Jak włączyć polskie znaki w SMS?

Wiadomości SMS to szybki i łatwy sposób komunikacji, który gwarantuje dodatkowo większą prywatność względem wielu popularnych komunikatorów internetowych. Mimo to pisanie SMS-ów może niekiedy sprawiać pewne trudności. Dotyczą one choćby braku polskich znaków w SMS-ach, na przykład liter ą, ć, ż. Czy da się je włączyć na każdym smartfonie, a jeśli tak, to w jaki sposób możesz to zrobić?

Jak włączyć polskie znaki w SMS? Uniwersalne metody

Brak polskich znaków w SMS-ach to frustrujący problem i zbędne źródło nieporozumień komunikacyjnych. Pojawia się zarówno przy nowo zakupionych smartfonach, jak i nagle, nawet w trakcie wieloletniego użytkowania telefonu. Na szczęście w większości przypadków problem można stosunkowo łatwo naprawić.

1. Jeśli chcesz włączyć polskie znaki w SMS, w pierwszej kolejności sprawdź język wprowadzania tekstu w swoim smartfonie. Być może domyślnie jest w nim ustawiony na przykład język angielski, który należy zmienić na polski. W większości smartfonów taką opcję znajdziesz w głównych ustawieniach telefonu, odszukując takie kategorie jak „Język i wprowadzanie”, „Język i region” albo „Kraj, w którym jesteś”.

2. Niekiedy powodem braku polskich znaków w SMS jest także przestarzała aplikacja klawiatury. Wówczas nie można używać polskich znaków nie tylko w SMS-ach, ale także w innych komunikatorach czy nawet w wyszukiwarce internetowej. Problem ten dotyczy w szczególności sędziwych telefonów, w których coraz trudniej o aktualizacje systemu. W takiej sytuacji sprawdzoną metodę stanowi pobranie uniwersalnej aplikacji klawiatury ze sklepu Google Play, na przykład „Microsoft SwiftKey Keyboard”. Po jej instalacji problem powinien zostać rozwiązany.

3. Zmiany w kodowaniu znaków także mogą odpowiadać za brak polskich znaków w SMS-ach. W zależności od marki oraz modelu smartfona warto sprawdzić, czy w ustawieniach wiadomości tekstowych nie została włączona opcja o nazwie „Ucinanie ogonków”, „kodowanie tekstu”, „wiadomości kompaktowe” lub „tryb wprowadzania”. Część użytkowników chce korzystać z niej na co dzień, na przykład jeśli nie piszą w języku polskim albo chcą zmniejszyć objętość swoich SMS-ów. Jej oznaczenie powinno przywrócić możliwość wprowadzania do tekstu znaków diakrytycznych dla tych, którzy wolą korzystać z liter posiadających ogonki.

Jak włączyć polskie znaki w SMS w telefonie Huawei?

Jak włączyć polskie znaki w SMS - Huawei

Brak polskich znaków w SMS w przypadku niektórych modeli telefonów wymaga nieco innego, bardziej skonkretyzowanego działania od tych uniwersalnych, wymienionych powyżej. Dobry przykład stanowią smartfony marki Huawei – w poszczególnych modelach smartfonów za brak polskich znaków w wiadomościach SMS odpowiada włączona optymalizacja 7-bitowa. System ujednolica w ten sposób długość SMS-ów do jednego standardu, co w przypadku języków ze znakami diakrytycznymi niestety stanowi utrudnienie. Aby rozwiązać ten problem:

1. Włącz ustawienia telefonu.

2. Wybierz kategorię „Aplikacje”.

3. Stuknij w opcję „Więcej”.

4. Wybierz kategorię SMS/MMS.

5. Rozwiń opcję „Zaawansowane”.

6. Odznacz optymalizację 7-bitową.

Włączanie polskich znaków w smartfonach marki Samsung

Jak włączyć polskie znaki w SMS - Samsung

Szeroki asortyment telefonów marki Samsung sprawia, że w niektórych modelach może wystąpić specyficzny problem z używaniem polskich znaków w SMS-ach. Zmiana trybu wprowadzania znaków może nastąpić przypadkowo, na przykład w wyniku bezwiednego dotykania wyświetlacza. Niekiedy jest to także skutek aktualizacji oprogramowania lub pobrania aplikacji, która wymaga uprawnień do klawiatury telefonu. Na szczęście sposób na rozwiązanie tego problemu jest dość prosty. Wystarczy postępować według poniższej instrukcji:

1. Otwórz aplikację „Wiadomości”.

2. Stuknij w trzy kropki w prawym, górnym rogu wyświetlacza.

3. Wybierz kategorię „Ustawienia”.

4. Rozwiń więcej ustawień.

5. Wybierz kategorię „SMS”.

6. Stuknij w „Tryb wprowadzania”.

7. Zmień tryb wprowadzania na automatyczny.

Telefony Xiaomi – jak włączyć polskie znaki?

Jak włączyć polskie znaki w SMS - Xiaomi

Przyczynę braku polskich znaków w wiadomościach SMS w wielu modelach smartfonów marki Xiaomi stanowi aktywna funkcja „Alfabet GSM”. Ponieważ jest międzynarodowa, nie posiada ona znaków diakrytycznych. Z tego powodu ogonki w polskich znakach są automatycznie ucinane. Jeśli chcesz temu zapobiec, w takim przypadku:

1. Otwórz ustawienia telefonu.

2. Wybierz kategorię „Aplikacje systemowe”.

3. Stuknij zakładkę „SMS”.

4. Odszukaj opcję „Użyj alfabetu GSM” i ją wyłącz.

Co zrobić, żeby włączyć polskie znaki w SMS w Motorola

Jak włączyć polskie znaki w SMS - Motorola

Popularna przyczyna braku polskich znaków w SMS-ach pisanych z telefonów marki Motorola to automatyczne kodowanie wiadomości. Podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianej przy telefonach Huawei optymalizacji 7-bitowej, znaki diakrytyczne w wiadomościach SMS są automatycznie usuwane, aby zmniejszyć objętość tekstu. Na szczęście także tę funkcję można dezaktywować:

1. Otwórz aplikację „Wiadomości”.

2. Stuknij trzy kropki w prawym, górnym rogu ekranu.

3. Wybierz „Ustawienia”, a następnie „Zaawansowane”.

4. Wyłącz opcję „Używaj prostych znaków”.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.