Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi w telefonie?

Podczas korzystania z sieci Wi-Fi duże ułatwienie stanowi zaznaczenie zapamiętywania połączenia bezprzewodowego przez smartfon. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić hasło do Wi-Fi w telefonie, gdy będzie Ci ono potrzebne. Szybko przepiszesz je na nowe urządzenie, które chcesz połączyć z siecią lub przekażesz nowym użytkownikom, którzy też chcą skorzystać z internetu bezprzewodowego.

Sprawdzanie hasła do Wi-Fi poprzez smartfon

Hasło do Wi-Fi to często długi ciąg losowych cyfr i liter, których nie sposób zapamiętać. Nierzadko zdarza się jednak tak, że nie zmieniamy go na nowe, ponieważ to nasze urządzenia zapamiętują hasło za nas. Włączamy zapamiętywanie hasła i smartfony od razu łączą się z siecią bezprzewodową, gdy pojawi się ona w zasięgu. Dzięki temu przez większość czasu wcale nie trzeba kłopotać się dostępem do Wi-Fi w domowej sieci.

Problem z hasłem do Wi-Fi pojawia się jednak, gdy chcemy połączyć z siecią bezprzewodową nowe urządzenie (telefon, tablet, laptop czy telewizor) lub też, kiedy odwiedzają nas goście, którzy chcą skorzystać z naszego internetu. Wtedy, zamiast szukać naklejki z hasłem na obudowie routera albo pudełka z dokumentacją sprzętu, hasło do Wi-Fi można sprawdzić o wiele łatwiej. Wystarczy posłużyć się telefonem, który został już wcześniej połączony z siecią bezprzewodową i ją zapamiętał. Aktualnie najłatwiej rozwiązał to system Android, który wprost pozwala odczytać hasło Wi-Fi, ale w wielu przypadkach przekazywanie hasła do sieci bezprzewodowej możliwe jest także z wykorzystaniem iPhone’a.

Jak odczytać hasło Wi-Fi w telefonie z Androidem?

1. Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi w telefonie?

Jeszcze do niedawna odczytanie hasła do Wi-Fi w telefonie z Androidem było niemożliwe lub wymagało zrootowania telefonu, czyli odblokowania uprawnień umożliwiających dostęp do zabezpieczonych i ukrytych plików. Na szczęście w smartfonach pracujących w systemie operacyjnym Android 10 odczytanie hasła do Wi-Fi jest znacznie prostsze i nie wymaga posiadania specjalnej wiedzy programistycznej. Wobec tego jak sprawdzić hasło do Wi-Fi w telefonie z najnowszym Androidem? Wystarczy jedynie, że Twój telefon jest aktualnie połączony z siecią, do której hasło chcesz udostępnić. Dodatkowo ze sklepu Google Play musisz pobrać aplikację do skanowania kodów QR, na przykład Skaner Kodów QR i kreskowych, ponieważ Android właśnie w ten sposób szyfruje hasło do Twojej sieci bezprzewodowej.

Niezależnie od marki lub posiadanego przez Ciebie modelu telefonu:

1. Otwórz główne ustawienia smartfona.

2. Wybierz kategorię „Wi-Fi”.

3. Stuknij sieć, z którą w tym momencie połączony jest smartfon lub połącz się z tą, do której hasło chcesz odczytać.

4. Telefon wyświetli informacje na temat sieci, między innymi jej siłę sygnału, szybkość łącza i częstotliwość. U góry pojawi się natomiast czarno-biały kod QR.

5. Zrób zrzut ekranu z kodem QR (w większości smartfonów poprzez jednoczesne przytrzymanie przycisku zasilania i przycisku zmniejszania głośności).

6. Otwórz skaner kodów QR. U góry aplikacji znajduje się ikonka zdjęcia. Wybierając ją, możesz dodać do skanera wcześniej wykonany zrzut ekranu.

7. Aplikacja automatycznie odczyta nazwę sieci, jej typ oraz hasło.

8. Jeżeli chcesz udostępnić hasło do Wi-Fi komuś innemu, wystarczy, że osoba ta ma zainstalowany na telefonie skaner kodów QR. Skanując swoim telefonem kod QR do Twojego Wi-Fi, nie musi nawet wpisywać hasła – smartfon automatycznie połączy się z siecią.

Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi w iPhonie?

Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi w iPhonie?

W przeciwieństwie do systemu operacyjnego Android hasło do Wi-Fi nie jest możliwe do sprawdzenia w iOS, nawet w jego najnowszej wersji. Wymagałoby to przeprowadzenia jailbreaku, czyli usunięcia ograniczeń narzuconych przez Apple, co stanowi odpowiednik rootowania systemu Android. Poprzez iPhone’a z iOS 11 lub nowszym możesz natomiast udostępnić hasło do Wi-Fi innym użytkownikom iPhone’ów z iOS 11. Dodatkowo Apple ID Twojego znajomego musi znajdować się w kontaktach Twojego iPhone’a i oboje musicie mieć włączoną funkcję Bluetooth.

1. Zbliż swojego iPhone’a do iPhone’a drugiej osoby, której chcesz przekazać hasło do Wi-Fi.

2. Użytkownik, który chce połączyć się z siecią Wi-Fi, powinien zainicjować to połączenie na swoim iPhonie.

3. Wówczas na ekranie Twojego iPhone’a powinno pojawić się okienko z zapytaniem o chęć udostępnienia Wi-Fi innej osobie.

4. Wybierz opcję „Udostępnij hasło”.

5. Hasło do sieci Wi-Fi, z którą jest połączony Twój iPhone, zostanie wysłane na urządzenie drugiej osoby i automatycznie połączy się ono z siecią bezprzewodową.

6. Zatwierdź operację na swoim iPhonie, stukając w opcję „Gotowe”.

7. Co istotne, takie udostępnianie hasła do Wi-Fi działa także pomiędzy iPhonem a komputerami Mac.

Bezpośrednie wyświetlenie hasła do Wi-Fi na iPhonie jest możliwe jedynie w przypadku korzystania z funkcji Hotspot, kiedy to sam iPhone pełni funkcję routera. Wtedy:

1. Otwórz ustawienia swojego iPhone’a.

2. Wybierz opcję „Hotspot osobisty”.

3. Odszukaj informację o haśle do Wi-Fi. Możesz także zmienić je na dowolne, jakie chcesz.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.