Jak udostępnić Wi-Fi z telefonu na kilka urządzeń?

Twój smartfon może nie tylko łączyć się z siecią Wi-Fi – jeśli masz dostęp do danych komórkowych, możesz wykorzystać telefon także jako transmiter Wi-Fi dla innych urządzeń elektronicznych. To przydatna funkcja choćby w sytuacji, gdy jedziesz pociągiem, w którym Wi-Fi nie działa, a chcesz korzystać ze swojego tabletu lub laptopa do przeglądania sieci.

Co potrzeba, aby udostępnić Wi-Fi z telefonu?

1. Jak udostępnić Wi-Fi z telefonu na kilka urządzeń?

Wykorzystywanie telefonu jako router Wi-Fi dla innych urządzeń jest możliwe w większości współcześnie projektowanych smartfonów. Potrzebna jest do tego funkcja o nazwie „osobisty hotspot”, „udostępnianie internetu”, „router Wi-Fi" lub „tethering”. Znajdziesz ją w ustawieniach swojego smartfona. Dodatkowo potrzebujesz jeszcze aktywnych danych komórkowych w ramach używanego planu taryfowego.

Udostępnianie Wi-Fi z telefonu – instrukcja

2. Jak udostępnić Wi-Fi z telefonu na kilka urządzeń?

Poniżej krok po kroku wyjaśniamy, jak możesz udostępnić Wi-Fi ze swojego telefonu na kilka innych urządzeń.

1. Włącz pakiet danych na swoim smartfonie, przechodząc do ustawień sieci komórkowej, następnie wybierz zakładkę z komórkową transmisją danych, gdzie należy aktywować transfer danych. Smartfon wyświetli informację, że mogą zostać naliczone opłaty za transmisję, co trzeba zaakceptować.

2. Ponownie wybierz ustawienia sieci komórkowej, gdzie odszukasz kategorię o nazwie „osobisty hotspot”, „udostępnianie internetu”, „router Wi-Fi" lub „tethering”. Wchodząc w nią, możesz ustawić nazwę swojego urządzenia (będzie wyświetlać się jako dostępna sieć Wi-Fi), a także hasło dostępu wymagane do nawiązania połączenia. Ważne jest szczególnie ustawienie hasła, ponieważ uniemożliwi ono korzystanie z danych smartfona przez niepożądanych użytkowników.

3. Po ustawieniu nazwy urządzenia i hasła do Wi-Fi możesz aktywować osobisty hotspot. Zwykle wystarczy stuknąć w przesuwany suwak na górze ustawień. Teraz Twoja sieć powinna wyświetlać się dla innych urządzeń.

Nie ma ograniczeń co do liczby urządzeń, które mogą korzystać z sieci Wi-Fi udostępnionej poprzez Twój smartfon. Należy jednak mieć na uwadze, że zbyt duże obciążenie sieci przyczyni się do wolniejszego transferu danych, a także jego szybszego zużycia. Hotspot na telefonie jest także wyjątkowo energożerny dla baterii smartfona.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.