Jak usunąć dane z telefonu przed sprzedażą?

Osoby, które zamierzają sprzedać swoje telefony powinny usunąć z nich wszystkie dane. W przypadku gdy smartfon dostanie się w niepowołane ręce może dojść do przejęcia danych logowania do banku, kradzieży cyfrowej tożsamości czy przejęcia prywatnych zdjęć i filmów. Przedstawiamy poradnik jak trwale wyczyścić pliki i informacje z urządzeń mobilnych.

Czyszczenie danych w smartfonach Apple

telefony apple

Aby na dobre wyczyścić dane ze smartfona z systemem iOS wystarczy zwykły reset, czyli przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu. O tym jak zresetować telefon pisaliśmy niedawno na naszym blogu. Urządzenia Apple są domyślnie wyposażone w funkcję szyfrowania, co uniemożliwia odzyskanie usuniętych danych.

Czyszczenie telefonu z systemem Android

czyszczenie danych z telefonu

W przypadku smartfonów z Androidem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przed wykonaniem resetu należy najpierw samemu, ręcznie zaszyfrować telefon. Dzięki temu usunięte dane nie będą mogły zostać odzyskane poprzez wykonanie fizycznej kopii urządzenia.

Aby zaszyfrować dane w telefonie z Androidem należy:

1. otworzyć “Ustawienia”,

2. wejść w “Zabezpieczenia”,

3. wybrać “Zaszyfruj telefon”.

Nazwy funkcji mogą różnić się w zależności od modelu urządzenia. W celu łatwiejszego i szybszego lokalizowania funkcji w telefonie, warto korzystać z wyszukiwarki w ustawieniach telefonu.

telefon Samsung

Szyfrowanie telefonu trwa minimum godzinę. Przed przystąpieniem do szyfrowania warto podłączyć telefon do zasilania, lub wcześniej naładować urządzenie. Gdy szyfrowanie zostanie ukończone, można przejść do czynności związanych z przywracaniem ustawień fabrycznych telefonu.

Przed sprzedażą smartfona należy pamiętać także o wyjęciu karty SIM oraz karty pamięci SD.

etui na telefon sprawdźakcesoria gsm sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.50 / 5.0 (8)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.