Jak włączyć krokomierz w telefonie?

Jeśli pragniesz zadbać o aktywność fizyczną, warto na co dzień monitorować swoją liczbę kroków. Nie musisz w tym celu specjalnie kupować smartwatcha – wystarczy telefon nowej generacji. Większość smartfonów może liczyć kroki podczas marszu, biegu lub innej aktywności fizycznej użytkownika. Wiele z nich posiada dedykowane aplikacje, których nie trzeba pobierać ani instalować. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak włączyć krokomierz w telefonie.

Dlaczego warto korzystać z krokomierza?

1. Jak włączyć krokomierz w telefonie?

Siedzący tryb życia nie jest korzystny dla zdrowia i może predysponować do wielu chorób w przyszłości, takich jak otyłość czy cukrzyca. Na co dzień należy zadbać o optymalną dawkę ruchu, do czego może dodatkowo motywować licznik kroków w telefonie. Prosta w obsłudze aplikacja zlicza kroki przemierzone w towarzystwie smartfona. Zapisuje je w swojej pamięci, dając użytkownikowi dostęp do statystyk w skali ostatniego tygodnia, miesiąca czy nawet roku. Większość nowoczesnych smartfonów wyświetla liczbę kroków z danego dnia na pasku wyświetlacza. Warto jednak zagłębić się także w samą aplikację, która odpowiada za krokomierz. Na ogół można w niej ustawić na przykład cel w formie określonego dystansu do przejścia każdego dnia.

Jak włączyć krokomierz w Xiaomi?

Telefony marki Xiaomi posiadają licznik kroków o nazwie Mi Steps Tracker wbudowany w swoje oprogramowanie MIUI. W przypadku smartfonów Xiaomi nowych generacji krokomierz nie tylko wyświetla kroki z danego dnia, ale również przelicza je na spalone kalorie, przebyty dystans oraz czas poświęcony na tę aktywność fizyczną. W Mi Steps Trackerze możesz ustawić swój dzienny cel kroków do przejścia, na przykład zalecane przez Światową Organizację Zdrowia 8 tysięcy kroków. Jeśli Twój smartfon nie liczy kroków:

1. Otwórz Asystenta MIUI.

2. Na wyświetlonej liście znajdź krokomierz Mi Steps Tracker.

3. Stuknij aplikację, zatwierdzając jej pobieranie.

4. Po zakończeniu pobierania stuknij przycisk „konfiguracja”.

5. Krokomierz jest gotowy do użytku.

Jak włączyć krokomierz w telefonie Samsung?

Za wbudowany licznik kroków w telefonach Samsung odpowiada dedykowana aplikacja Samsung Health. Oprócz krokomierza umożliwia ona również między innymi monitorowanie snu, wagi czy licznik kalorii oraz mikro- i makroelementów w diecie. Można synchronizować ją z akcesoriami Samsung, takimi jak smart watche. Żeby włączyć krokomierz bezpośrednio w Samsung Health:

1. Otwórz aplikację.

2. Stuknij w pole dziennej liczby kroków.

3. Wybierz ikonkę ustawień.

4. Stuknij opcję „Rozpocznij liczenie kroków”.

5. Od teraz Twój krokomierz w telefonie działa.

Jak włączyć krokomierz w Huawei?

Podobnie jak wyżej wymienione marki smartfonów także telefony Huawei korzystają z fabrycznie wbudowanej aplikacji do liczenia kroków. W przypadku tej marki aplikacja nosi nazwę Zdrowie (Huawei Health) i pozwala ona także na monitorowanie snu, wagi, tętna czy poziomu stresu. Można korzystać w niej z kalendarza miesiączkowego. Ona również może być synchronizowana z akcesoriami Huawei, wyświetlając rejestrowane przez nie parametry. Poniżej umieszczamy jednak krótką instrukcję, jak włączyć krokomierz konkretnie w telefonie Huawei:

1. Uruchom aplikację Zdrowie.

2. Przesuń palcem w górę, wybierając na samym dole opcję „edytuj”.

3. Dodaj funkcję krokomierza, stukając w wyświetlany obok niego plusik.

4. Gratulacje! Teraz Twój krokomierz działa.

Co zrobić, jeśli krokomierz w telefonie nadal nie działa?

Jeżeli pomimo zastosowania się do powyższych instrukcji Twój licznik kroków w telefonie nadal nie działa, być może odpowiadająca za niego aplikacja nie posiada wymaganych uprawnień. Możesz to zmienić:

1. Otwórz ustawienia smartfona.

2. Wybierz kategorię „Aplikacje”.

3. Znajdź i wybierz aplikację odpowiadającą za krokomierz: Mi Steps Tracker, Samsung Health lub Huawei Health.

4. Z listy informacji o aplikacji wybierz „Uprawnienia”.

5. Zezwól aplikacji na dostęp do niezbędnych funkcji swojego telefonu.

6. Możesz dodatkowo włączyć także powiadomienia z aplikacji, co w przypadku niektórych smartfonów pozwoli na przykład na podgląd kroków na nieodblokowanym ekranie.

Co zrobić, gdy smartfon nie ma krokomierza?

Jeśli posiadasz starszy smartfon, który nie dysponuje fabrycznie wbudowaną aplikacją do liczenia kroków, nic straconego. Wystarczy, że Twój telefon ma akcelerometr mierzący przyspieszenie liniowe i kątowe, by liczenie kroków było możliwe. Wówczas możesz pobrać aplikację na przykład ze Sklepu Play, taką jak StepsApp, Pacer czy Google Fit. Po zainstalowaniu aplikacja będzie liczyć Twoje kroki nawet przy nieaktywnym ekranie smartfona. Pamiętaj, żeby udzielić aplikacji wymagane uprawnienia.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.