Jak wyłączyć iPhone’a, który nie reaguje na dotyk?

Zwykle najprostszym rozwiązaniem po zawieszeniu się iPhone’a jest jego ponowne uruchomienie. Może jednak zdarzyć się tak, że podczas zawieszenia urządzenie przestanie reagować na dotyk. Podobnie trudno będzie nam wyłączyć telefon, gdy uszkodzeniu ulegnie jego wyświetlacz. Jak zatem w takich sytuacjach możemy wyłączyć iPhone’a?

Dlaczego wyłączenie iPhone’a może okazać się problematyczne?

Wyłączenie zawieszonego iPhone’a może niekiedy sprawiać użytkownikom spory problem. Wszystko z powodu tego, że po przytrzymaniu przycisku zasilania na ekranie i tak wyświetli się pasek, który trzeba przesunąć do całkowitego wyłączenia urządzenia. Jeżeli ekran częściowo reaguje na dotyk, być może uda nam się wyłączyć telefon. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, musimy spróbować innych działań. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym być może będziemy w stanie wyłączyć iPhone’a, który nie reaguje na dotyk.

Spróbujmy „odwiesić” system iOS

1. Jak wyłączyć iPhone’a, który nie reaguje na dotyk?

Do unormowania pracy iPhone’a, który nie reaguje na dotyk, możemy wykorzystać tzw. „zabicie” aplikacji. Polega ono na przytrzymaniu przez kilka sekund okrągłego przycisku home. W ten sposób iOS będzie mógł zamknąć wadliwie działającą aplikację, która doprowadziła do zawieszenia się systemu. Po odwieszeniu się systemu z powodzeniem wyłączymy iPhone’a. Niestety sposób ten jest trafny jednie w przypadku starszych modeli iPhone’ów. Jeśli posiadamy urządzenie najnowszej generacji, przycisk home znajduje się już w obrębie wyświetlacza – a jeśli ten nie reaguje na dotyk, nic nie zdziałamy.

Podobne działanie przyniesie przytrzymanie przycisku home razem z przyciskiem zasilania. Po kilku sekundach ekran stanie się czarny. W tym momencie od razu puśćmy przyciski, a telefon się wyłączy. Jeżeli przytrzymamy je dłużej – urządzenie przejdzie do ponownego uruchamiania się. Jednak tak samo jak w sposobie przedstawionym powyżej – także ta metoda nie sprawdzi się w nowych modelach iPhone’ów, u których ekran nie reaguje na dotyk.

Metoda druga – cierpliwość

2. Jak wyłączyć iPhone’a, który nie reaguje na dotyk?

Niestety, jeżeli powyżej przedstawione sposoby nie działają, nie będziemy w stanie wyłączyć iPhone’a, który nie reaguje na dotyk. W takiej sytuacji musimy poczekać. W tym czasie telefon albo zdąży się odwiesić, albo po prostu się rozładuje – a zatem także wyłączy. Jeżeli iPhone uległ zawieszeniu i ekran jest stale aktywny, rozładowanie baterii nastąpi dość szybko. Jednak w sytuacji gdy ekran został uszkodzony i dlatego nie reaguje na dotyk, na wyłączenie telefonu poczekamy znacznie dłużej. Nie jest to jednak wówczas takie konieczne, ponieważ niezawieszony wyświetlacz po krótkiej chwili po prostu wygaśnie.

Jeśli po ponownym uruchomieniu wyświetlacz iPhone’a w dalszym ciągu nie będzie reagować na dotyk, najlepiej oddać telefon do serwisu GSM. Fachowcy ustalą przyczynę wadliwego działania oraz zaproponują ewentualną naprawę urządzenia. iPhone nadal objęty okresem gwarancji można zareklamować, oczywiście pod warunkiem, że nie został on uszkodzony z naszej winy (zob. także: Co obejmuje gwarancja telefonu?)

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.