Jak wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie?

Szybkie ładowanie to aktualnie jedna z bardziej pożądanych funkcji w każdym smartfonie. Wraz z rosnącymi pojemnościami baterii koniecznością stało się skrócenie czasu odnawiania energii w akumulatorach telefonów. Dzięki funkcji szybkiego ładowania można zaledwie w kilka minut naładować baterię smartfona do poziomu wystarczającego na kolejne godziny użytkowania. Mimo to wiele osób nadal wolałoby zrezygnować z takiej opcji – wszystko ze względu na obawę o żywotność akumulatora i bezpieczeństwo samego urządzenia. Czy słusznie?

Na czym polega szybkie ładowanie w telefonie?

Jak wyłączyć szybkie ładowanie w telefonie?

Smartfony poszczególnych marek korzystają z różnych technologii szybkiego ładowania, do których stworzono odpowiednio przystosowane ładowarki. Samsungi mają Adaptive Fast Charging, Motorole ładowanie TurboPower, Xiaomi Quick Charge, a iPhone’y Power Delivery. Niezależnie od technologii w każdym przypadku szybkie ładowanie ma podobne właściwości – umożliwia naładowanie akumulatora mniej-więcej do połowy w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu możesz szybko podładować smartfon przed wyjściem z domu, gdy spieszysz się na spotkanie.

Fakty i mity na temat szybkiego ładowania baterii w telefonie

• Mit: Szybkie ładowanie ma negatywny wpływ na żywotność baterii w telefonie – to najpopularniejsze, błędne przekonanie wynika z niezrozumienia aktualnych technologii, w jakich pracują telefony. Bez przeszkód możesz korzystać z funkcji szybkiego ładowania w swoim smartfonie, o ile nie prowadzi ona do przegrzewania baterii. Jeżeli smartfon nagrzewa się w trakcie ładowania ze zbyt wysoką mocą, lepiej zrezygnować z tej funkcji.

• Fakt: Nieodłączanie smartfona od ładowarki po pełnym naładowaniu niszczy baterię – Nie szybkie ładowanie, a przeładowywanie telefonu stopniowo zmniejsza żywotność baterii. Smartfon naładowany do 100% powinien być od razu odłączany od ładowarki.

• Mit: Wybór ładowarki do telefonu powinien ograniczać się do kompatybilnego złącza USB – niekoniecznie. Ładowarka używana do ładowania ma istotny wpływ na kondycję baterii smartfona. Przede wszystkim nie powinno się oszczędzać na ładowarce. Należy korzystać z w pełni kompatybilnych akcesoriów dysponujących wielopoziomowymi zabezpieczeniami, na przykład przed przeładowaniem.

• Fakt: Nie w każdym telefonie możesz wyłączyć funkcję szybkiego ładowania – niestety to prawda. W wielu smartfonach nie ma dostępu do takiej opcji.

• Mit: Nie powinno się ładować telefonu w nocy – aby uniknąć ryzyka przeładowania baterii, wcale nie musisz rezygnować z podłączania smartfona do ładowarki przed snem. W nowych smartfonach do dyspozycji pozostaje wiele przydatnych funkcji, takich jak inteligentne ładowanie. Po ich aktywacji urządzenie uczy się Twoich typowych praktyk w ładowaniu i opóźnia całkowite naładowanie telefonu powyżej 80%, ponieważ taki poziom naładowania baterii jest optymalny dla jej żywotności. Możesz aktywować także funkcję inteligentnej pojemności baterii, która kończy ładowanie telefonu tuż przed osiągnięciem rzeczywistej pojemności szczytowej akumulatora. Chociaż skraca to jego czas działania, jednocześnie wydłuża żywotność baterii.

Jak wyłączyć szybkie ładowanie w Samsungu?

Jeśli chcesz wyłączyć funkcję szybkiego ładowania w telefonie marki Samsung, postępuj według poniższej instrukcji:

1. Otwórz Ustawienia telefonu.

2. Przejdź do sekcji Pielęgnacja urządzenia.

3. Wybierz kategorię Bateria.

4. Stuknij 3 kropki w prawym górnym rogu ekranu.

5. Za pomocą suwaka wyłącz opcję Szybkie ładowanie.

Jeżeli masz Samsunga z Androidem 10 i One UI 2, wyłączenie funkcji szybkiego ładowania może przebiegać nieco inaczej:

1. Otwórz Ustawienia telefonu.

2. Przejdź do kategorii Pielęgnacja urządzenia.

3. Wybierz sekcję Bateria.

4. Stuknij opcję ładowanie.

5. Zobaczysz 2 przełączniki dotyczące ładowania: standardowego i indukcyjnego.

6. Przesuń wybrany z nich, dezaktywując daną opcję.

Jak wyłączyć szybkie ładowanie w Huawei?

Niestety, nie we wszystkich smartfonach marki Huawei istnieje możliwość wyłączania opcji szybkiego ładowania. Możesz sprawdzić, czy Twój model dysponuje nią, postępując według poniższej instrukcji:

1. Otwórz Ustawienia telefonu.

2. Przejdź do kategorii Bateria.

3. Stuknij 3 kropki w prawym górnym rogu wyświetlacza.

4. Odszukaj pozycję Szybkie ładowanie.

5. Przesuń suwak obok niej, aby wyłączyć tę funkcję.

6. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz przynajmniej aktywować inteligentne ładowanie, którego działanie opisałem powyżej.

Jak wyłączyć szybkie ładowanie w iPhonie?

Właściciele iPhone’ów mają możliwość wyłączenia funkcji szybkiego ładowania w swoim telefonie:

1. Otwórz Ustawienia iPhone’a.

2. Wybierz kategorię Bateria.

3. Stuknij przycisk w prawym górnym rogu, który przeniesie Cię do ustawień akumulatora.

4. Przesuń suwak, aby wyłączyć szybkie ładowanie.

Jak wyłączyć szybkie ładowanie w Xiaomi, Motorola i Realme?

Niestety, na dany moment w przypadku smartfonów tych marek nie ma możliwości wyłączenia funkcji szybkiego ładowania. Jeśli Twój telefon Xiaomi, Motorola albo Realme nagrzewa się podczas ładowania, najlepszym rozwiązaniem jest wymiana ładowarki na taką, która ma mniejszą moc. Jeśli natomiast telefon zachowuje optymalną temperaturę, możesz bez obaw ładować smartfon w technologii szybkiego ładowania. Pamiętaj jedynie o tym, by odłączać ładowarkę, gdy urządzenie naładuje się w pełni.

etui na telefon sprawdź
Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.