Jak ustawić aparat w telefonie, żeby robił ładne zdjęcia?

Aparaty w smartfonach mają domyślnie ustawiony automatyczny tryb robienia zdjęć. W trybie automatycznym oprogramowanie urządzenia samo dobiera ustawienia do warunków panujących w otoczeniu. W związku z tym, że smartfon nie zawsze jest w stanie idealnie ocenić poziom oświetlenia, warto korzystać z trybu manualnego. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak samodzielnie ustawiać parametry aparatu.

Jak włączyć tryb profesjonalny w Twoim telefonie

Tryb profesjonalny umożliwia samodzielne dobieranie ustawień aparatu. Aby go uruchomić należy odszukać w opcjach aparatu, funkcji: “tryb profesjonalny” / profesjonalne zdjęcie” / “aparat ręczny” (nazwy mogą się różnić w zależności od marki i modelu smartfona). Na przykład w telefonie Huawei Mate 10 Lite funkcję tę odnajdziemy po włączeniu aplikacji aparat i przesunięciu palcem po ekranie z lewej strony w prawo.

Apple aplikacja VSCO

W iPhone’ach sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ producent nie umożliwił swoim użytkownikom modyfikacji domyślnych ustawień aparatu, z poziomu wbudowanego oprogramowania. Aby więc korzystać z ustawień manualnych w urządzeniach  Apple, należy pobrać dedykowaną aplikację, na przykład program VSCO (do ściągnięcia z AppStore). Program umożliwia ustawianie własnych parametrów i trybów.

Czas naświetlania

zdjęcia telefonem - różne warunki oświetlenia i czas naświetlania

Czas naświetlania to parametr określający czas otwarcia przesłony migawkowej. Mierzony jest w sekundach (np. 1/1000, 1/500, 1/250). Zwiększenie czasu naświetlania, np. z 1/1000 na 1/500, spowoduje dwukrotny wzrost światła padającego na matrycę.

W przypadku, gdy fotografia jest zbyt ciemna, korzystnym rozwiązaniem będzie wydłużenie czasu naświetlania. Długi czas naświetlania może jednak sprawić, że zdjęcie będzie poruszone, ponieważ uchwyci naturalne ruchy naszej ręki. Dlatego też przy wartościach poniżej 1/10 warto wspomóc się statywem / monopodem ze statywem.

ISO

ISO to standard wyrażający czułość na światło matrycy aparatu. We współczesnych telefonach wartość tego parametru mieści się w zakresie od 50 do 3200 punktów. Im wyższe ISO tym większa podatność na naświetlenie.

Mniejsze czułości zapewniają lepsze oddanie kolorów i wyższą jakość zdjęć, za to większe przydają się podczas wykonywania fotek w słabszych warunkach oświetleniowych. Podczas robienia zdjęć w słońcu, najlepiej ustawić jak najmniejsze ISO - np. 50 lub 100. W pochmurne dni lub w pomieszczeniach można skorzystać z wyższych czułości, np. 400 lub 600, lepiej jednak nie przekraczać wartości 800, ponieważ może to spowodować powstanie szumów.

Balans bieli

Balans bieli określa temperaturę barwową, czyli źródło światła, które pada na matrycę aparatu. Parametr ten wyraża się w Kelwinach. W każdym oprogramowaniu smartfona rodzaje balansu bieli opisane są według źródła światła i panujących warunków,  co znacznie ułatwia ich dobór (np. światło dzienne 5300 - 5700 K, pochmurnie 6400 - 6600 K, światło żarowe 2600 - 2800 K, światło jarzeniowe 3900 - 4100 K).

Lampa błyskowa

lampa błyskowa w telefonie

W fatalnych warunkach oświetleniowych zrobienie odpowiednio doświetlonego zdjęcia nie będzie możliwe nawet przy ustawieniu najwyższej wartości czasu naświetlania i ISO. W takich okolicznościach niezbędne będzie użycie lampy błyskowej lub innego źródła światła (np. lampki LED do telefonu).

Cyfrowy zoom

Przybliżanie zdjęć znacznie obniża ich jakość, dlatego nie poleca się korzystania z cyfrowego zoomu. Jeśli chcemy zrobić zdjęcie z bliska powinniśmy podejść do fotografowanego obiektu lub zastosować obiektyw do telefonu  (zobacz także: jak robić zdjęcia makro telefonem?).

Kadrowanie

kadrowanie zdjęcia - linia siatki w telefonie

Podczas kadrowania niezbędne będzie zastosowanie linii siatki, która pomoże wyznaczyć linię horyzontu i właściwie umiejscowić fotografowany obiekt. W kadrowaniu bardzo ważne jest to, by w punktach przecięcia linii znajdowały się tzw. mocne punkty, czyli istotne przedmioty, ludzkie twarze i miejsca.

Czystość obiektywu

czyszczenie obiektywu w telefonie

Warto pamiętać, by przed wykonaniem zdjęcia dokładnie przetrzeć obiektyw za pomocą wilgotnej ściereczki do czyszczenia ekranów lub okularów. Tłuste ślady od palców na szkle obiektywu z pewnością nie wpłyną pozytywnie na jakość robionych zdjęć.  

akcesoria gsm sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.60 / 5.0 (30)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.