Jak zabezpieczyć telefon przed wirusami?

Z roku na rok do urządzeń mobilnych dostaje się coraz więcej wirusów i trojanów. W związku z rosnącą liczbą użytkowników smartfonów, telefony są coraz częstszym łupem cyberprzestępców. Jak zabezpieczyć się przed atakiem szkodliwego oprogramowania? Podpowiadamy!

Pobieraj tylko sprawdzone aplikacje

appstore i sklep google play

Wirusy najczęściej dostają się do naszych smartfonów razem z aplikacjami, które ściągamy z nieoficjalnych źródeł. Jeśli więc chcemy uniknąć problemów ze sprzętem, powinniśmy wybierać programy jedynie z oficjalnych sklepów, takich jak: Sklep Play, App Store, Windows Phone lub BlackBerry World.

Nie otwieraj podejrzanych załączników

wiadomość email

Na nasze skrzynki mailowe codziennie przychodzi mnóstwo różnych wiadomości. Jeśli nie znamy nadawcy e-maila i budzi on nasze wątpliwości, lepiej nie otwierać dołączonych do niego załączników i linków.  Bardzo często okazuje się, że w wiadomościach tych hakerzy zamieszczają szkodliwe oprogramowania.

Wykonuj aktualizacje systemu i aplikacji

aktualizacje oprogramowania

Każdy telefon wymaga regularnych aktualizacji. Dzięki aktualizacjom producent uzupełnia luki w swoim oprogramowaniu. Jest to bardzo istotne, ponieważ luki te są często wykorzystywane przez hakerów tworzących wirusy i trojany.

Uważaj na otwarte sieci Wi-Fi

otwarta sieć Wi-fi

Podczas przesyłania wrażliwych informacji i danych, lepiej korzystać z zaufanej sieci Wi-Fi lub transferu danych niż z ogólnodostępnych, niezabezpieczonych sieci, które nierzadko tworzone są przez samych hakerów (i dla niepoznaki nazywane są podobnie jak pobliskie sklepy i restauracje).

Rozważ zainstalowanie programu antywirusowego

programy antywirusowe

Użytkownicy korzystający z aplikacji bankowych, poczty służbowej i przechowujący wrażliwe dane w pamięci telefonu z pewnością powinni rozważyć instalację programu antywirusowego - zob. także: Antywirus na Androida - czy jest potrzebny?

Co, jeśli mój telefon ma wirusa?

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim telefonie zagnieździł się wirus, nie panikuj! Spróbuj podążać według instrukcji z naszego poradnika: Jak usunąć wirusa z telefonu? Jeśli samodzielne próby usunięcia szkodliwego programu się nie powiodą, zanieś urządzenie do operatora / serwisu - tam specjaliści wezmą sprawy w swoje ręce i z pewnością wkrótce odzyskasz prawidłowo działający telefon.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 5.00 / 5.0 (17)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.