Jak włączyć opcje programistyczne w telefonie z Androidem?
Jeden z kluczowych elementów, który odróżnia system operacyjny Android od systemu iOS, to znacznie szersze możliwości wdrażania modyfikacji dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika. Opcje programistyczne są dostępne w każdym smartfonie z Androidem, jednak pozostają ukryte. Aby je włączyć, wystarczy Ci jednak jedynie numer kompilacji systemu Android.
Do czego mogą przydać się opcje programistyczne w Androidzie?
Wbrew pozorom włączenie opcji programistycznych w telefonie z Androidem wcale nie musi wiązać się z przeprowadzaniem zaawansowanych modyfikacji, takich jak rootowanie smartfona czy instalacja nieoryginalnego ROM-u. Po odblokowaniu opcji programistycznych w telefonie z Androidem pojawią się dodatkowe opcje w ustawieniach urządzenia. Teraz możesz dowolnie modyfikować sposób działania swojego urządzenia.
Każdego roku w sieci publikowane są nowe listy przydatnych funkcji, które można wdrażać w smartfonach z Androidem poprzez odblokowanie opcji programistycznych. To na przykład nadawanie nowych funkcji przyciskom smartfona czy zaawansowana edycja powiadomień z aplikacji. Tak naprawdę ogranicza Cię wyłącznie Twoja własna kreatywność – możesz choćby wyłączyć konieczność odblokowywania telefonu, jeśli znajduje się on w określonej lokalizacji.
Włączanie opcji programistycznych – instrukcja
Jak wcześniej wspomniano, do włączenia opcji programistycznych w telefonie z Androidem potrzebny jest numer kompilacji. Informację o numerze kompilacji znajdziesz w ustawieniach swojego telefonu. W najszybszy sposób zlokalizujesz go, wpisując frazę „numer kompilacji” w wyszukiwarkę ustawień. Możesz także odszukać kategorię „Informacje o urządzeniu” w głównych ustawieniach smartfona. Zwykle znajduje się ona na samym dole listy wszystkich ustawień.
Gdy znajdziesz już numer kompilacji, należy stuknąć w niego palcem minimum siedem razy. Dokładnie tyle dotknięć przewidział producent, aby zapobiec nieplanowanemu włączeniu opcji programistycznych w smartfonie. Zwykle już za trzecim lub czwartym stuknięciem system wyświetli okno z informacją, że znajdujesz się o kilka kroków, by zostać programistą. Z kolei po siódmym stuknięciu wyświetlona zostanie informacja o treści „Jesteś teraz programistą”.
Czy można wyłączyć opcje programistyczne?
Jeśli masz taką potrzebę, w każdym momencie możesz na nowo wyłączyć opcje programistyczne w swoim telefonie. W systemach Android 7.0 lub nowszych za wyłączanie opcji programistycznych odpowiada specjalny suwak na górze ekranu ustawień. Po jego przesunięciu ekran stanie się szary, a po wyjściu z ustawień suwak zniknie. Żeby na nowo włączyć opcje programistyczne, trzeba będzie powtórzyć czynności związane z stukaniem w numer kompilacji. Z kolei w smartfonach ze starszym Androidem do wyłączenia ustawień programistycznych konieczne będzie przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych.