Jak wyczyścić głośnik w telefonie?

We wszystkich portach urządzeń mobilnych gromadzi się mnóstwo brudu. W miejscach tych zbiera się kurz oraz małe paproszki, przeważnie z kieszeni naszych spodni. Większość etui posiada wycięcia na porty, więc nie zapobiega zabrudzeniom dostającym się do otworów w smartfonach. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wyczyścić głośnik w telefonie. 

Jak wyczyścić głośnik w telefonie - sprężone powietrze

Telefony przyciągają kurz zdecydowanie bardziej niż inne przedmioty. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wytwarzane przez urządzenia pole elektromagnetyczne. Aby pozbyć się kurzu i drobinek z głośnika warto zaopatrzyć się w puszkę ze sprężonym powietrzem i skierować dyszę poziomo w kierunku otworów. Jest to chyba najskuteczniejszy i jeden z bardziej bezpiecznych sposobów, by wyczyścić głośnik w telefonie. 

sprężone powietrze do czyszczenia smartfonów

Produkty te są niedrogie i z łatwością można je dostać w internecie lub specjalistycznych sklepach.

Czyszczenie głośnika w telefonie szczoteczką do zębów

szczoteczka do zębów

Do czyszczenia głośnika można również użyć szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Porty głośnikowe należy szczotkować wykonując delikatne ruchy. Powinno to usunąć kurz i zabrudzenia z otworów. Trzeba jednak pamiętać, że do tego celu nie można używać starej szczoteczki. Mogą bowiem znajdować się na niej niewidoczne gołym okiem pozostałości pasty do zębów oraz innych zanieczyszczeń. Do czyszczenia głośnika używamy jedynie nowej szczoteczki.

Jak wyczyścić głośnik w telefonie za pomocą taśmy malarskiej

taśma malarska

Czyszczenie głośnika w telefonie za pomocą taśmy malarskiej jest skuteczne i łatwe. Niewielkie kawałki niebieskiej taśmy malarskiej należy pozwijać w ruloniki tak, by strona z klejem była skierowana na zewnątrz. Następnie ruloniki należy wsuwać kolejno do otworów głośnika. Do klejącej powierzchni powinny przywrzeć wszelkie zabrudzenia i kurz znajdujące się w portach.

Jak wyczyścić głośnik w telefonie za pomocą aplikacji - Speaker Clean

Poza mechanicznymi sposobami czyszczenia głośników w smartfonach, na rynku dostępna jest także aplikacja do usuwania zabrudzeń z portu, Speaker Clean. Aplikacja wysyła do głośnika krótkie dźwięki o wysokiej częstotliwości, co powoduje przemieszczenie się cząsteczek kurzu i brudu z głośnika. Wysokie dźwięki wysyłane są przez kilka sekund, po czym można sprawdzić, czy ma to wpływ na jakość odtwarzanej muzyki.

Zapobieganie zabrudzeniom głośnika - drewniane etui na telefon

drewniane etui na telefon

Większość dostępnych etui posiada wycięcie na głośnik telefonu, dzięki czemu nie zaburzają one jakości dźwięku. Osoby, które często noszą smartfony w kieszeni lub trzymają je w zakurzonych miejscach mogą jednak wybrać wyjątkowe, drewniane etui osłaniające głośnik.

Pomimo tego, że głośnik w futerale jest zakryty, pokrowiec nie wpływa negatywnie na jakość odtwarzanej muzyki i sygnałów informacyjnych. Niezwykle eleganckie bumpery z serii Wood Case wykonane zostały z wysokiej jakości gatunków drewna i dostępne są w wersji gładkiej oraz z grawerem.

Jak widzisz istenieje kilka skutecznych i bezpiecznych sposobów na to, by wyczyścić głośnik w telefonie. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi uda Ci się rozwiązać problem. 

drewniane etui na telefon

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.40 / 5.0 (6)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.