Jak wysuszyć telefon z wbudowaną baterią?

Chyba każdemu na chwilę zamarło serce, gdy okazało się, że jego smartfon został zalany. Jeśli telefon nie jest wodoszczelny, istnieje wysokie ryzyko jego uszkodzenia. Co zatem należy zrobić w takiej sytuacji, gdy korzysta się ze smartfona, który ma wbudowaną baterię i jednobryłową obudowę? Przydatnych porad oraz szczegółowych instrukcji udzielamy w niniejszym artykule.

Pierwszy krok do wysuszenia telefonu z wbudowaną baterią

1. Jak wysuszyć telefon z wbudowaną baterią?

Dla telefonów, które nie są wodoszczelne, kontakt z wodą może łatwo doprowadzić do poważnych uszkodzeń lub całkowicie uniemożliwić ich działanie. Wysokie ryzyko awarii dotyczy zarówno telefonu, który został wyprany w pralce, wpadł do stawu czy muszli klozetowej, jak i smartfona, który zamókł na deszczu lub wylano na niego napój. Warto przy tym nadmienić, że najmniej szkodliwa dla urządzenia jest czysta woda. Znacznie gorzej, jeśli telefon został zalany słodkim, gazowanym napojem, kawą, sokiem albo wodą z detergentem. Jeżeli Twój smartfon wpadł do wody albo zamókł, zawsze ważne jest szybkie i zdecydowane działanie.

Przede wszystkim od razu wyłącz telefon

Ciecz ma destrukcyjny wpływ na elektroniczne podzespoły wewnątrz telefonu. Może spowodować zwarcie, które uszkodzi płytę główną smartfona. Na ogół jej naprawa jest nieopłacalna i trzeba po prostu kupić nowy telefon. Dlatego nawet jeśli smartfon po zalaniu działa, profilaktycznie należy zadbać o jego bezpieczeństwo i jak najszybciej go wyłączyć. Do zwarcia może dojść od razu albo z czasem. Co więcej, w jeszcze dłuższej perspektywie czasu w zalanym telefonie następuje proces korozji, który również uszkadza wewnętrzne komponenty urządzenia.

Suszenie telefonu z wbudowaną baterią – czego nie robić?

• Nie dmuchaj w otwory smartfona – w ten sposób woda może dostać się głębiej do urządzenia.

• Nie potrząsaj telefonem – to również zwiększa ryzyko przemieszczania się wody do głębszych warstw elektroniki.

• Nie używaj elektrycznej suszarki – para wodna także stanowi zagrożenie dla delikatnych komponentów wewnątrz smartfona.

• Nie podłączaj telefonu do ładowania – w ten sposób możesz doprowadzić do niebezpiecznego zwarcia.

• Nie susz samodzielnie smartfona, który został zalany napojem – taki telefon od razu należy oddać do serwisu napraw, ponieważ kwasy organiczne pozostaną na podzespołach.

• Nie kładź telefonu na słońcu ani na grzejniku – w ten sposób jedynie pogorszysz stan urządzenia.

• Nie wkładaj telefonu do ryżu.

Dlaczego nie warto wkładać telefonu do ryżu?

Popularną metodą na suszenie smartfona jest włożenie go do ryżu. Niestety w przypadku smartfonów z jednobryłowymi obudowami charakteryzuje się ona stosunkowo niską skutecznością. Ponadto istnieje ryzyko, że drobinki ryżu dostaną się do wnętrza smartfona i go uszkodzą. Mimo więc, że ryż ma naturalne właściwości absorpcyjne, dzięki którym może wyciągać wilgoć, lepiej nie wkładać do niego smartfona.

Jak wysuszyć telefon z wbudowaną baterią?

Kiedyś suszenie telefonu było łatwiejsze, ponieważ smartfon miał wyjmowaną baterię i można było szybciej zapobiec jego zwarciu. Ponadto wyjmowana bateria umożliwiała przynajmniej częściowe rozłożenie smartfona, co ułatwiało wysuszenie urządzenia.

W przypadku jednobryłowych modeli telefonów z baterią niemożliwą do samodzielnego wyjęcia od razu wyłącz smartfon, a następnie wyjmij z niego karty SIM i microSD. W międzyczasie możesz osuszyć telefon z zewnątrz, używając w tym celu suchej ściereczki.

Chociaż producenci elektroniki nie zalecają suszenia telefonu na własną rękę, niestety, nie zawsze istnieje możliwość szybkiego oddania smartfona do serwisu napraw. Z tego powodu możesz wypróbować poniższą metodę. Miej jednak na uwadze, że nie gwarantuje ona stuprocentowej skuteczności.

Skorzystaj z zestawu naprawczy do suszenia smartfona

W ofercie niektórych sklepów z elektroniką znajdują się specjalne zestawy naprawcze, które umożliwiają uratowanie telefonu po zalaniu. Taki zestaw najlepiej kupić wcześniej i przechowywać w domu na wszelki wypadek. Zestawy ratunkowe dla zalanych smartfonów mają specjalną formułę chemiczną, którą należy wprowadzić do urządzenia. Zapobiega ona zarówno wilgoci, jak i korozji obwodów elektrycznych, chipów i pozostałych komponentów telefonu. Produkt czyści i osusza płytę główną. Co ważne, można zastosować go nawet do 10 dni po zamoczeniu smartfona. W najgorszym przypadku pozwala na odzyskanie danych zapisanych na urządzeniu, bez serwisu i dodatkowych kosztów za usługę.

Zgłoś się do profesjonalnego serwisu GSM

To najbezpieczniejszy sposób, by wysuszyć telefon z wbudowaną baterią, szczególnie jeśli został zalany płynem ze związkami organicznymi. Jeżeli Twój smartfon jest nowy i drogi, a istnieje wysokie ryzyko jego uszkodzenia, działanie na własną rękę to nie jest najlepszy pomysł. Oprócz wysuszenia telefonu serwisant dokładnie obejrzy urządzenie. Niekiedy konieczna jest wymiana uszkodzonych podzespołów. Czy da się naprawić zalany telefon? Niektórzy usługodawcy podejmują się takich zadań. Jednak w kwestii takiej jak naprawa zalanego telefonu cena nierzadko odpowiada kosztowi zakupu nowego modelu.

Wodoszczelny telefon – jakie smartfony są odporne na zalanie?

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego opłaca się kupować telefony wodoszczelne. Podczas wyboru nowego urządzenia szukaj w jego specyfikacji technicznej oznaczenia IP67 lub IP68. Cyfra 6 oznacza szczelność obudowy uniemożliwiającą wnikanie płynu. Smartfon ze standardem wodoszczelności IP68 jest bezpieczniejszy od telefonu z oznaczeniem IP67. W pierwszym przypadku telefon może być zanurzony w wodzie przez długi czas, na przykład w pralce, z kolei w drugim smartfon jest chroniony przed wodą krócej, do 10 minut. Nawet w przypadku urządzenia o wodoszczelnej konstrukcji należy szybko wyczyścić telefon po zanurzeniu – szczególnie jeśli został zalany wodą z detergentem lub z kwasami organicznymi (sokiem, colą).

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.