Jak uruchomić kartę pamięci w telefonie?

Karta pamięci stanowi bardzo przydatne akcesorium do smartfona. Jeśli Twój telefon posiada niewystarczającą pojemność pamięci wewnętrznej, ale dysponuje czytnikiem kart microSD, warto z niego skorzystać. Najnowsze smartfony są w stanie odczytywać karty o pojemności 512, a nawet 1000 GB. Jak zatem uruchomić kartę pamięci w telefonie, by to na niej zapisywały się zdjęcia, filmy i inne pliki?

Dlaczego warto korzystać z karty pamięci?

Zasadnicza zaleta wielu smartfonów pracujących w systemie operacyjnym Android względem iPhone’ów to możliwość stosowania kart pamięci microSD. Wystarczy wsunąć kartę pamięci do dedykowanego w obudowie urządzenia slotu. Większość z nich występuje w formie wysuwanej z obudowy tacki. Należy umieścić na niej kartę pamięci i wsunąć ją z powrotem do obudowy. To spore ułatwienie dla tych użytkowników smartfonów, którzy wykonują dużo zdjęć, nagrywają filmy lub chcą pomieścić na swoim telefonie całą bibliotekę muzyczną. Jeśli telefon posiada fabrycznie małą pamięć wewnętrzną, to wręcz konieczność. Niekiedy jednak uruchomienie karty pamięci w telefonie może sprawiać pewne trudności. Poniżej objaśniamy zatem, jak uzyskać do niej dostęp poprzez smartfon.

Uruchamianie karty pamięci w telefonie krok po kroku

1. Jak uruchomić kartę pamięci w telefonie?

Smartfony z Androidem różnią się pod względem wersji systemu operacyjnego oraz zastosowanego przez producenta interfejsu. Różni się zatem także ich menedżer plików, choć każdy smartfon z czytnikiem kart pamięci powinien zostać w niego wyposażony. W niektórych modelach telefonu zamiast nazwy „Menedżer plików” używa się również aplikacji o nazwie „Moje Pliki”, „Pliki” lub podobnej. Jeśli karta pamięci microSD została już włożona do telefonu, należy odszukać menedżer plików w menu lub w ustawieniach urządzenia. Jeśli nie możesz znaleźć takiej aplikacji, pobierz ze sklepu Google Play darmowy menedżer plików, na przykład ES File Explorer.

Po otwarciu menedżera plików w smartfonie powinna wyświetlić się lista różnych folderów podzielona na dwie sekcje. Pierwsza z nich to „Pamięć wewnętrzna”, a w niej foldery takie, jak „Pobrane”, „Obrazy”, „Audio” czy „Wideo”. W drugiej sekcji powinien znajdować się także folder o nazwie „Pamięć masowa”, „Karta pamięci”, „Karta SD” lub z indywidualną nazwą czy numerem karty pamięci. Należy otworzyć właśnie ten drugi folder.

Po wybraniu folderu pamięci masowej w menedżerze plików zobaczysz zawartość swojej karty microSD. Ona również powinna być podzielona na foldery takie, jak „Obrazy”, „Audio” czy „Wideo”, choć mogą znajdować się tam także wcześniej dodane przez Ciebie foldery i pliki o dowolnych formatach i nazwach. Jeśli na telefonie wybrano opcję zapisywania nowych zdjęć na karcie pamięci, prawdopodobnie znajdują się one w folderze o nazwie „DCIM” – to skrót od Digital Camera Images.

Alternatywna ścieżka dostępu do karty pamięci w telefonie prowadzi poprzez ustawienia. Należy otworzyć ustawienia smartfona, a następnie odszukać w nich kategorię „Pamięć”. W sekcji o nazwie „Pamięć przenośna” powinna znaleźć się zastosowana w smartfonie karta pamięci.

Instalacja karty pamięci jako pamięć domyślna w telefonie

Większość nowych smartfonów konfiguruje kartę pamięci od razu po włożeniu jej do czytnika kart pamięci. Dzięki temu możemy łatwo wyświetlać na smartfonie całą jej zawartość. Jeśli jednak chcemy, aby to na niej zapisywały się zdjęcia lub inne pliki oraz aplikacje, należy skonfigurować to w ustawieniach smartfona. Należy przy tym pamiętać, że konfiguracja karty pamięci jako pamięci wewnętrznej może wiązać się z wyczyszczeniem jej dotychczasowej zawartości.

Przejdź do ustawień pamięci smartfona, a następnie wybierz ustawienia karty pamięci. W niektórych telefonach pojawi się możliwość sformatowania jej jako pamięci wewnętrznej. Zapisywanie zdjęć oraz filmów na karcie pamięci możesz zmienić bezpośrednio w ustawieniach aparatu smartfona.

Warto zaznaczyć, że nie każda aplikacja może zostać zainstalowana na karcie pamięci telefonu. W przypadku niektórych aplikacji uniemożliwia to ich prawidłowe działanie, dlatego muszą być instalowane wyłącznie w pamięci wewnętrznej smartfona. Jeśli chcesz zainstalować aplikację na karcie pamięci, musisz odszukać opcję o nazwie „domyślna lokalizacja instalacji” lub o podobnej nazwie. Aby przenieść na kartę pamięci już wcześniej zainstalowaną aplikację, należy odszukać ją na liście aplikacji w ustawieniach telefonu, przejść do informacji o aplikacji i, jeśli smartfon na to pozwala, przenieść ją na kartę SD.

karty pamięci sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.