Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu? (Android i iOS)

Podejrzewasz, że ktoś szpieguje Twój telefon? Dostrzegasz niepokojące objawy i nie wiesz, czy możesz bezpiecznie korzystać ze swojego urządzenia? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak sprawdzić czy Twój telefon jest na podsłuchu.

Jak stwierdzić czy telefon jest na podsłuchu? Objawy

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać czy telefon jest na podsłuchu, ponieważ często nie widać oczywistych objawów. Powinniśmy jednak zachować czujność i zwracać uwagę na wszelkie zmiany w funkcjonalności telefonu. Jeśli smartfon „zachowuje się” dziwnie, to znaczy sam się włącza lub wyłącza, samoczynnie uruchamiają się w nim aplikacje lub niespodziewanie szybko wyładowuje się w nim bateria, może to być objawem zainstalowanego podsłuchu. Nasze podejrzenia wzbudzić powinny też nietypowe zachowania aparatu smartfona.

Oczywiście te wszystkie sygnały nie oznaczają w 100%, że smartfon jest na podsłuchu. Objawy te mogą po prostu świadczyć o usterkach czy nadmiernym zużyciu urządzenia. Warto jednak zachować czujność.

Niepokojącym sygnałem powinien być dla nas również fakt, że ktoś z naszego otoczenia wie o nas rzeczy, których nikomu nie przekazywaliśmy.

W takim wypadku warto sprawdzić czy nasz telefon nie jest na podsłuchu. Poniżej przedstawiamy różne metody jak to zrobić w telefonach z Androidem, takich jak Samsung, Xiaomi czy Huawei, a także w iPhone’ach.

Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu? (Android i iOS)

Poniżej znajdziesz 5 kroków, które należy podjąć, by dowiedzieć się, czy smartfon jest na podsłuchu.

1. Wypróbuj kody serwisowe (Android, iOS)

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu - kody MMI

W wykryciu podsłuchów i nieprawidłowości na Twoim telefonie pomogą Ci kody MMI.

• Wpisz na ekranie smartfona kod *#21#, a dowiesz się czy rozmowy i wiadomości z Twojego telefonu przekazywane są na inny numer. Jeśli tak jest, zobaczysz go na ekranie. 

• Wpisz kod *#62#, a dowiesz się gdzie przekierowywane są połączenia, gdy masz wyłączony telefon lub jesteś poza zasięgiem. Nie panikuj od razu, gdy na ekranie pojawi się obcy numer, ponieważ najprawdopodobniej będzie to numer Twojej poczty głosowej. Upewnij się jednak czy rzeczywiście tak jest. Sprawdź numer w wyszukiwarce lub zadzwoń do swojego operatora. (zob. także: Jak sprawdzić obcy numer telefonu komórkowego?).

2. Sprawdź administratorów urządzenia (Android)

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu? - administratorzy urządzenia

Aby zobaczyć czy telefon jest na podsłuchu sprawdź listę administratorów dowiesz się, jakie aplikacje mają uprawnienia do zarządzania Twoim telefonem. 

Otwórz Ustawienia telefonu i wpisz w wyszukiwarkę “Administratorzy urządzenia”. Możesz także wybrać kolejno: Ustawienia >> Bezpieczeństwo >> Administratorzy Urządzenia.* Na liście zobaczysz aplikacje, które mają nadany status administratora. Jeśli któraś aplikacja wzbudzi Twoje podejrzenia i stwierdzisz, że nie pochodzi ona producenta urządzenia lub oprogramowania, koniecznie ogranicz jej uprawnienia lub rozważ jej całkowite usunięcie. 

*Zakładka administratorzy Urządzenia może znajdować się w innym miejscu. Zależy to od producenta i modelu smartfona.

3. Sprawdź zabezpieczenia konta iCloud (iPhone, iOS)

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu? - iCloud iPhone

Szpiegowanie konta iCloud jest popularnym sposobem stosowanym przez oszustów. Szpiedzy wyłudzają login i hasło do konta iCloud użytkownika i w efekcie otrzymują dostęp do wszystkich jego wiadomości, zdjęć i historii połączeń. Jeśli masz włączoną weryfikację dwuetapową, twoje podejrzenia powinno wzbudzić otrzymanie na telefon prośby o potwierdzenia nowego logowania do konta.

4. Skorzystaj z profesjonalnego sprzętu lub pomocy specjalisty (Android, iOS) 

W ofertach sklepów detektywistycznych można znaleźć specjalne wykrywacze, które informują o śledzeniu i lokalizują podsłuchy. Dobrym rozwiązaniem jest również przekazanie telefonu firmie specjalizującej się w wykrywaniu podsłuchów.

Pamiętaj jednak, by przed skorzystaniem oferty takiej firmy dokładnie sprawdzić opinie na jej temat internecie. Ważne jest też, by nie kontaktować się z firmą z telefonu, który Twoim zdaniem jest śledzony. Inaczej szpiedzy dowiedzą się o podejmowanych przez Ciebie krokach.  

5. Wyłącz śledzące reklamy (Android, iOS)

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu? - wyłączanie śledzących reklam

Niektórym użytkownikom może się wydawać, że ich telefon jest podsłuchiwany, gdy wyświetlają im się spersonalizowane reklamy oparte na ich zainteresowaniach i wyszukiwaniach. W tym przypadku nie ma jednak powodu do obaw. To normalne, że korporacje takie jak Google czy Facebook zbierają informacje i dane od użytkowników. 

Jeśli jednak stanowi to dla Ciebie problem, możesz wyłączyć reklamy spersonalizowane na swoim telefonie. Wystarczy, że zmienisz ustawienia reklam na koncie Google i Facebooku. W iPhonie opcję ograniczania reklam bazujących na zainteresowaniach znajdziesz w sekcji: Ustawienia >> Prywatność >> Reklamy. 

Jak zabezpieczyć telefon przed podsłuchem?

Aby zabezpieczyć telefon przed zainstalowaniem w nim podsłuchu, powinniśmy przede wszystkim zachować ostrożność. Uważajmy na linki, które otrzymujemy w wiadomościach SMS, w mailach i mediach społecznościowych. Przed kliknięciem jakiegokolwiek linku dwa razy się zastanów i sprawdź dobrze źródło. Nie pobieraj też aplikacji spoza Google play czy Apple store. Korzystaj z wbudowanych zabezpieczeń smartfona, takich jak hasła i blokady, regularnie też skanuj telefon. Nie podawaj nikomu żadnych haseł i wrażliwych danych, wyłączaj bluetooth gdy go nie używasz i nie korzystaj z otwartych sieci Wifi. Więcej szczegółów na temat tego jak zabepieczyć telefon znajdziesz w naszych artykule pt.: Jak zabezpieczyć telefon przed inwigilacją?

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi udało Ci się rozwiązać problem z telefonem i lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo. 

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.