Jak uporządkować zdjęcia w telefonie?

Stale zwiększana pamięć wewnętrzna smartfonów pozwala na przechowywanie w nich znacznie większej liczby zdjęć niż jeszcze kilka lat temu. W efekcie wiele osób wcale nie robi kopii zapasowych fotografii w chmurze lub na fizycznych nośnikach pamięci. Z czasem orientujemy się, że w naszej galerii mamy tysiące nagromadzonych latami fotografii. W jaki sposób zarządzać taką ilością zdjęć, aby łatwo odszukać te, które w danym momencie są nam potrzebne?

Usuwajmy i porządkujmy zdjęcia na bieżąco

1. Jak uporządkować zdjęcia w telefonie?

Chaos wynikający z powtarzających się lub nieudanych fotografii znacznie obniża komfort przeglądania zdjęć w galerii naszego telefonu. Co więcej, niekiedy mieszają się one z wykonanymi screenshotami lub obrazkami, które zostały do nas wysłane w komunikatorze. W takiej sytuacji nasz telefon aż sam prosi się o uporządkowanie zdjęć. W części pracy pomóc mogą nam dedykowane tej czynności aplikacje lub opcje sortowania. Większość czynności będziemy jednak musieli wykonywać samodzielnie. Przede wszystkim warto wyrobić w sobie właściwe nawyki codziennego porządkowania zdjęć. Dzięki temu za kilka miesięcy lub nawet tygodni nie będziemy borykać się z takim samym problemem.

Robienie zdjęć smartfonem nic nie kosztuje, dlatego w celu uzyskania jak najlepszego ujęcia często wykonujemy dziesiątki tych samych fotografii. Gdy już odnajdziemy satysfakcjonujący nasz kadr, nie zapominajmy o usunięciu pozostałych, niepotrzebnych zdjęć. Później znacznie przyjemniej będzie nam przeglądać galerię w swoim telefonie. To samo dotyczy dłużej niepotrzebnych screenshotów, śmiesznych obrazków czy GIF-ów zalegających w głównej galerii.

Nie bójmy się tworzyć albumów

Niezależnie od tego, czy korzystamy z telefonu z Androidem (np. Samsunga, Huawei, Xiaomi lub LG), czy też z iPhone’aw galerii zdjęć telefonu warto tworzyć albumy. Przydaje się to szczególnie osobom posiadającym bardzo dużo fotografii. Unikną w ten sposób zbędnego scrollowania, by dostać się do zdjęć sprzed kilku miesięcy czy nawet lat. Będą mogły w łatwy sposób odnaleźć fotorelację z ubiegłorocznych wakacji, spontanicznego spaceru po parku czy urodzin bliskiej osoby.

Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku skrupulatne nazywanie folderów, w taki sposób, by zawsze sugerowały nam swoją zawartość. Oprócz zdjęć nawiązujących do konkretnych wydarzeń, możemy tworzyć też albumy tematyczne, które będziemy na bieżąco aktualizować. Mogą one dotyczyć przykładowo krajobrazów, fotografii portretowej czy naszych zwierząt domowych.

Nie rezygnujmy z kopii zapasowych

2. Jak uporządkować zdjęcia w telefonie?

Chociaż duża pojemność pamięci wewnętrznej telefonu zniechęca do tworzenia kopii zapasowych zdjęć, warto jednak na bieżąco ją wykonywać. Pamiętajmy, że smartfon stanowi podatne na uszkodzenia urządzenie. W momencie, gdy spadnie nam z dużej wysokości lub zostanie zalany płynem, możemy bezpowrotnie stracić wiele bezcennych pamiątek ze swojego życia.

Do wykonywania kopii zapasowych zdjęć dużo osób używa fizycznych nośników danych, takie jak dyski przenośne czy pamięć komputerów stacjonarnych oraz laptopów. Ich zasadnicza zaleta to zwykle duża pojemność. Można również korzystać z kopii zapasowych w chmurze, na przykład z Google Drive. Są one całkowicie bezawaryjne i zawsze możemy mieć do nich dostęp. Niestety w wersji bezpłatnej oferują ograniczoną przestrzeń na pliki.

Miej pod ręką aplikację do szybkiej edycji

Czasem zdjęcie jest niemal perfekcyjne, ale zawiera niepożądany element, zostało wykonane krzywo lub nie do końca podoba nam się jego kolorystyka. Nie musimy akceptować takiego efektu ostatecznego. Wystarczy dokonać drobnej korekty za pomocą aplikacji edytującej zdjęcia. W Google Play i App Store znajdziemy wiele ciekawych programów, które są w 100% darmowe i wydobędą z naszych fotografii dodatkowy potencjał. Jedne z najpopularniejszych to m.in. SnapSeed, VSCO, LightX czy Fotor.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (8)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.