Jak wyłączyć nakładkę ekranową?

Podczas prób uruchamiania aplikacji w Androidzie czasami pojawia się błąd: “wykryto nakładkę ekranową”. Jak poradzić sobie z tym problemem i przywrócić możliwość normalnego włączania aplikacji? Podpowiadamy!

Co oznacza błąd: “Wykryto nakładkę ekranową”?

silikonowe etui na telefon z nadrukiem Design Case baner

silikonowe matowe etui Soft Flex baner

Komunikat “Wykryto nakładkę ekranową” wyświetlający się przy próbie uruchomienia nowo zainstalowanej aplikacji informuje, że w systemie działa inny program, który wykorzystuje funkcję nakładki ekranowej (rysowania po ekranie). Jest to informacja. że inny program uniemożliwia uzyskanie przez nowo pobraną aplikację odpowiednich uprawnień potrzebnych do tego, by ją uruchomić.

Które aplikacje najczęściej używają funkcji nakładki ekranowej?

aplikacje na telefon

Do programów, które często są “winowajcami” problemów z włączaniem innych aplikacji, ponieważ wykorzystują funkcję rysowania po ekranie, możemy wliczyć:

• Facebook Messenger (dymki czasu)

• All-in-one Gestures

• All-in-one Toolbox

• Drupe

• CleanMaster

• Lux

• ES File Explorer

• TrustGo

• Twilight

Jak wyłączyć nakładkę ekranową?

ustawienia telefonu

Aby wyłączyć nakładkę ekranową i tym samym rozwiązać uciążliwy problem z uruchamianiem nowych aplikacji, w ustawieniach telefonu powinniśmy odszukać programy, które wykorzystują funkcję rysowania po ekranie.

W tym celu wykorzystujemy wyszukiwarkę znajdującą się na samej górze ustawień i wpisujemy frazę “wyświetl”. Po wpisaniu tego hasła wyświetli się zakładka: “Wyświetlanie / wyświetlaj nad innymi aplikacjami”. Kiedy wybierzemy tę opcję, zostanie wygenerowana lista aplikacji, które wykorzystują uprawnienia nakładki ekranowej (programy te oznaczone są napisem “Tak” pod swoimi nazwami”).

Teraz powinniśmy sprawdzić, czy na liście widnieje któraś z problematycznych aplikacji z powyższej listy (Lux, Twilight, Messenger, itd.) i jeśli tak, wybrać ją. W szczegółach programu znajdziemy przełącznik “Zezwól na wyświetlanie nad innymi aplikacjami”, który należy dezaktywować.

Na koniec wystarczy już tylko wyjść z ustawień i włączyć aplikację, która dotychczas nie chciała się uruchomić. Po uruchomieniu aplikacji możemy przywrócić funkcję nakładki ekranowej aplikacjom, którym tę funkcję dezaktywowaliśmy.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.10 / 5.0 (16)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.