Jak usunąć wirusa z telefonu?

Osoby posiadające smartfony z systemem Android, których urządzenia zostały zainfekowane przez wirusa, mogą w prosty sposób pozbyć się problemu. Podpowiadamy jak usunąć szkodliwe oprogramowanie w telefonach z Androidem.

W jaki sposób wirus dostaje się do smartfona?

silikonowe etui na telefon z nadrukiem Design Case baner

silikonowe matowe etui Soft Flex baner

W Androidzie wirusy ściągają się wraz z instalowaniem aplikacji firm trzecich. Aby tego uniknąć zaleca się instalowanie aplikacji wyłącznie z Google Play. Niestety sam sklep nie jest wolny od szkodliwych oprogramowań. Zdarzało się, że wśród aplikacji w Google Play pojawiały się szkodniki, na przykład Summer Flashlight.

aplikacje na telefonie

Google sprawdza jednak oferowane przez Play aplikacje, starając się wykryć potencjalnie szkodliwe fragmenty w kodzie.

Jak usunąć szkodliwe oprogramowanie?

zawirusowany android

W usunięciu wirusa z telefonu pomóc może przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. Przed wykonaniem tej czynności należy pamiętać o wykonaniu kopii zapasowej smartfona. O tym jak zresetować telefon pisaliśmy niedawno na blogu.

Istnieje też drugi sposób, nie wymagający od użytkownika usuwania danych z telefonu. Aby usunąć wirusa ze smartfona bez przywracania urządzenia do ustawień fabrycznych, należy przełączyć telefon do trybu bezpiecznego. W tym trybie nie działają aplikacje firm trzecich, a więc także aktywność szkodliwego oprogramowania zostanie zatrzymana. Aby włączyć tryb bezpieczny w telefonie należy nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania.

Gdy telefon zostanie uruchomiony można przejść do dalszych czynności. Otworzyć “Ustawienia”, wybrać “Aplikacje” i zakładkę “Pobrane”. W przypadku, gdy nie wiadomo jaka aplikacja zawiera szkodliwe oprogramowanie, należy przejrzeć listę i sprawdzić czy wśród nazw aplikacji nie znajduje się nieznana, obca pozycja. Jeśli tak, należy kliknąć na taką aplikację i wybrać opcję “Odinstaluj”. W większości przypadków przyniesie to oczekiwany rezultat.

Jeśli przycisk deinstalacji jest nieaktywny, oznacza to, że wirus nadał sobie uprawnienia administratora. Aby to sprawdzić i rozwiązać problem należy wrócić do “Ustawień” smartfona, przejść do zakładki “Bezpieczeństwo” i odszukać opcję “Administratorzy urządzenia”. Jeżeli po kliknięciu opcji odnajdziemy ferelną aplikację, będzie to oznaczało, że szkodnik rzeczywiście miał nadane prawa administratora.

Aby mu je odebrać, wystarczy kliknąć na aplikację, odznaczyć ją i potwierdzić wybór. Po przeprowadzeniu tej czynności opcja deinstalacji powinna być aktywna. Po usunięciu aplikacji należy pamiętać o zrestartowaniu urządzenia.

logo avast

Oczywiście można także zainstalować program antywirusowy, który powinien wykryć i usunąć szkodliwe oprogramowanie. W Google Play Store dostępnych jest mnóstwo antywirusów, na przykład Avast czy 360 Mobile Security. Niestety niejednokrotnie zdarzało się, że antywirus ostrzegał przed bezpiecznym oprogramowaniem często używanym przez użytkownika, a nie był w stanie wykryć realnego zagrożenia.

Jak dbać o bezpieczeństwo smartfona?

telefony z androidem

Nasz smartfon narażony jest na liczne zagrożenia. Aby dbać o jego bezpieczeństwo powinniśmy instalować aplikacje wyłącznie ze znanych źródeł. Jeśli zamierzamy zainstalować oprogramowanie spoza Google Play, należy wówczas sprawdzić, jakich uprawnień domaga się dana aplikacja.

Dla przykładu warto przekonać się, czy odtwarzacz wideo nie będzie żądał dostępu do zapisanych kontaktów lub innych danych. Koniecznie trzeba również sprawdzić recenzje danej aplikacji w sieci oraz opinie na temat samego dewelopera.

Bezpieczeństwo smartfona to oczywiście nie tylko ochrona danych w internecie. Urządzenia narażone są na liczne uszkodzenia mechaniczne, a nic lepiej nie zabezpieczy obudowy smartfona niż ochronne etui.

etui pancerne, hybrydowe, plastikowe i brokatowe

W ofercie sklepu etuo posiadamy szeroki wybór stylowych pokrowców w różnych formach: silikonowej, drewnianej, aluminiowej i książkowej. Nie brakuje także futerałów z brokatem, z klapką i pancernych. Ponadto sklep oferuje duży asortyment folii i szkieł ochronnych na ekrany smartfonów oraz praktycznych akcesoriów GSM.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.90 / 5.0 (2)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.