Jak ustawić blokadę ekranu w telefonie?

W smartfonach blokada ekranu jest koniecznością, ponieważ w innym przypadku telefon może sam zadzwonić, bądź wysłać SMS w torebce lub kieszeni. Aby się ustrzec od takich sytuacji należy wprowadzić blokadę ekranu. Choć smartfony Samsung, Huawei, Xiaomi, czy Motorola pracują pod kontrolą tego samego systemu operacyjnego, to funkcje blokady ekranu znajdują się w innym miejscu. Dlaczego?

Powodów jest kilka:

• nakładki graficzne,

• zmiany w interfejsie wprowadzane przez producentów,

• wersja systemu operacyjnego Google Android.

Kod, znak graficzny, czy biometria? 

Jak ustawić blokadę ekranu w smartfonie?

Ekran smartfona można zablokować na kilka sposobów: za pomocą kodu, znaku graficznego, funkcji rozpoznawania twarzy, tęczówki oka oraz odcisku palca. W drugim przypadku wystarczy określić, jaki wzór będzie służył do odblokowywania ekranu. Biometria, czyli rozpoznawanie twarzy, tęczówki oraz odcisku palca to wygodna opcja, choć czasami zawodna. Wystarczy, że mamy wilgotny lub brudny opuszek palca, bądź założone okulary, a telefon się nie odblokuje.

Blokada ekranu w iPhone

Jak ustawić blokadę ekranu w iPhone?

Apple pozwala odblokować smartfona iPhone na kilka sposobów: poprzez Face ID, Touch ID lub sam kod. Jak ustawić kod w iPhone? W starszych modelach, bez Face ID i Touch ID, trzeba wejść w Ustawienia >> Kod, a potem wybrać opcję Włącz kod. Następnie należy dwa razy wpisać kod i go zatwierdzić. W przypadku Face ID lub Touch UD trzeba kolejno otworzyć Ustawienia -> Face ID -> Kod i Ustawienia -> Touch ID -> Kod. 

Blokada ekranu w Samsungu

Aby ustawić blokadę ekranu w telefonie Samsung, należy wejść w Ustawienia i otworzyć zakładkę Ekran blokady. W tym miejscu możemy zaznaczyć opcję kodu, symbol lub hasło. Jak zmienić ustawienia biometryczne w Samsungu? Otwieramy Ustawienia, a następnie Biometria i zabezpieczenia.

Blokada ekranu w Xiaomi

Blokadę ekranu w smartfonach Xiaomi znajdziemy w Ustawieniach. Wystarczy otworzyć zakładkę Zabezpieczenia i Ekran blokady lub Ekran blokady. Dokładna nazwa tej funkcji zależy od konkretnej wersji systemu Google Android.

Blokada ekranu w Huawei

Jak ustawić blokadę ekranu w Huawei?

Aby ustawić blokadę ekranu w Huawei należy wejść w Ustawienia, a następnie przejść do funkcji Blokada ekranu i hasła. Do wyboru będziemy mieć dwie opcje: Styl blokady ekranu oraz Hasło. W tym miejscu ustawiamy hasło, kod lub zapisujemy cechy biometryczne. W najnowszych smartfonach Huawei blokadę ekranu znajdziemy w Ustawieniach -> Bezpieczeństwo i prywatność. W tej zakładce odnajdziemy wszystkie dostępne możliwości: hasło, cechy biometryczne.

Blokada ekranu w smartfonach Motorola

Ekran blokady w smartfonach Motorola ustawimy wchodząc w Ustawienia, a następnie Zabezpieczenia -> Blokada ekranu. Opcja to może się również znajdować w zakładce Lokalizacja i blokady -> Zabezpieczenia.

Blokada ekranu w LG

Aby ustawić dowolną opcję ekranu blokady (kod, znak graficzny, biometria) w LGnależy wejść w Ustawienia, a następnie Blokada ekranu lub Ustawienia -> Wyświetlacz -> Ekran blokady.

Zawsze miej ustawioną blokadę ekranu!

blokada ekranu w telefonie

To z jedna z pierwszych czynności, jakie wykonujemy po uruchomieniu smartfona. I bardzo dobrze, ponieważ obecnie w telefonie mamy wiele prywatnych danych oraz aplikacji, do których osoba trzecia nie powinna mieć dostępu. Zablokowany smartfon uniemożliwia również przeprowadzenie płatności zbliżeniowych, więc nikt nie pobierze pieniędzy z konta.

A Wy z jakiej funkcji ekranu blokady korzystacie? Która opcja jest według Was najwygodniejsza?

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.