Jak sprawdzić, czy zablokowany numer dzwonił?

Blokowanie numerów w smartfonie stanowi duże udogodnienie, które pozwala pozbyć się uciążliwych, niechcianych połączeń przychodzących oraz wiadomości SMS. Niekiedy jednak ciekawość bierze górę i chcemy sprawdzić, czy zablokowany numer nadal do nas dzwoni. Czy istnieje możliwość zweryfikowania takiej informacji? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Na czym polega blokowanie numerów w telefonie?

1. Jak sprawdzić, czy zablokowany numer dzwonił?

Nowe modele smartfonów umożliwiają szybkie i łatwe blokowanie numerów telefonów. Dysponują fabryczną funkcją blokady połączeń. Wystarczy otworzyć spis połączeń, przytrzymać palec na niepożądanym numerze i wybrać opcję „Zablokuj kontakt”. Od teraz właściciel numeru nie będzie już mógł się do Ciebie dodzwonić. Zablokowanie numeru powoduje, że każda próba połączenia jest przerywana w momencie wybierania Twojego numeru. Działa to w ten sam sposób, jak podczas dzwonienia pod numer poza zasięgiem sieci komórkowej lub wyłączony smartfon. Analogicznie nie dotrą do Ciebie również wiadomości SMS od zablokowanego numeru.

W jakim celu można wykorzystywać blokowanie numerów w telefonie?

Poprzez funkcję blokady numerów w smartfonie można łatwo uporać się z uciążliwymi telefonami od telemarketerów. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swoich danych w celach marketingowych, nie musisz dłużej kłopotać się zakłócającymi Twój spokój połączeniami od niechcianych firm. Szczególnie dziś blokowanie numerów w smartfonie stanowi przydatną funkcję. Coraz częściej można spotkać się z połączeniami wykonywanymi przez inteligentne boty, które jedynie naśladują rozmowy telefoniczne z ludźmi, przez co są jeszcze bardziej uciążliwe. Jeśli zatem odmawiasz skorzystania z usługi, a telemarketer lub bot nadal do Ciebie dzwoni i zakłóca Twój spokój, po prostu zablokuj ten numer. Niektóre smartfony wykrywają nawet potencjalny SPAM, na bieżąco weryfikując, czy numer jest podejrzany. Wyświetlają taką informację przy numere. Wówczas możesz od razu zablokować numer, bez konieczności jego wcześniejszego odbierania.

Po co sprawdzać, czy zablokowany numer dzwonił?

Część osób może interesować się, czy blokowanie numeru w telefonie jest skuteczne. Chce się sprawdzić, czy firma nadal kontynuuje próby połączeń, na przykład jeśli zgłosiliśmy nieupoważnione przetwarzanie naszych danych. Sprawdzenie, czy zablokowany numer dzwonił, to kusząca możliwość także w sytuacji, gdy zablokowano numer osoby, którą się zna. Niekiedy blokujemy połączenia i wiadomości od osób, z którymi nie chcemy dłużej utrzymywać kontaktu. Jednak ciekawość bierze górę i chcemy sprawdzić, czy taka osoba próbuje do nas zadzwonić. Czy można to zweryfikować? Jak najbardziej. Wystarczy tylko skorzystać z odpowiednich funkcji w smartfonie.

Jak sprawdzić, czy zablokowany numer dzwonił?

Do blokowania numerów możesz korzystać z fabrycznie wbudowanej funkcji blokady w Twoim smartfonie. Alternatywę stanowią także zewnętrzne aplikacje do pobrania ze Sklepu Play albo App Store, na przykład Filtr Połączeń, Blokada Połączeń czy Blokowanie numeru Calls Blacklist. Jeśli Twój smartfon nie wyświetla informacji, czy zablokowany numer dzwonił, aplikacja może to zrobić. Nie tylko wyświetla połączenia od numerów, które zostały zablokowane, ale również może na bieżąco przesyłać powiadomienia o połączeniach zablokowanych w danym momencie. Udostępnia też inne, przydatne funkcje. Jeżeli cenisz sobie prywatność, w aplikacji możesz przykładowo włączyć blokowanie wszystkich numerów oprócz swoich kontaktów. Masz także możliwość ustawienia automatycznego wysyłania zablokowanych połączeń na pocztę głosową.

Sprawdź bezpośrednio w telefonie, czy zablokowany numer dzwonił

Zależnie od marki i modelu smartfona istnieją różne reguły blokowania połączeń, którymi częściowo możesz również zarządzać. Większość nowych telefonów udostępnia jednak swoim użytkownikom listę zablokowanych numerów, wyświetlając liczbę zablokowanych połączeń i wiadomości razem z datami. Aby je sprawdzić:

1. Odblokuj ekran telefonu.

2. Otwórz aplikację „Połączenia”, czyli stuknij w zieloną słuchawkę telefonu (na ogół w lewym dolnym rogu wyświetlacza).

3. Wybierz ikonkę ustawień w prawym górnym rogu ekranu. Mogą być to na przykład trzy pionowe kropki.

4. Wybierz kategorię o nazwie „Blokowanie” lub „Zablokowane numery”.

5. Wyświetli Ci się lista wszystkich zablokowanych połączeń i wiadomości (bez ich treści).

6. W razie potrzeby możesz odblokować numer, oddzwonić lub dodać numer do listy zaufanych.

Jak sprawdzić, czy mój numer jest zablokowany?

Jeśli podejrzewasz, że to Twój numer mógł zostać zablokowany, niestety nie ma bezpośredniej możliwości weryfikacji takiej informacji. Możesz jednak podejrzewać taką ewentualność, jeśli od dłuższego czasu nie możesz się do kogoś dodzwonić, a osoba ta nie odpisuje na Twoje wiadomości tekstowe. Wówczas pozostaje Ci jedna możliwość – możesz spróbować zadzwonić z innego numeru. Jeżeli jest sygnał połączenia lub Twój rozmówca odbierze – wtedy masz niemal całkowitą pewność, że Twój właściwy numer jest zablokowany.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.