Jak włączyć i wyłączyć VPN w telefonie?

Sieć VPN wykorzystuje serwer pośredniczący, za pomocą którego użytkownik smartfona może zachować większą prywatność w sieci. Tym samym algorytmy Google, a także dostawcy usług internetowych nie mogą śledzić aktywności internautów korzystających z VPN. Taka perspektywa kusi większość posiadaczy smartfonów. Jak zatem włączyć VPN w swoim telefonie i jak wyłączyć usługę, gdy zajdzie taka potrzeba?

Dlaczego nie warto używać VPN przez cały czas?

Jeszcze niedawno wirtualną sieć prywatną wykorzystywały wyłącznie duże korporacje. Dziś może skorzystać z niej każdy użytkownik internetu. Staramy się w ten sposób chronić swoją prywatność, stale onieśmielani spersonalizowanymi reklamami Google. Korzystanie z VPN zmniejsza również ryzyko stania się ofiarą ataku hakerskiego, a także pozwala na bezproblemowe korzystanie z całej zawartości sieci, bez względu na to, w jakiej części świata się znajdujemy.

Wiele osób używa VPN cały czas, ale w niektórych przypadkach bardziej opłaca się czasowo wyłączyć usługę. Przykładowo systemy zabezpieczeń niektórych popularnych banków internetowych mogą blokować próby logowania się do bankowości za pośrednictwem VPN. Jeśli zatem chcemy uniknąć zablokowania naszego konta bankowego, lepiej wyłączyć VPN na czas korzystania z bankowości internetowej. Takich przykładów jest oczywiście więcej – nie wszystkie strony internetowe ufają użytkownikom VPN, blokując dostęp do swoich treści.

Jak włączyć VPN w swoim telefonie?

Jak włączyć VPN w telefonie?

Przez większość czasu opłaca się korzystać z wirtualnej sieci prywatnej, o czym pisaliśmy w osobnym artykule (zob. VPN w telefonie - co to jest i do czego służy?). Łatwo skonfigurować ją na wszystkich telefonach pracujących w systemach operacyjnych Android oraz iOS. W sklepach Google Play oraz App Store dostępne są aplikacje, za pośrednictwem których połączymy się z płatnymi lub bezpłatnymi usługami VPN. Oczywiście te darmowe nie gwarantują tak wysokiego poziomu ochrony jak płatne subskrypcje roczne lub miesięczne. Wybór należy jednak do nas. Wiele usług VPN łączy się jednocześnie z antywirusami na telefon.

1. W pierwszym kroku pobieramy wybraną przez nas aplikację VPN i, jeśli jest płatna, dokonujemy subskrypcji.

2. Mając już do dyspozycji udostępnione dane do konfiguracji VPN, przechodzimy do ustawień systemowych telefonu.

3. Wyszukujemy „Ustawienia sieci i połączeń”, a następnie sekcję VPN.

4. Wybieramy opcję dodawania PPTP VPN.

5. Wpisujemy wcześniej pozyskane dane do skonfigurowania połączenia VPN, czyli: nazwę VPN oraz serwer VPN, a także ewentualną nazwę użytkownika i hasło.

6. Łączymy się ze skonfigurowaną siecią VPN, która pojawi się na liście.

Konfiguracja VPN na iPhonie przebiega podobnie jak na telefonach z Androidem.

1. Pobieramy wybraną aplikację z App Store.

2. Przechodzimy do ogólnych ustawień systemu w iPhonie.

3. Wybieramy zakładkę „Sieć”, a następnie VPN.

4. Klikamy „Dodaj konfigurację VPN…”, gdzie uzupełniamy pola: Opis, Serwer oraz ID zdalny. Ustalamy także użytkownika oraz hasło. Wprowadzone dane zatwierdzamy przyciskiem „Zachowaj”.

5. W sekcji wyboru konfiguracji pojawi się nasze wprowadzone połączenie, które możemy wybrać. Status powinien zmienić się na połączony.

Wyłączanie VPN w telefonie

Jak wyłączyć VPN w telefonie?

Ponieważ istnieją przypadki, w których korzystanie z VPN może utrudniać dostęp do niektórych usług internetowych, warto opanować umiejętność czasowego wyłączania wirtualnej sieci prywatnej. Na szczęście, niezależnie od tego, czy korzystamy z systemu operacyjnego Android, czy też iOS, jest to znacznie prostsze od konfigurowania VPN w smartfonie.

W zależności od wybranej usługi możemy wyłączyć VPN w telefonie z poziomu samej aplikacji. Jeżeli nie ma takiej możliwości, przechodzimy do tych samych ustawień, za pomocą których konfigurowaliśmy sieć. W sekcji VPN odznaczamy połączenie z naszą siecią. Jeżeli nie usuniemy dodanej konfiguracji, zostanie ona zapamiętana i będziemy mogli łatwo ponownie połączyć się z nią, gdy tylko będziemy tego chcieli.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 5.00 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.