepsucia się. Taki stan zagraża smartfonowi, którego delikatne podzespoły mogą zostać uszkodzone pod naciskiem puchnącej baterii.

Niebezpieczeństwo grozi także nam, czyli użytkownikom telefonu. Wciąż wspominane są przypadki wybuchu telefonu z powodu spuchniętej baterii, choć przy aktualnie stosowanych zabezpieczeniach jest to prawie niemożliwe. Istnieje także niewielkie prawdopodobieństwo wycieku ze spuchniętej baterii. Wówczas nie możemy dopuścić do kontaktu żrącej cieczy z jakimkolwiek obszarem naszego ciała.

Wymiana baterii na nową

W starszych modelach smartfonów możliwa była samodzielna wymiana baterii na nową, jednak aktualnie stosowane jednobryłowe obudowy na to nie pozwalają. Sam proces wymiany ogniwa nie jest tak trudny, jak otworzenie obudowy. Zwykle zawiera ona ukryte śrubki, klipsy, a nawet klej.

Nieumiejętne otwieranie obudowy może skończyć się po prostu uszkodzeniem telefonu. Dlatego w pierwszej kolejności, jeśli jest taka możliwość, należy skorzystać z okresu gwarancyjnego. Jeżeli dobiegł on już końca, możemy udać się do sprawdzonego serwisu GSM lub w salonu serwisowego producenta. Należy mieć przy tym na uwadze, że zewnętrza firma może nie podjąć się wymiany baterii w niektórych, trudnych do otworzenia smartfonach.

Pamiętajmy o tym, aby zużyte ogniwo oddać do specjalnego punktu. Dzięki temu chronimy środowisko naturalne, a bateria prawdopodobnie będzie mogła zostać przetworzona na nową.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.