Jak wyczyścić szkło hartowane?

Szkło hartowane to skuteczne akcesorium ochronne na ekran smartfona. Niestety po jakimś czasie pojawiają się na nim nieestetyczne ślady palców i drobinki kurzu. Podpowiadamy jak czyścić ten rodzaj osłony wyświetlacza.

Staranny montaż

staranny montaż szkła hartowanego

Niezwykle istotną kwestią jest sam montaż szkła hartowanego. Przed naklejeniem szybki należy odtłuścić ekran i dokładnie wyczyścić go z drobinek kurzu. Bardzo istotne jest również zadbanie o higienę rąk i czystość w miejscu prowadzenia montażu.

O tym jak poprawnie założyć szkło ochronne na ekran telefonu, by pod powierzchnią nie zostały odciski palców oraz drobinki brudu, pisaliśmy niedawno na naszym blogu. Kiedy zamontowane szkło pobrudziło się wskutek użytkowania smartfona, można je łatwo wyczyścić przy użyciu poniższych środków.

Ściereczki do okularów

Tłuste odciski palców i drobinki kurzu, które sprawiają, że smartfony przestają wyglądać jak nowe, można z łatwością wyczyścić za pomocą nawilżanych ściereczek do okularów dostępnych w sklepach i hurtowniach optycznych. Chusteczki te doskonale zbierają kurz, tłuste ślady i inne zabrudzenia, nie rysując powierzchni. Dobre szkła hartowane, podobnie jak soczewki okularów pokryte są specjalną warstwą olefobową, z której łatwo usunąć zabrudzenia.

Ściereczki z mikrofibry

ściereczki z mikrofibry do czyszczenia szkła hartowanego

Do czyszczenia smug i tłustych plam na szkłach ochronnych doskonale sprawdzą się także ściereczki z mikrofibry. W przeciwieństwie do wyrobów z innych tkanin, ściereczki z mikrowłókna nie pozostawiają na powierzchni żadnych nitek i są niezwykle chłonne. By dokładnie oczyścić szkło z nieestetycznych śladów należy przetrzeć ekran kolistymi ruchami.

W przypadku większych, bardziej uporczywych zabrudzeń ściereczkę można delikatnie zwilżyć. Należy jednak zachować ostrożność, by woda nie przedostała się do wnętrza obudowy telefonu. Miejsca przetarte mokrą ściereczką trzeba następnie dokładnie osuszyć suchą mikrofibrą, by na osłonce nie pojawiły się szpecące odbarwienia.

Środki czyszczące do ekranów dotykowych

chusteczki do czyszczenia ekranów

Środki przeznaczone do mycia ekranów dotykowych, które znaleźć można między innymi w sklepach z elektroniką użytkową i w sklepach komputerowych, również nadadzą się do czyszczenia szkieł hartowanych. Producenci oferują akcesoria w aerozolu, gąbki, wilgotne ściereczki i chusteczki nasączone różnymi substancjami.

Podczas stosowania środków w aerozolu należy zachować szczególną ostrożność, aby płyn nie dostał się do wnętrza smartfona. Najlepiej wybierać produkty składające się z naturalnych substancji, gdyż silna chemia może zniszczyć powłokę olefobową.

Masa czyszcząca Cyber Clean

masa czyszcząca do szkła hartowanego

Ciekawostką wśród akcesoriów do czyszczenia urządzeń z ekranami dotykowymi jest specjalna masa Cyber Clean, którą można kupić przez internet. Środek świetnie poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami na szkłach hartowanych. Wystarczy wyjąć produkt z opakowania, ugnieść w dłoni jak plastelinę i przyłożyć do brudnych miejsc na osłonce. Masa z łatwością wyczyści kurz i smugi.  Po użyciu produktu masę wystarczy przemyć wodą i osuszyć.

Czego nie używać?

czego nie używać do czyszczenia szkła hartowanego

Chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe i tradycyjne ścierki kuchenne nie nadają się do czyszczenia szkieł ochronnych. Materiały te pozostawiają nieestetyczne nitki, smugi lub drobinki papieru. Należy również unikać nieprzeznaczonych do tego celu środków chemicznych.

szkła i folie ochronne sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.80 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.