Jak sprawdzić kondycję baterii Samsung?

Dzięki etui Twój smartfon może długo wyglądać jak w dniu zakupu, jednak nie powstrzymasz starzenia się jego baterii. Z czasem akumulatory litowo-jonowe w Samsungach po prostu szybciej się rozładowują. Warto mieć kondycję baterii pod kontrolą, by móc odpowiednio wcześnie ją wymienić. Na szczęście teraz jest to możliwe dzięki nowym funkcjom i aplikacjom. Jak zatem sprawdzić kondycję baterii Samsung?

Jak sprawdzić kondycję baterii w Samsungach przy pomocy wbudowanej funkcji diagnostycznej?

We wszystkich nowych modelach Samsung Galaxy, a także innych urządzeniach, które pracują w systemie Android 13 lub nowszym, pojawiła się opcja weryfikacji stanu baterii. Możesz używać jej na co dzień, weryfikując, jak starzeje się akumulator w Twoim telefonie. Aby sprawdzić kondycję baterii swojego Samsunga, postępuj według poniższych kroków:

1. Otwórz aplikację Ustawienia w telefonie.

2. Wybierz kategorię Pielęgnacja urządzenia.

1. Jak sprawdzić kondycję baterii Samsung?

3. Przesuń palcem w dół i wybierz sekcję Bateria.

2. Jak sprawdzić kondycję baterii Samsung?

4. Urządzenie będzie weryfikować stan baterii przez kilka sekund.

5. Smartfon wyświetli informacje na temat aktualnie używanej baterii: poziom jej naładowania w % i całkowitą pojemność w mAh. Żywotność baterii określana jest jako dobra albo zła. Smartfon wyświetla również informację o tym, czy bateria działa normalnie.

6. Dodatkowo w sekcji Bateria możesz też przeglądać statystyki zużycia baterii w swoim telefonie. Sprawdzisz aplikacje, które pochłaniały najwięcej energii w ciągu ostatnich 7 dni. Dzięki temu możesz wprowadzić odpowiednie optymalizacje.

7. Możesz wybrać tryb pracy baterii w zakładce tryb zasilania, dostosowując go do własnych potrzeb.

Jak widać, kontrola kondycji baterii w telefonach Samsung nie jest tak precyzyjna, jak w iPhone’ach. Podczas gdy telefony z logo Apple określają bieżącą żywotność swoich akumulatorów procentowo, Samsungi wyświetlają jedynie słowną ocenę stanu baterii. Niewykluczone jednak, że funkcja ta będzie rozwijana przez koreańskiego producenta w przyszłości. Ponadto nawet ogólna ocena stanu baterii może stanowić cenną informację dla właściciela telefonu marki Samsung.

Jak sprawdzić kondycję baterii Samsung przez aplikację?

Jeżeli Twój telefon nie ma fabrycznie wbudowanej funkcji diagnozującej baterię w swoich ustawieniach, to jeszcze nic straconego. Nadal możesz pobrać dedykowaną Samsungom aplikację Samsung Members, która umożliwia weryfikację kondycji baterii zarówno na smartfonie, jak i na tablecie. Łatwa w obsłudze aplikacja umożliwia szeroką diagnostykę całego telefonu, dlatego warto z niej korzystać.

1. Otwórz aplikację Sklep Play na swoim urządzeniu.

2. Pobierz i zainstaluj aplikację Samsung Members.

3. Uruchom aplikację i zaloguj się na swoje konto Samsung.

4. Na dole ekranu wybierz Pomoc.

5. Przejdź do sekcji Testy.

6. Wybierz opcję Stan baterii. Po chwili aplikacja wyświetli Ci takie same informacje co wbudowana funkcja w ustawieniach, czyli poziom naładowania baterii w %, jej całkowitą pojemność w mAh, ocenę jej żywotności oraz działania.

Dlaczego warto sprawdzać kondycję baterii w Samsungu?

Raz na jakiś czas warto sprawdzać stan baterii w swoim telefonie, szczególnie jeśli masz już kilkuletni smartfon. Każdy akumulator ma ograniczoną żywotność, która wystarcza na określoną liczbę cykli ładowania. Choć wydaje Ci się, że akumulator działa bez zarzutu, na przestrzeni czasu jego wytrzymałość z pewnością uległa pogorszeniu. Monitorując kondycję baterii, zapobiegasz niepożądanym, stresującym sytuacjom, gdy telefon nagle przestaje działać, ponieważ bateria już się nie ładuje albo uległa poważniejszej awarii.

Co zrobić, jeśli kondycja baterii w Samsungu jest zła?

Jeśli diagnostyka baterii wskazuje zły stan akumulatora i jego nieprawidłowe działanie, nie ma co zwlekać. Udaj się ze smartfonem do autoryzowanego serwisu telefonów Samsung w celu wymiany baterii. To świetna alternatywa dla osób, które nie chcą jeszcze kupować nowego telefonu. Wymiana akumulatora na nowy może tchnąć w Twój smartfon nowe życie, dzięki czemu urządzenie posłuży Ci efektywnie przez dłuższy czas. Z takiej propozycji chętnie korzystają właściciele flagowców, których konfiguracje sprzętowe po prostu wolniej się starzeją.

etui na telefon sprawdź
Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.80 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.