Jak utworzyć i ukryć folder w telefonie?

Istnieją takie pliki w naszych telefonach, które wolimy zachować jako poufne, ukrywając je w specjalnym folderze. Może to dotyczyć zarówno zdjęć i filmów, jak i ważnych dokumentów tekstowych. Dzięki tajnemu folderowi, nawet jeśli smartfon dostanie się w niepowołane ręce, konkretne dane pozostaną poza zasięgiem czyjegoś wzroku. Jak zatem utworzyć taki folder w telefonach najpopularniejszych marek?

Tworzenie ukrytego folderu w smartfonach z Androidem

1. Jak utworzyć i ukryć folder w telefonie?

Masz telefon z Androidem i chcesz stworzyć w nim ukryty folder? Wobec tego mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – smartfony pracujące w systemie operacyjnym Android gwarantują wyjątkowo proste ukrywanie poufnych plików. Sposób postępowania jest uniwersalny, chociaż w przypadku telefonu każdej marki należy dodatkowo posługiwać się aplikacją menedżera plików. Co ważne, ukryty folder na smartfonie z Androidem nie będzie widoczny z poziomu jakichkolwiek aplikacji. Nie zobaczysz go nie tylko w menedżerze plików czy galerii obrazów, ale również poprzez Facebooka, Instagram i komunikatory, takie jak Messenger albo WhatsApp.

Jak utworzyć folder na telefonie Android?

Pierwszy sposób na ukrycie poufnych danych w swoim smartfonie to stworzenie ukrytego folderu od samego początku:

1. Otwórz menedżer plików na swoim telefonie.

2. Odszukaj opcję stworzenia nowego folderu. Najpierw wybierz jego lokalizację, na przykład pamięć wewnętrzną smartfona albo kartę pamięci. Opcję tworzenia folderu zwykle oznacza ikonka folderu z plusikiem.

3. Nazwij folder, umieszczając przed nazwą kropkę „.”, a następnie zatwierdź, stukając w „OK”.

4. Kropka przed nazwą folderu sprawi, że zostanie on automatycznie ukryty.

5. Teraz możesz przenieść do tajnego folderu wszelkie poufne dane, na przykład zdjęcia, filmy czy dokumenty tekstowe. Będzie to jednak wymagać aktywowania dostępu do folderu, co opisaliśmy poniżej.

Jak ukryć folder w telefonie Android?

Druga metoda stworzenia ukrytego folderu w smartfonie z Androidem dotyczy zmiany już istniejącego folderu na ukryty:

1. Otwórz menedżer plików na swoim smartfonie

2. Odszukaj w menedżerze folder, który chcesz ukryć.

3. Otwórz folder i stwórz w nim nowy plik.

4. Nazwij plik „.nomedia”.

5. Zamknij menedżer plików i uruchom ponownie swój telefon.

6. Prawidłowo nazwany folder nie będzie dłużej widoczny.

Żeby mieć w przyszłości dostęp do ukrytych folderów w swoim telefonie, musisz ponownie posłużyć się aplikacją menedżera plików:

1. Odszukaj ustawienia menedżera plików.

2. Zaznacz w ustawieniach opcję „Pokazuj ukryte pliki”. Wówczas pliki i foldery, których nazywa zaczyna się od „.” staną się dla Ciebie widoczne. Podobnie dostępne zaczną być pliki multimedialne w katalogach oznaczonych plikiem „.nomedia”. Gdy przejrzysz interesującą Cię zawartość lub dodasz do ukrytych folderów nowe dane, możesz ponownie wyłączyć widoczność ukrytych plików w ustawieniach menedżera.

Jak utworzyć i ukryć folder na iPhonie?

2. Jak utworzyć i ukryć folder w telefonie?

Planujesz pokazać komuś coś na swoim iPhonie, ale nie chcesz, aby podczas przeglądania jego zawartości natknął się na Twoje prywatne pliki? W takim razie najlepsze rozwiązanie będzie stanowić dla Ciebie ukrycie poufnych treści wewnątrz swojego iPhone’a: zdjęć, filmów oraz innych dokumentów. Niestety, w przeciwieństwie do telefonów pracujących w oparciu o system operacyjny Android iPhone nie umożliwia tworzenia ukrytych folderów, w których możesz umieszczać dowolne dane. Nie oznacza to jednak, że nie da się na nim ograniczyć dostępu do poufnej zwartości. Możesz zastosować w tym celu alternatywne metody.

Jeżeli chcesz ukryć prywatne zdjęcia albo wideo na swoim iPhonie:

1. Otwórz aplikację „Zdjęcia”.

2. Wybierz fotografie lub filmy, które chcesz schować.

3. Stuknij ikonkę udostępniania, a następnie wybierz opcję „Ukryj”.

4. Potwierdź, że chcesz ukryć zaznaczone multimedia.

Żeby mieć później dostęp do ukrytych zdjęć i filmów, trzeba odszukać w aplikacji „Zdjęcia” album o tytule „Ukryte”. Możesz również zadecydować w nim, czy chcesz na nowo przywrócić widoczność konkretnych multimediów. Wówczas wystarczy ponownie stuknąć ikonkę udostępniania i wybrać opcję „Odkryj”.

Jeżeli chcesz całkowicie wyłączyć widoczność ukrytego albumu ze zdjęciami w swoim iPhonie:

1. Otwórz ustawienia iPhone’a.

2. Wybierz ustawienia zdjęć.

3. Przesuń w dół, odszukaj i zaznacz opcję „Wyłącz ukryty album”.

Nie każdy o tym wie, ale najszersze możliwości ukrywania danych na iPhonie gwarantuje aplikacja Notatki. Można schować poprzez nią nie tylko zdjęcia i filmy, ale również inne pliki.

1. Otwórz zdjęcie lub inny plik, który chcesz ukryć.

2. Na pasku zadań wybierz opcję „Dodaj do Notatek”, zatwierdzając „Zapisz”.

3. Otwórz Notatki, a następnie notatkę z zapisanym plikiem.

4. Wybierz ikonkę udostępniania w prawym górnym rogu, a następnie zaznacz opcję „Zablokuj notatkę”.

5. Ustaw hasło oraz podpowiedź do przyszłego odblokowania notatki, a następnie je zatwierdź.

6. Od teraz Twój dokument tekstowy, zdjęcie czy wideo będą chronione hasłem w aplikacji Notatki i nikt bez jego podania nie będzie mógł ich otworzyć.

7. Teraz dane zapisane w notatce możesz usunąć z innych miejsc w swoim iPhonie, na przykład z galerii zdjęć.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.