Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?

W smartfonach przechowujemy masę wrażliwych i przydatnych danych, więc kradzież telefonu dla wielu z nas oznaczałaby, oprócz straty finansowej, utratę naszej prywatności. Co zrobić, by zabezpieczyć telefon przed i w razie kradzieży?  Podpowiadamy!

Profilaktyka

kradzież smartfona

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym blogu o tym jak namierzyć telefon, gdy już zostanie skradziony. Dużo łatwiej jest jednak zapobiec kradzieży, niż potem szukać zguby, więc zalecamy pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze podczas podróży komunikacją miejską lub przebywania w tłumie, nie należy trzymać telefonu w łatwo dostępnych dla złodzieja miejscach - otwartych, płytkich, tylnych kieszeniach czy trzymanych za sobą torbach i plecakach. Dobrym pomysłem jest za to zakup pokrowca z zawieszką i noszenie smartfona na szyi.

Przygotowanie telefonu

zablokowanie danych na telefonie

Nie zawsze będziemy mieć możliwość “upilnowania” naszego telefonu. Może się zdarzyć, że złodziej wyrwie nam urządzenie z rąk lub zmusi nas do oddania smartfona siłą. W takich sytuacjach, dla własnego bezpieczeństwa, nie należy szarpać się z bandytą. Lepiej wcześniej przygotować telefon na ewentualną okoliczność kradzieży, tak by policja mogła go bez trudu dla nas odzyskać.

Aby to zrobić, należy:

• oznakować telefon - niewielki mikroznacznik, na przykład inicjał w nierzucającym się w oczy miejscu, pozwoli nam później zidentyfikować nasze urządzenie.

• spisać IMEI - numer IMEI jest niezbędny, by rozpoznać smartfona. Informacje dotyczące tego, jak znaleźć IMEI, zamieściliśmy w jednym z naszych ostatnich wpisów: jak sprawdzić czy telefon jest kradziony?

• utworzyć kopię zapasową - tworzenie backupu ochroni nasze dane przed ich utratą.

• ściągnąć aplikację Menedżer Urządzeń (Android) - program pozwoli nam w razie kradzieży zdalnie namierzyć nasz telefon, zablokować znajdujące się na nim dane, a nawet je usunąć. O tym jak działa aplikacja pisaliśmy w artykule: jak namierzyć skradziony telefon?

W przypadku smartfonów Apple, nie trzeba wcześniej ściągać dodatkowych programów, ponieważ na zdalne sterowanie urządzeniem pozwoli nam działająca w iCloud usługa, Find my iPhone.

• zainstalować program antywirusowy - programy zabezpieczające z rozszerzonymi pakietami, takie jak Lookout, Avira Antivirus Security, czy chociażby Avast Mobile Security, również umożliwiają zdalną kontrolę nad urządzeniem. Dodatkowo aplikacje te możemy ukryć w pamięci telefonu i złodziej nie będzie wiedział o ich istnieniu.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.60 / 5.0 (20)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.