Jak w telefonie zmniejszyć rozmiar zdjęć?

Wiele aplikacji do edycji zdjęć w naszym telefonie pozwala na edycję graficzną wykonanych fotografii. Czasem jednak potrzebujemy edytować zdjęcie również pod kątem technicznym. Przykładowo zdarza się, że do publikacji zdjęcia w niektórych serwisach najpierw należy zmniejszyć fotografię. Jak możemy szybko i sprawnie zrobić to w naszym telefonie, bez konieczności edycji na komputerze?

Edycja zdjęć w telefonie

Za pośrednictwem swojego telefonu możemy zarówno skalować, jak i przycinać zdjęcia do pożądanego rozmiaru. Dzięki temu dostosujemy je do wymagań publikacyjnych niektórych portali internetowych, a także do określonych wymiarów ramek – jeśli planujemy wydruk fotografii. Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie rozmiaru zdjęć w iPhone’ach oraz telefonach pracujących w systemie operacyjnym Android (np. Samsung, Huawei, Xiaomi, LG czy Sony). Niektóre dotyczą korzystania z aplikacji oraz funkcji udostępnionych przez producentów, inne z kolei wymagają pobrania dedykowanych aplikacji.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęć w iPhonie?

1. Jak w telefonie zmniejszyć rozmiar zdjęć?

iPhony słyną z wysokiej rozdzielczości fotografii, dlatego robione nimi zdjęcia zwykle dużo ważą. Jeżeli zależy nam na ich zmniejszeniu, możemy skorzystać z jednego z trzech rozwiązań:

1. Pierwszy sposób na zmniejszenie rozmiaru zdjęć w iPhonie dotyczy ich przycinania. W tym celu należy uruchomić aplikację „Zdjęcia”, znaleźć fotografię, którą chcemy przyciąć, a następnie wybrać opcję edytuj. W lewym górnym rogu znajduje się ikonka odpowiadająca za przycinanie. Jeśli w nią stukniemy, rozwinie się kilka wariantów przycięcia zdjęcia. Odpowiadają one najpopularniejszym wymiarom ramek do zdjęć. Po wybraniu konkretnego możemy dopasować dokładnie obszar, który chcemy przyciąć. Ten sposób zmniejszania rozmiaru zdjęcia jest również bezstratny dla jego jakości.

2. Jeżeli nie odpowiadają nam proponowane wymiary przycinania, możemy przyciąć fotografię także ręcznie. W tym celu otwieramy wybraną fotografię, wybieramy opcję edytuj i w prawym dolnym rogu stukamy w ikonkę kwadratu z dwiema strzałkami wokół niego. Przechodzimy do ręcznego przycinania zdjęcia – wystarczy przytrzymać i przeciągnąć brzegi zdjęcia, aby ustalić jego nowe proporcje.

3. Niestety, na iPhonie nie dysponujemy fabrycznie zainstalowanymi aplikacjami do zmniejszania zdjęć bez przycinania. Możemy jednak w tym celu pobrać wiele bezpłatnych aplikacji ze sklepu App Store. Jedna z najpopularniejszych aplikacji to „Image Size”. Po jej pobraniu dodajemy do aplikacji wybrane zdjęcia, które chcemy zmniejszyć, a następnie wybieramy opcję zmiany rozmiaru fotografii. Możemy ręcznie wpisać nowe wymiary zdjęcia, korzystając z jednostek miary takich jak piksele, milimetry, centrymetry oraz cale. Aplikacja pozwala też na zachowanie bieżących proporcji fotografii, dzięki czemu unikniemy jej nieestetycznego rozciągnięcia.

Jak zmniejszyć zdjęcia na telefonie z Androidem?

2. Jak w telefonie zmniejszyć rozmiar zdjęć?

Istnieje wiele aplikacji do zmniejszania rozmiaru zdjęć na telefony z Androidem. Większość bezpłatnych jest dostępnych w sklepie Google Play. Niektóre tworzą także poszczególni producenci smartfonów, jak na przykład Samsung. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody:

1. Podobnie jak w przypadku iPhone’a, na telefonie z Androidem również możemy zmniejszyć zdjęcie poprzez jego przycięcie. Wystarczy otworzyć dowolną fotografię na telefonie, a następnie wybrać opcję edytuj. W edycji zdjęcia istnieje funkcja przycinania, gdzie udostępnione są różne tryby, m.in. poziomy, pionowy, o konkretnych proporcjach oraz ręczny.

2. Na telefonie z Androidem możemy zmniejszyć zdjęcia, pobierając w sklepie Google Play dedykowaną temu aplikację. Jedne z najpopularniejszych to „Reduce Photo Size” oraz „Pixlr Express”. Więcej aplikacji znajdziemy, wpisując w wyszukiwarkę Google Play hasła takie jak „picture resize” czy „zmniejszanie zdjęć”. Aplikacje pozwalają na wpisanie preferowanych wymiarów zdjęcia, stosując jednostki miary takie jak piksele, cale, centymetry czy milimetry. Sugerują również proporcje zapobiegające nieestetycznemu rozciągnięciu fotografii w pionie lub poziomie.

3. Posiadacze niektórych modeli Samsungów mogą skorzystać z autorskiej aplikacji producenta o nazwie „Photo Editor”. Nie muszą tym samym pobierać ze sklepu Google Play osobnej aplikacji. Wystarczy, że wybiorą opcję edytuj na dowolnym zdjęciu w swojej galerii. Jedną z opcji edycyjnych jest właśnie dostosowanie rozmiaru zdjęcia.

Zmiana rozdzielczości zdjęć w aparacie

Uniwersalnym sposobem zmniejszenia rozmiaru zdjęć w telefonie jeszcze przed ich wykonaniem jest po prostu zmiana rozdzielczości w aparacie. Wówczas możemy mieć pewność, że nasze zdjęcia będą mniej ważyć. Należy mieć przy tym na uwadze, że stracimy na jakości naszych fotografii. Jeśli zatem w przyszłości będziemy chcieli wyświetlić je na większym ekranie lub wywołać w dużym formacie – mogą okazać się ziarniste i nieostre. Dlatego metoda ta jest zwykle odradza, w końcu nie po to kupujemy telefon z dobrym aparatem, aby nie wykorzystywać jego pełnego potencjału. Zasadnicza zaleta zmniejszania zdjęć w dedykowanych temu aplikacjach to fakt, że zawsze możemy zachować oryginał fotografii w dużym rozmiarze.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.