Jak sprawdzić źródło strony na telefonie?

Chcesz sprawdzić źródło strony internetowej, ale nie masz dostępu do przeglądarki desktopowej? Nic straconego – teraz możesz zrobić to także z poziomu swojego telefonu. Udzielamy instrukcji, jak sprawdzać kody źródłowe stron, gdy tylko będą Ci potrzebne. Szybko uzyskasz informacje o przeglądanej witrynie, na przykład nazwie zastosowanego w niej motywu lub przyczynach błędów, które się pojawiły.

Kiedy warto sprawdzić źródło strony na telefonie?

Kod źródłowy strony internetowej stanowi efekt pracy programistów – przedstawia strukturę witryny w formie pliku tekstowego. Możliwość jego wyświetlenia na telefonie nie stanowi funkcji, która jest przydatna każdemu. Zwykle korzystają z niej przede wszystkim specjaliści z branży IT lub osoby rozpoczynające swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych. Z tego powodu zarówno w telefonach z systemem operacyjnym Android, jak i iPhone’ach dodano taką możliwość. Jak wcześniej wspomniano, od HTML strony internetowej umożliwia uzyskanie wielu przydatnych informacji o witrynie. na przykład o nazwie skryptu, motywu albo szablonu. Przeglądanie źródeł wybranych stron internetowych to jeden z kluczowych elementów nauki języków HTML, CSS oraz innych skryptów.

Jak sprawdzić źródło strony na telefonie z Androidem?

Podczas gdy na komputerze wystarczy użyć kombinacji klawiszy CTRL + U, na telefonie opcja sprawdzenia źródła strony jest nieco inna. Przez długi czas na tyle trudno było z niej korzystać większości użytkowników, że powstawały w tym celu nawet specjalne aplikacje: płatne lub zawierające dużą liczbę reklam. W przypadku smartfonów pracujących w systemie operacyjnym Android dziś nie stanowią one jednak najlepszej alternatywy. Dostępna w nich przeglądarka Chrome została już zaktualizowana pod kątem tej funkcji. Należy jednak upewnić się, czy telefon posiada wersję Chrome 74 lub nowszą. Informację na ten temat sprawdzisz, wybierając menu Chrome, a następnie zakładki „Ustawienia” i „Chrome – informacje”. Jeśli okaże się, że Twoja przeglądarka jest zainstalowana w przestarzałej wersji, zaktualizuj ją poprzez Sklep Play.

W aplikacji Chrome na telefony z Androidem nie ma co prawda konkretnego przycisku, który aktywuje wyświetlanie źródła strony internetowej, ale nadal sposób na sprawdzenie kodu źródłowego jest stosunkowo prosty:

1. Otwórz aplikację Chrome na telefonie.

2. W polu adresowym wpisz stronę internetową, której źródło chcesz sprawdzić.

3. Stuknij lub przytrzymaj palec w polu adresowym.

4. Przed adresem strony internetowej wpisz „view-source:”, w efekcie otrzymując na przykład „view-source:etuo.pl”.

5. Potwierdź nowy adres, stukając ikonkę „enter” na klawiaturze dotykowej telefonu.

6. Aplikacja automatycznie wyświetli źródło wybranej strony internetowej.

Jak sprawdzić źródło strony na iPhonie?

1. Jak sprawdzić źródło strony na telefonie?

W przeciwieństwie do systemu operacyjnego Android, który z natury jest bardziej przyjazny developerom, iOS nie pozwala na tak łatwe wyświetlanie źródeł stron internetowych. Różnica wynika ze stosowanej w iPhone’ach przeglądarki, czyli Safari. Żeby można było wyświetlić na niej kod źródłowy, konieczne jest pobranie i instalacja płatnej aplikacji View Source ze sklepu App Store. Koszt aplikacji nie jest jednak bardzo wysoki – wynosi 99 centów, dlatego warto rozważyć zakup, jeżeli często korzysta się z takiej funkcji. Alternatywą pozostaje również bezpłatna aplikacja o nazwie HTML Viewer Q. Ona także jest dostępna w sklepie App Store i działa niezależnie od przeglądarki Safari. Chcąc z niej skorzystać:

1. Otwórz aplikację HTML Viewer Q.

2. Stuknij ikonkę „Łącza” w prawym górnym rogu wyświetlacza iPhone’a.

3. Wprowadź pełen adres strony internetowej, której źródło chcesz zobaczyć.

4. Stuknij ikonkę „GO”.

5. Poczekaj, aż strona przetworzy dane na temat strony. Po ukończeniu paska ładowania wybierz ikonkę kodu, która znajduje się w lewym górnym rogu ekranu.

6. Aplikacja wyświetli kod źrodłowy strony internetowej. Dodatkowy atut stanowi fakt, że możesz dowolnie zmieniać stopień czcionki, dopasowując czytelność kodu do własnych preferencji. Możesz również skopiować kod HTML z aplikacji i wkleić go na przykład do Notatek.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.