Jak wprowadzić telefony iPhone 12 i iPhone 12 Pro w tryb Recovery i DFU?

Tryby Recovery oraz DFU mogą pomóc rozwiązać Ci wiele problemów związanych z wadliwą pracą oprogramowania w Twoim iPhonie 12 lub iPhonie 12 Pro. Czym jednak dokładnie różnią się oba tryby i jak aktywować je na najnowszym iPhonie? Odpowiedzi oraz instrukcji udzielamy w niniejszym artykule.

Czym jest tryb Recovery i jak go aktywować na iPhonie 12 lub 12 Pro?

1. Jak wprowadzić telefony iPhone 12 i iPhone 12 Pro w tryb Recovery i DFU?

Wprowadzenie iPhone’a w tryb Recovery pomaga w różnych sytuacjach, gdy doszło do uszkodzenia zainstalowanego na telefonie systemu iOS. Tryb Recovery warto zastosować, gdy iPhone działa nieprawidłowo, na przykład nie jest wykrywany przez iTunes. Aktywując tryb odzyskiwania, możemy przywrócić iPhone’a poprzez iTunes do ustawień fabrycznych. Wówczas automatycznie zainstalowana zostanie najnowsza wersja iOS oraz oprogramowania układowego. Na ekranie iPhone’a w trybie odzyskiwania pojawi się logo iTunes oraz ikonka przewodu USB.

Aktywacja trybu Recovery różni się nieco na iPhonie 12 i 12 Pro w porównaniu z poprzednimi modelami, które miały fizyczny przycisk Home. Należy postępować według poniższych kroków:

1. Upewnij się, że masz aktualną wersję iTunes na swoim komputerze. W razie potrzeby zaktualizuj iTunes.

2. Za pomocą kabla USB podłącz iPhone’a do komputera.

3. Jeśli po raz pierwszy podłączasz iPhone’a do danego komputera, zaakceptuj powiadomienie o zaufaniu.

4. Naciśnij i przytrzymaj na iPhonie przycisk zwiększania głośności, następnie przycisk zmniejszania głośności, a na końcu boczny przycisk na przeciwległej krawędzi. Na samym końcu wszystkie trzy przyciski powinny być przyciśnięte.

5. Jeśli powyższy krok został wykonany poprawnie, iPhone powinien uruchomić się ponownie. Na ekranie wyświetli się informacja o połączeniu iTunes oraz logo Apple.

6. iTunes uruchomiony na komputerze wyświetli powiadomienie o możliwości wyboru przywrócenia lub zaktualizowania iPhone’a.

7. Wybranie aktualizacji skutkuje zainstalowaniem na iPhonie najnowszej wersji iOS, bez ingerowania w przechowywane na urządzeniu pliki. W przypadku opcji „Przywróć” wszystkie pliki zostaną usunięte.

8. Aby wyjść z trybu Recovery na iPhonie 12 lub iPhonie 12 Pro, wystarczy odłączyć kabel USB od komputera, a następnie nacisnąć i przytrzymać boczny przycisk iPhone’a, aby uruchomił się w systemie iOS.

Tryb DFU - co to jest i jak uruchomić w iPhone 12 i iPhone 12 Pro?  

iPhone w trybie DFU można odtworzyć za pomocą programu iTunes zainstalowanego na komputerze. W trybie DFU urządzenie posiada całkowicie czarny wyświetlacz. Tryb DFU służy zarówno w sytuacji, gdy iPhone działa nieprawidłowo, jak i do celowej zmiany oprogramowania na urządzeniu. Aktywując DFU na iPhonie, wprowadzamy go w stan awaryjny, podczas którego można dokonać aktualizacji oprogramowania iOS. Można wykorzystać go w sytuacji napotkania trudnych do rozwiązania błędów, ale także do cofnięcia wersji oprogramowania do poprzedniej.

W przeciwieństwie do trybu Recovery tryb DFU omija iBoot, dzięki czemu użytkownik ma większą swobodę działania. W trybie DFU można wybrać preferowane oprogramowanie układowe, które chce się zainstalować. Niektórzy użytkownicy iPhone’ów wykorzystują tryb DFU do aktywowania tzw. procesu jailbreak. W ten sposób można usunąć wybrane ograniczenia w działaniu systemu operacyjnego, które narzucił producent. Pełny dostęp do systemu gwarantuje na przykład instalację aplikacji spoza App Store.

Żeby aktywować DFU na iPhone 12 lub iPhone 12 Pro, należy zastosować się do poniższej instrukcji:

1. Podłącz iPhone’a do komputera, a następnie uruchom na nim iTunes.

2. Naciśnij przycisk zwiększania głośności, następnie szybo naciśnij przycisk zmniejszania głośności, a na końcu naciśnij i przytrzymaj boczny przycisk zasilania.

3. Przytrzymując przyciski, poczekaj aż wyświetlacz iPhone’a zmieni kolor na czarny.

4. Naciśnij boczny przycisk zasilania i przycisk zmniejszania głośności. Przytrzymaj je przez 5 sekund.

5. Puść boczny przycisk zasilania, nadal przytrzymując przycisk zmniejszania głośności.

6. Po upływie kilku sekund na ekranie komputera powinien wyświetlić się komunikat o rozpoznaniu iPhone’a 12 lub iPhone’a 12 Pro, a także o aktywnym trybie DFU.

7. Pojawi się komunikat z pytaniem o zaktualizowanie iPhone’a. Jeśli taki komunikat nie został wyświetlony, oznacza to, że iPhone nie jest trybie DFU.

8. Aby wyjść z trybu DFU na iPhonie 12 lub iPhonie 12 Pro, należy nacisnąć przycisk zwiększania głośności, następnie przycisk zmniejszania głośności, a na końcu nacisnąć i przytrzymać boczny przycisk zasilania. Przytrzymujemy do momentu pojawienia się logo Apple na wyświetlaczu iPhone’a.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.