Jak wybrać numer wewnętrzny na smartfonie?

Dzwoniąc do biura lub urzędu, bardzo często można spotkać się z koniecznością wybrania numeru wewnętrznego, który kieruje do konkretnego działu lub specjalisty. Choć ułatwia to pracę sekretariatu danego biura, dla osoby dzwoniącej może stanowić pewną uciążliwość, zwłaszcza gdy pod wskazany numer dzwonimy regularnie. Jak zatem szybko i intuicyjnie wybierać numer wewnętrzny na smartfonie?

Po co są numery wewnętrzne?

Jak wybrać numer wewnętrzny na smartfonie?

System numerów wewnętrznych w dużych przedsiębiorstwach ułatwia pracę sekretarek lub operatorów. Firmy posiadające wiele działów mogą w ten sposób pracować wydajniej. Pracownicy angażują się wyłącznie w te sprawy, w których są kompetentni, a w razie pomyłki zawsze mogą szybko przełączyć rozmówcę do specjalisty, nawet jeśli znajduje się on w zupełnie innej części biurowca. Przekierowywanie połączeń przez automat jest mniej czasochłonne od ręcznego przełączania przez pracownika biura, dzięki czemu klienci oraz współpracownicy mogą szybciej skontaktować się z konkretnym działem. Zwykle posiadanie numerów wewnętrznych przez firmę to także wyznacznik wysokiego statusu i profesjonalizmu.

Jak wybrać numer wewnętrzny na iPhone i na telefonie z Androidem?

Z wybierania numerów wewnętrznych często muszą korzystać posiadacze telefonów służbowych, na przykład kontaktując się ze swoimi kontrahentami. Niekiedy jednak przed taką koniecznością stają także osoby prywatne, choćby wtedy gdy chcą zapoznać się z ofertą danej firmy. Chyba każdy z nas zna sytuację, gdy podczas dzwonienia do danego biura trzeba cierpliwie czekać na to, aż automatyczna sekretarka wymieni wszystkie działy i ich numery wewnętrzne. Strategia wybierania numeru wewnętrznego jest uniwersalna i sprawdzi się niezależnie od marki posiadanego przez Ciebie telefonu. W ten sam sposób możesz wybrać numer wewnętrzny na smartfonie Samsung, Huawei, Xiaomi czy też na iPhonie.

Jak wybrać numer wewnętrzny podczas połączenia na smartfonie?

Wybieranie numerów wewnętrznych na telefonach stacjonarnych było proste i intuicyjne – wystarczyło skorzystać z przycisków na słuchawce. Z tego powodu dzwonienie pod numer wewnętrzny poprzez smartfon dla niektórych może być stresujące. Na szczęście niewiele istnieje prosta, uniwersalna instrukcja, z której każdy może skorzystać. Jeśli pierwszy raz dzwonisz do danego biura albo urzędu i nie znasz jeszcze numeru wewnętrznego, z którym chcesz się połączyć:

1. Przejdź do wybierania numeru na swoim smartfonie.

2. Wpisz główny numer, pod który chcesz zadzwonić i zatwierdź wykonywanie połączenia.

3. Jeśli biuro posiada numery wewnętrzne, usłyszysz automatyczną sekretarkę, która poinformuje Cię o numerach właściwych dla konkretnych działów. Pożądany przez siebie numer wewnętrzny możesz wpisać od razu lub po wymienieniu przez sekretarkę wszystkich numerów i usłyszeniu charakterystycznego sygnału głosowego.

4. Odsuń telefon od ucha, aby jego ekran stał się aktywny.

5. W lewym, dolnym rogu wyświetlacza stuknij ikonkę klawiatury numerycznej.

6. Na ekranie pojawi się klawiatura, na której możesz wpisać numer wewnętrzny bez rozłączania się.

7. Poczekaj na połączenie.

Jak wybrać numer wewnętrzny przed połączeniem na smartfonie?

W sytuacji gdy znasz numer wewnętrzny już przed wykonaniem połączenia, możesz wybrać go razem z numerem głównym, nie tracąc czasu na połączenie z automatyczną sekretarką. Podobnie jak w powyższym przypadku, także tutaj metoda jest uniwersalna dla wszystkich smartfonów. Możesz skorzystać z niej niezależnie od tego, czy posiadasz iPhone’a, czy też telefon z systemem operacyjnym Android, na przykład Samsung, Xiaomi czy Motorola. Niestety, w większości przypadków nie ma możliwości wcześniejszego wybrania numeru wewnętrznego i pomijania monitów głosowych podczas dzwonienia na infolinię, na przykład dostawcy usług. Jeśli jednak dzwonisz do biura:

1. Otwórz aplikację „Połączenia” na swoim telefonie.

2. Wpisz główny numer telefonu, pod który chcesz zadzwonić. Nie zatwierdzaj jeszcze wykonywania połączenia.

3. W obrębie klawiatury numerycznej znajduje się znak specjalny „*” – naciśnij go i przytrzymaj, dopóki po wpisanym przez Ciebie numerze nie pojawi się przecinek.

4. Po przecinku możesz wpisać numer wewnętrzny, pod który chcesz zadzwonić.

5. Wybierz numer i poczekaj na połączenie.

Wybieranie numeru wewnętrznego na smartfonie – przydatna wskazówka

Raz wybrany główny numer z numerem wewnętrznym zapisuje się w Twojej historii połączeń. Możesz później wygodnie odszukać go, na przykład po dacie połączenia, i zadzwonić ponownie bez konieczności ponownego wpisywania szeregu cyfr. Co więcej, jeżeli regularnie dzwonisz pod numer telefonu wraz z numerem wewnętrznym, możesz normalnie zapisać go w swojej książce telefonicznej. W przyszłości oszczędzisz w ten sposób czas na wybieraniu połączeń. Po wpisaniu pełnego numeru wraz z numerem wewnętrznym w oknie wybierania wybierz opcję „Utwórz nowy kontakt”, zapisując go na przykład jako „Dział marketingu firma XYZ”. Następnym razem możesz zadzwonić pod ten numer bezpośrednio z książki telefonicznej w swoim telefonie.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.