Jak sprawdzić czy telefon jest kradziony?

Wiele osób decyduje się na zakup telefonu z “drugiej ręki”. Jednakże kupując urządzenie z innego źródła niż sklep czy salon operatora, trzeba dokładnie sprawdzić pochodzenie smartfona - nawet jeśli jest ono nowe. Może się bowiem okazać, że sprzęt jest kradziony.

Każdego roku ginie kilkadziesiąt tysięcy telefonów. Część z nich gubią sami właściciele, ale zdecydowana większość to kradzieże. Nawet za nieświadomy zakup kradzionego sprzętu możemy być posądzeni o paserstwo. Warto więc sprawdzić pochodzenie urządzenia oraz spisać umowę kupna-sprzedaży, by nie narażać się na sankcje prawne, jakie są przewidziane w przepisach.

Każdy telefon ma unikalny kod IMEI, który zawiera w sobie wiele informacji na temat urządzenia. Numer wykorzystuje się do częściowego namierzania akcesorium, a także do jego blokowania. Kod, w zależności od rodzaju telefonu, można znaleźć w następujących miejscach:

  • pudełko;
  • naklejka pod baterią;
  • tylna obudowa smartfona;
  • grawer na tacce SIM

IMEI można także sprawdzić wpisując w telefonie *#06# (metoda działa we wszystkich modelach urządzeń).

Odczytany numer najlepiej sprawdzić za pomocą strony numberingplans.com. Istnieją również polskie strony, na których można zweryfikować pochodzenie urządzenia lub zgłosić jego zaginięcie. Są to: bazagsm.pl oraz kradzionytelefon.pl. Nieco prościej można uzyskać informacje na temat urządzeń Apple, które są rejestrowane przez producenta. W tym przypadku wystarczy znać numer seryjny, by poznać wiele informacji na temat telefonu.

Przy zakupie smartfona lub innego urządzenia warto spisać umowę ze sprzedawcą. Trzeba na niej zawszeć dokładny numer seryjny urządzenia oraz kod IMEI, a także adnotację z poświadczeniem sprzedającego, że telefon jest wolny od wad prawnych i nie był przedmiotem przestępstwa. Wzór takiej umowy można pobrać na jednej z wymienionych wcześniej stron.

 

Foto: pixabay.com

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.50 / 5.0 (30)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.