Jak wyświetlić uszkodzony ekran telefonu na komputerze?

Uszkodzenie ekranu w smartfonie to najczarniejszy scenariusz dla każdego użytkownika telefonu.Jeśli wyświetlacz jest czarny i nie reaguje na dotyk, traci się bezpośredni dostęp do danych przechowywanych na smartfonie. Nierzadko naprawa ekranu jest droższa od zakupu nowego telefonu. Czy zatem da się wyświetlić zawartość starego smartfona na innym wyświetlaczu?

Ekran w telefonie nie działa – co robić?

1. Jak wyświetlić uszkodzony ekran telefonu na komputerze

Pęknięty wyświetlacz w smartfonie stanowi nie tylko mankament wizualny. Często uszkodzony ekran telefonu po prostu przestaje działać. Może stać się całkowicie czarny i nie reagować na dotyk. Wówczas tracisz dostęp do wszelkich cennych danych, które nie są przez Ciebie przechowywane na karcie pamięci. Mogą być to między innymi zdjęcia, filmy, kontakty, wiadomości, dokumenty tekstowe, notatki, hasła czy pliki muzyczne. Jeżeli nie chcesz się z nimi żegnać, pora przystąpić do działania:

1. Sprawdź, czy da się naprawić wyświetlacz – możesz zgłosić się do punktu serwisowego producenta lub innego serwisu GSM w okolicy. Jeśli ekran telefonu był ubezpieczeniowy, masz szansę uzyskać środki na jego naprawę. Jednak w sytuacji, gdy naprawa jest niemożliwa lub zwyczajnie zbyt droga – lepiej pomyśleć o nowym modelu smartfona.

2. Spróbuj wyświetlić ekran telefonu na wyświetlaczu komputera – gdy uszkodzeniu uległ jedynie ekran smartfona, jednak reszta urządzenia nadal pracuje, warto skorzystać z tej opcji. Poniżej przedstawiamy dwie najpopularniejsze metody, które możesz wypróbować.

Skorzystaj z programu do odzyskiwania danych

Istnieje szereg aplikacji, które zostały stworzone specjalnie do wyświetlania uszkodzonych ekranów telefonów na innych monitorach. To między innymi Android Data Recovery, UltFone, FonePaw czy ApowerMirror. Warto mieć na uwadze, że wiele z nich wymaga opłaty, dlatego przed zakupem takiego oprogramowania upewnij się, czy Twój smartfon działa:

1. Włącz telefon, przytrzymując jego przycisk zasilania.

2. Jeśli smartfon nie był używany przez dłuższy czas, najpierw podłącz go do ładowarki.

3. Po upływie kilkudziesięciu minut ładowania podłącz telefon do komputera za pomocą kompatybilnego przewodu USB.

4. Jeżeli telefon działa prawidłowo, komputer powinien zarejestrować, że urządzenie zostało podłączone. Niestety, by mieć bezpośredni dostęp do zawartości telefonu, konieczny jest tryb debugowania USB. Jeżeli nie został on przez Ciebie włączony wcześniej, zanim ekran został uszkodzony, pora na skorzystanie ze specjalnej aplikacji.

5. Pobierz i zainstaluj na komputerze oprogramowanie do odzyskiwania danych z telefonu.

6. Uruchom specjalny program – warto mieć na uwadze, że nie będziesz mieć bezpośredniego dostępu do tego, co wyświetlałby telefon, a jedynie do zawartości jego pamięci wbudowanej.

7. W interfejsie aplikacji wybierz typy plików, które chcesz odszukać na smartfonie.

8. Takie pliki możesz na przykład skopiować na swój komputer.

9. Miej na uwadze, że nigdy nie ma 100% gwarancji na to, że odzyskiwanie danych z telefonu się powiedzie. Jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii i nie chcesz ryzykownie wydawać pieniędzy, skorzystaj z usług serwisu wyspecjalizowanego w takiej tematyce.

Warto mieć na uwadze, że odzyskiwanie danych zarówno z telefonu z Androidem, jak i iPhone’a jest jeszcze łatwiejsze, jeśli korzystasz z kopii zapasowej na urządzeniu.

USB On The Go

Jest jeszcze jeden sposób na odzyskanie danych z telefonu, który ma uszkodzony wyświetlacz. Tym razem naprawdę możesz wyświetlić ekran smartfona na innym wyświetlaczu. Jest to możliwe dzięki USB OTG, czyli dodatkowemu akcesorium, w które musisz się wyposażyć. Specjalny przewód USB umożliwia podłączanie urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz komputerowa czy klawiatura. Dzięki nim możesz obsługiwać wyświetlacz telefonu, który sam w sobie nie reaguje na dotyk. Żeby jednak wyświetlić ekran telefonu na innym wyświetlaczu, konieczny jest jeszcze jeden przewód: konwerter USB na HDMI. Jak podłączyć go, gdy w Twoim smartfonie standardowo występuje jedno gniazdo USB? Poprzez hub USB, czyli rozgałęziacz do smartfona, który pozwala na podłączanie kilku urządzeń naraz. Łącznie potrzebujesz zatem trzech różnych akcesoriów.

1. Uruchom telefon.

2. Podłącz hub USB z co najmniej 2 portami do swojego smartfona.

3. Do huba podepnij USB OTG i konwerter USB na HDMI.

4. Do USB OTG podłącz mysz komputerową, a do konwertera USB kabel HDMI.

5. Podłącz kabel HDMI do monitora albo telewizora.

6. Jeśli smartfon wspiera USB OTG, ekran telefonu powinien wyświetlić się na podłączonym monitorze.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.