Jak ukryć zdjęcia w telefonie?

Są takie filmy i fotografie w naszych telefonach, które uważamy za prywatne i nie chcemy pokazywać ich innym osobom. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy nasz smartfon trafia w niepowołane ręce. Na szczęście istnieją metody na to, by zapobiec wyświetlaniu wybranych zdjęć nawet po odblokowaniu smartfona. Jak zatem ukryć zdjęcia w telefonie?

Ukrywanie zdjęć w telefonie z Androidem

1. Jak ukryć zdjęcia w telefonie?

Nie wszystkie smartfony pracujące w oparciu o system operacyjny Android posiadają dedykowane rozwiązania do zabezpieczenia zdjęć w telefonie. Na szczęście każdy posiadacz telefonu z dostępem do sklepu Google Play może wyposażyć się w jedną z wielu przeznaczonych do tego, bezpłatnych aplikacji.

1. Jeżeli do przeglądania zdjęć na swoim smartfonie używamy aplikacji „Google Photos”, zawsze możemy wykorzystać jej funkcję archiwizacji. Pozwala ona na ukrycie wszelkich zdjęć, które chcemy zachować jako poufne. Dzięki temu niepożądana osoba nie wpadnie na wybrane przez nas fotografie nawet podczas przeglądania naszej galerii. Zdjęcia będą jednak dla nas nadal dostępne – znajdziemy je w osobnym archiwum. Aby zarchiwizować zdjęcia w „Google Photos”, należy przytrzymać każde zdjęcie, które chcemy ukryć. Następnie stukamy w trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu ekranu i wybieramy opcję „Przenieś do archiwum”.

2. Kolejna metoda na ukrycie zdjęć w telefonie z Androidem dotyczy posiadaczy smartfonów Samsung z serii Galaxy S10. Oferują one specjalny tryb prywatnego przechowywania zdjęć oraz filmów. Możemy skorzystać z niego, przechodząc do ogólnych ustawień, a następnie wybierając kategorię „Biometria i zabezpieczenia”. Powinniśmy znaleźć w niej opcję o nazwie „Bezpieczny folder”. Aby z niej skorzystać, należy dokonać logowania na swoje konto oraz zaakceptowania warunków użytkownika. Po tym możemy przystąpić do zaawansowanej konfiguracji bezpiecznego folderu. Można przykładowo ustawić, by automatycznie blokował się po każdorazowym wyłączeniu ekranu. Otwarcie „Bezpiecznego folderu” będzie wymagać podania hasła czy też odcisku palca. W folderze możemy umieścić nasze wszelkie prywatne zdjęcia, a także inne, poufne pliki.

3. Uniwersalna metoda do ukrywania zdjęć w telefonie z Androidem, która sprawdzi się niezależnie od posiadanego modelu smartfona, to po prostu skorzystanie z jednej z wielu aplikacji służących prywatności. W sklepie Google Play znajdują się aplikacje specjalnie przeznaczone do ukrywania zdjęć. Podobnie jak w przypadku „Bezpiecznego folderu” Samsunga, umieszczamy wybrane zdjęcia, filmy i inne pliki w wirtualnej przestrzeni chronionej hasłem. Wiele z tych aplikacji oferuje także dodatkowe funkcje, na przykład wykonywanie zdjęcia każdej osobie, która będzie chciała dostać się do folderu, nie znając do niego hasła. Przykładowe aplikacje tego typu to m.in. „Gallery Vault”, „LockMyPix” czy „Photo Lock App”.

Jak ukryć zdjęcia w iPhonie?

2. Jak ukryć zdjęcia w telefonie?

Sposoby na ukrywanie zdjęć w iPhonie są podobne do tych stosowanych w przypadku smartfonów z Androidem. Część z nich jest oferowana bezpośrednio przez producenta Apple, a niektóre opierają się na wykorzystywaniu aplikacji dostępnych w sklepie App Store.

1. Pierwsza, a zarazem najprostsza metoda na ukrycie zdjęć w iPhonie, dotyczy skorzystania z funkcji „Ukryj” w aplikacji „Zdjęcia”. W ten sposób możemy przenieść wybrane fotografie z głównej galerii do osobnego albumu o tytule „Ukryty”. Niestety, metoda ta posiada zasadniczą wadę – folder nie jest chroniony hasłem. Jeśli zatem ktoś przypadkowo, lub celowo, na niego natrafi, z łatwością wyświetli całą jego zawartość.

2. Drugi sposób na to, by ukryć zdjęcia w iPhonie polega na wykorzystanie aplikacji „Notatki”, do której możemy dodawać także multimedia. Należy wybrać w galerii zdjęć poufne fotografie, a następnie skorzystać z ikony udostępniania, wykorzystując opcję „Dodaj do notatek”. Po zakończeniu tej czynności możemy usunąć zdjęcia z głównej galerii w iPhonie, nie zapominając również o wyczyszczeniu kosza. Następnie otwieramy aplikację „Notatki” i ustawiamy kłódkę w notatce, w której znajdują się nasze prywatne zdjęcia. Wystarczy przesunąć palcem w lewo na notatce, aby wyświetlić opcję dodania kłódki. Jeżeli korzystamy z tej opcji po raz pierwszy, będziemy musieli ustawić hasło. Może być to zarówno ciąg znaków, jak i odcisk kciuka czy Face ID.

3. Ostatnia alternatywa ukrycia zdjęć w iPhonie jest taka sama w Androidzie – dotyczy wykorzystania osobnej aplikacji służącej utajnianiu zawartości urządzenia. W App Store znajdziemy wiele bezpłatnych aplikacji służących prywatności, takich jak „TouchyNotes”, „Lock Folder” czy „Keeply”. Tworzą one foldery, do których dostęp można uzyskać jedynie znając hasło lub używając odcisku palca czy Face ID. Znaczna część z tych aplikacji gwarantuje dodatkowe zabezpieczenia plików, dzięki czemu stają się one również mniej podatne na przechwycenie w ataku hackerskim.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Wybierz jedną z powyższych ocen.