Jak zablokować numer prywatny? (Android i iOS)

Masz dosyć połączeń od robotów, które proponują Ci montaż fotowoltaiki i telemarketerów umawiających Cię na prezentację garnków? Zamiast kłopotać się codziennym odmawianiem tego rodzaju usług, po prostu zablokuj niechciane numery. Pokażę Ci, jak w telefonach z systemami Android i iOS możesz w prosty sposób blokować zarówno numery jawne, jak i zastrzeżone.

Blokowanie numerów prywatnych/zastrzeżonych jest możliwe!

Jak zablokować numer prywatny? (Android i iOS)

Nikt nie lubi odbierać połączeń od numerów zastrzeżonych. Ja również mam dosyć nachalnych telemarketerów, a w ostatnim czasie także robotów, które ich naśladują. Z własnego doświadczenia wiem, że na nic zdaje się odrzucanie takich połączeń – telefon dzwoni nawet kilkanaście razy dziennie, wybijając z rytmu pracy i codziennych obowiązków. Wiele osób nie potrafi poradzić sobie z tym problemem, ponieważ ma do czynienia z numerami prywatnymi. Warto zatem wiedzieć, że również takie numery możesz bez przeszkód blokować w swoim telefonie. Wystarczy aktywacja odpowiednich funkcji, by na stałe pozbyć się niechcianych połączeń. Pokażę Ci, jak wygląda to w przypadku smartfonów z Androidem i iPhone’ów.

Jak zablokować numer prywatny w telefonie z Androidem?

Numery prywatne możesz blokować z poziomu ustawień systemowych swojego smartfona. Zależnie od modelu telefonu ścieżka aktywacji takiej opcji może być nieco inna. Na ogół jednak zablokujesz numer prywatny, postępując według poniższej instrukcji:

1. Otwórz aplikację Połączenia (ikonka słuchawki na głównym ekranie).

2. Stuknij symbol ustawień w prawym górnym rogu wyświetlacza (koło zębate lub 3 kropki).

3. Wybierz opcję Ustawienia.

4. Na wyświetlonej liście odszukaj kategorię Blokowanie.

5. Wybierz zaawansowane ustawienia blokowania, na przykład Reguły blokowaniapołączeń.

5. Zaznacz opcję Blokuj prywatne/zastrzeżone numery.

6. Gotowe! Teraz Twój smartfon jest chroniony przed niepożądanymi połączeniami, które będą niemożliwe do zrealizowania.

7. Na tej samej zasadzie możesz blokować wiadomości od nieznanych numerów.

Listę zablokowanych numerów, które dzwoniły, możesz sprawdzić w Ustawieniach blokowania. Zawsze istnieje możliwość odblokowania zablokowanego numeru. Masz także możliwość stworzenia listy zaufanych numerów, które nie będą blokowane.

Pamiętaj, że funkcja Wycisz nieznanych dzwoniących ulega automatycznej dezaktywacji na 24 godziny, jeżeli wykonasz połączenie alarmowe. Zapewnia to Twoje bezpieczeństwo w sytuacji wypadku. Obawiasz się, że przegapisz połączenia od nieznanych numerów, których nie chcesz blokować? Nic straconego – połączenia wraz z numerami nadal pojawiają się na liście ostatnich połączeń. Dlatego na bieżąco masz wgląd, kto do Ciebie dzwonił i w razie potrzeby możesz oddzwonić.

Co robić, gdy nie mogę zablokować numeru prywatnego z poziomu telefonu? Usługi i aplikacje

Jeżeli na Twoim modelu telefonu nie ma opcji blokady numerów prywatnych, możesz skorzystać z usług lub aplikacji o takich właściwościach. Warto mieć jednak na uwadze, że wiele z nich wymaga jednorazowych lub cyklicznych opłat – upewnij się dokładnie, na co się decydujesz. W kwestii usług blokujących zastrzeżone numery najlepiej korzystać z tych, które udostępnia operator, jakiemu podlega Twój numer telefonu. Z kolei w przypadku pobrania i instalacji aplikacji blokującej połączenia otrzymywane z zastrzeżonych numerów musisz również udzielić wymaganych uprawnień, by działała:

1. Otwórz ustawienia telefonu.

2. Wybierz kategorię Aplikacje.

3. Odszukaj Menedżer uprawnień.

4. Z listy wybierz Telefon.

5. Przyznaj uprawnienia do połączeń pobranej aplikacji.

Możesz również przyznać stosowne uprawnienia aplikacji w nieco inny sposób:

1. Otwórz ustawienia telefonu.

2. Wybierz kategorię Aplikacje.

3. Odszukaj aplikację do blokowania połączeń na liście wszystkich aplikacji.

3. Stuknij aplikację i wybierz Uprawnienia.

4. Zezwól aplikacji na dostęp do Telefonu.

Mam nadzieję, że powyższe instrukcje pomogą Ci uporać się z niechcianymi połączeniami od numerów zastrzeżonych, a także innych, których nie chcesz otrzymywać. Powodzenia!

etui na telefony sprawdź to!
Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.