Jak usunąć preinstalowane aplikacje na nowych telefonach z Androidem?

Nawet w nowo zakupionych telefonach z Androidem część pamięci wewnętrznej jest już fabrycznie zajęta przez preinstalowane aplikacje. Choć w teorii niektóre mogą okazać się przydatne, w praktyce wielu użytkowników nie potrzebuje większości z nich. Czy da się zatem usunąć te aplikacje, które są zbędne? W znacznej części tak. Poniżej przedstawiamy instrukcję, w jaki sposób można to zrobić.

Zweryfikuj metody usuwania aplikacji

1. Jak usunąć preinstalowane aplikacje na nowych telefonach z Androidem?

Usuwanie preinstalowanych aplikacji warto rozpocząć od najprostszych do wykonania działań. Sprawdzimy w ten sposób, jaką część z aplikacji da się odinstalować w klasyczny sposób. Zatem po kolei:

1. Włącz ustawienia telefonu i wybierz kategorię „Aplikacje”.

2. Z listy zainstalowanych aplikacji wybierz te, które nie są Ci dłużej potrzebne.

3. Po stuknięcie w konkretną aplikację powinny wyświetlić się dwa przyciski: „Zatrzymaj” i „Wyłącz” lub „Odinstaluj”. Jeżeli aplikacja wyświetla opcję odinstalowania, wystarczy z niej skorzystać. Preinstalowane aplikacje z opcją „Wyłącz” trzeba będzie dezaktywować w inny sposób.

Alternatywnie do usuwania aplikacji poprzez ustawienia telefonu możesz odinstalować je także za pośrednictwem sklepu Google Play. Wystarczy przejść do kategorii „Moje aplikacje”, a następnie do sekcji „Zainstalowane”. Z listy można wybierać niepotrzebne aplikacje i je odinstalowywać.

Usuwanie preinstalowanych aplikacji z opcją „Zatrzymaj”

Czas zająć się odinstalowywaniem tych aplikacji, których nie szło usunąć w konwencjonalny sposób. Przejdź zatem jeszcze raz do ustawień swojego telefonu, wybierając w nich kategorię „Aplikacje”. Na liście aplikacji po kolei wybieraj te, których nie planujesz dalej używać. Po przejściu do ustawień konkretnej aplikacji wybierz opcję „Zatrzymaj”, a następnie „Wyłącz”.

Po skorzystaniu z opcji „Wyłącz” system Android odinstaluje aplikację, choć nie da się usunąć jej w 100%. Prawdopodobnie zostanie ona zdezaktualizowana do swojej podstawowej wersji. Producent zachowuje ją na wypadek, gdyby użytkownik chciał kiedyś skorzystać z aplikacji. Wówczas wystarczy ponownie odszukać ją na liście aplikacji i wybrać opcję „Włącz”. Należy mieć przy tym na uwadze, że część aplikacji po zdezaktualizowaniu może zmienić nazwę na inną. Po wyłączeniu preinstalowana aplikacja powinna zabierać znacznie mniej pamięci wewnętrznej, nie będzie także działać w tle czy nawet wyświetlać się w menu głównym Twojego smartfona.

Jeżeli wyłączenie preinstalowanych aplikacji nie stanowi dla Ciebie satysfakcjonującego rozwiązania, istnieje także sposób na ich permanentne usunięcie. Niestety, wiąże się to z koniecznością zrootowania smartfona. Tylko osoby, które zdecydowały się na zrootowanie swojego smartfona, mogą całkowicie usunąć dowolną aplikację z Androida. Warto jednak na wstępie rozważyć, czy nie przeszkadza Ci unieważnienie gwarancji swojego telefonu lub potencjalne pozbycie się niektórych aplikacji niezbędnych do prawidłowego działania smartfona, na przykład aplikacji bankowych do płacenia zbliżeniowo.

Osobom zdecydowanym na zrootowanie swojego telefonu polecamy zapoznanie się z naszym poprzednim artykułem instruktażowym.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.