Jak usunąć rysy z ekranu dotykowego?

Ekrany smartfonów bardzo często ulegają usterkom. Brak nałożonej folii ochronnej czy szkła hartowanego powoduje, że wyświetlacz ma bezpośredni kontakt z ostrymi przedmiotami lub podłożem. W efekcie, na jego powierzchni powstają szpecące rysy. Co robić, gdy dojdzie do takiej sytuacji?

Domowe sposoby

usuwanie rys z ekranu pasta do zebow - zagrozenie

W internecie można znaleźć mnóstwo domowych porad na pozbycie się rys z ekranu smarfona. Są to na przykład pocieranie ekranu papierem ściernym, polerowanie go pastą do mycia zębów czy traktowanie miksturami zrobionymi z połączenia zasypek dla dzieci oraz wody.

Niestety obchodzenie się ze smartfonem w ten sposób może skończyć się dla urządzenia bardzo źle. Wszelkie płyny, które dostaną się w szczelinę między obudową, a ekranem i wnikną w głąb smartfona mogą spowodować spięcie, które uszkodzi telefon. Papier ścierny z kolei jeszcze bardziej porysuje wyświetlacz urządzenia.

Pasty polerskie

W sklepach z akcesoriami mobilnymi można znaleźć specjalne pasty polerskie, które producenci reklamują jako magiczne środki na wszelkie rysy. W rzeczywistości pasty te zawierają  twarde drobinki ścierające i wyrównujące powierzchnię ekranu do poziomu rysy. Tylko dzięki temu rysa przestaje być widoczna.

Niestety zbyt mocne i długie polerowanie jedynie pogarsza sprawę, a dodatkowym utrudnieniem jest to, że ekrany dotykowe w smartfonach składają się z wielu cienkich warstw. Łatwo jest więc zetrzeć delikatne warstwy przy próbie naprawy ekranu, a to z kolei może negatywnie wpłynąć na jakość obrazu i czułość na dotyk.

Akcesoria ochronne na ekran z technologią regeneracji Self-Heal

folie 3MK usuwające rysy na ekranach

Jeśli na naszym ekranie pojawiły się rysy, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup wypełniającej folii ochronnej lub folio-szkła. Akcesoria od polskiego producenta 3MK potrafią zamaskować istniejące rysy na ekranach smartfonów i sprawić, że ulegną one delikatnej regeneracji.

Ponadto doskonale ochronią ekrany urządzeń na przyszłość. Osłonki są przezroczyste i nie wpływają na jakość wyświetlanego obrazu. Nie pogarszają też funkcji dotykowych oraz zachowują oryginalny wygląd urządzenia.

Etui na telefon

etui na telefon ochraniające ekran - książkowe, kabura i silikonowe

Co prawda etui nie jest w stanie zniwelować powstałych zarysowań ekranu, ale na pewno zapobiegnie powstawaniu nowych. W sklepie etuo dostępnych jest wiele rodzajów pokrowców, na przykład silikonowych, książkowych czy z klapką, które skutecznie chronią nie tylko obudowy, ale także ekrany urządzeń.

Serwis

Jeśli zarysowania na ekranie smartfona są na tyle duże i widoczne, że akcesorium ochronne nie jest w stanie ich zniwelować, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Serwis w zależności od stopnia uszkodzeń może zaproponować refabrykację wyświetlacza lub jego wymianę.

etui na telefon sprawdźszkła i folie ochronne sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.00 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.