Jak uchronić telefon przed uszkodzeniami?

Okres wakacji sprzyja nadmiernym uszkodzeniom telefonu. Wyjazdy organizowane często do środowisk, w których o upadek, przegrzanie, przemoczenie nie trudno, tylko i wyłącznie zwiększają ryzyko powrotu nie tylko z pięknymi wspomnieniami, ale i problemem z prawidłowym funkcjonowaniem telefonu. Jak tego uniknąć? 


Wilgoć

Zapewne każdy z nas słyszał o suszeniu telefonu za pomocą ryżu oraz innych kuchennych smakołyków. Jednak ani ryż, ani inne specyfiki kuchenne nie pomogą. Woda jest niebezpieczna gdyż stanowi dobry przewodnik i może przyczynić się do niebezpiecznych zwarć i korozji. Dlatego też większą szansę na przetrwanie po zalaniu mają te telefony, które miały niski poziom baterii.

Najlepszym rozwiązaniem jest rozebranie telefonu na części i jego dokładne wysuszenie. Zaleca się również wyjęcie płyty głównej (uwaga na kamerkę, obudowę, wyświetlacz!) i zanurzenie jej w izopropanolu. Alkohol odparuje i nie pozostawi zanieczyszczeń.


Wodoszczelne etui

Najskuteczniejszą ochronę przed zalaniem gwarantują etui wodoodporne. Zazwyczaj mają formę woreczków. Umożliwiają pływanie a nawet nurkowanie ze smartfonem. Etui pozwala na korzystanie z dotykowego ekranu pod wodą.

 

Przegrzanie

Pozostawianie telefonu w aucie czy na plaży w trakcie wysokich temperatur nie jest najlepszym pomysłem. Mimo iż każdy producent zamieszcza informację o granicznym wartościach, w których telefon prawidłowo prosperuje to i tak należy być ostrożnym. Nie zostawiamy telefonu w aucie i nie wystawiamy go na słońce. W ostateczności warto przykryć go ręcznikiem ;)

 

Zarysowanie

Najbardziej boli pierwsza rysa na wyświetlaczu...tak mówią i zapewne jest to prawda. Większość nowych smartfonów wyposażona jest w szkło Gorilla Glass, jednak nie warto igrać z losem i zapewnić najlepszą ochronę ekranu kupując etui, folię lub szkło hartowane.

 

Zagubienie telefonu

Najważniejsze to uruchomienie funkcji lokalizacyjnych, co umożliwi kontrolę lokalizacji w Internecie. Innym rozwiązaniem jest zakup breloczka Treasure Tag, jednak ta opcja jest możliwa tylko dla posiadaczy telefonów Lumia. Komunikacja gadżetu z telefonem odbywa się za pośrednictwem Bluetootha. Brelok można podpiąć pod klucze, dzięki czemu nie tylko telefon będzie zawsze pod kontrolą ;) Wciskając odpowiedni przycisk breloczka, uruchamiamy telefon, który zaczyna świecić i grać.

 

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.40 / 5.0 (1)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.