Jak zablokować stronę internetową na smartfonie?

Część użytkowników smartfonów może chcieć zablokować dostęp do konkretnych stron internetowych na swoich urządzeniach, ograniczając w ten sposób nałogowe korzystanie z niektórych witryn. Na zablokowaniu poszczególnych stron na telefonie może zależeć również rodzicom małych dzieci. Poniżej przedstawiamy, jak zrobić to na iPhonie oraz na smartfonie pracującym w systemie operacyjnym Android.

Jak zablokować wybrane witryny na iPhonie?

1. Jak zablokować stronę internetową na smartfonie?

Blokowanie stron internetowych na iPhonie jest wyjątkowo szybkie i intuicyjne. To znaczna przewaga urządzeń Apple nad smartfonami z Androidem.

1. Otwórz aplikację Ustawienia w swoim iPhonie.

2. Przesuń palcem w dół, odszukując kategorię „Czas przed ekranem”. Otworzenie jej wymaga wpisania nadanego przez Ciebie kodu dostępu.

3. Z nowego okna wybierz opcję „Ograniczaj treść i prywatność”.

4. Wybierz kategorię „Ograniczenia dotyczące treści” i stuknij w opcję „Zawartość www”.

5. Wśród wyświetlonych opcji wybierz kategorię „Zawsze blokuj”, pod którą widnieje możliwość dodania dowolnej witryny.

6. W ten sposób możesz stworzyć całą listę stron internetowych, które będą zablokowane dla użytkownika iPhone’a.

Jak zablokować stronę internetową na smartfonie z Androidem?

2. Jak zablokować stronę internetową na smartfonie?

Blokowanie konkretnych witryn na telefonie z Androidem nie jest tak szybkie i intuicyjne jak w przypadku iPhone’a, nie oznacza to jednak, że nie jest ono możliwe. Blokadę stron internetowych oferuje większość operatorów sieci komórkowych w Polsce, na przykład Orange, Plus czy Play. Taką usługę można zamówić telefonicznie albo poprzez wiadomość SMS. Można też pobrać dedykowaną przez operatora aplikację do tzw. kontroli rodzicielskiej. Zwykle są to aplikacje płatne, ale oferują określony czas darmowego użytkowania. Podobnie część przeglądarek w formie aplikacji oferuje instalację dodatków umożliwiających blokowanie stron.

Najprostszą metodą, jaką może zastosować właściciel smartfona do zablokowania strony internetowej, jest pobranie specjalnie przeznaczonej do tego aplikacji ze sklepu Google. Dobrym przykładem jest choćby aplikacja o nazwie BlockSite, w której można stworzyć listę automatycznie blokowanych witryn internetowych. Jak to zrobić?

1. Uruchom sklep Google Play i pobierz z niego aplikację BlockSite.

2. Aplikacja poprosi o przyznanie jej dodatkowych uprawnień dostępu, które należy zaakceptować.

3. Po zalogowaniu do aplikacji można ręcznie dodawać inne aplikacje lub strony internetowe, które mają być blokowane na smartfonie. Istnieją również całe kategorie stron przygotowane przez twórców, takie jak treści dla dorosłych czy witryny hazardowe.

Niestety, aby móc w pełni wykorzystać możliwości aplikacji do blokowania stron na Androidzie, zwykle trzeba wykupić abonament. Podobnie jednak jak w przypadku operatorów sieci komórkowych, twórcy aplikacji także oferują bezpłatne okresy próbne.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Wybierz jedną z powyższych ocen.