Jak zablokować Wi-Fi w telefonie?

Na zablokowanie Wi-Fi w telefonie decydują się przede wszystkim rodzice, którzy chcą ograniczyć swoim dzieciom codzienny dostęp do internetu. To z reguły najprostsze rozwiązanie, dzięki któremu dziecko będzie spędzać mniej czasu w sieci – o ile jego telefon nie korzysta z pakietu danych mobilnych. W jaki sposób możemy zatem zablokować Wi-Fi w telefonie?

Dlaczego warto blokować Wi-Fi w telefonie?

1. Jak zablokować Wi-Fi w telefonie?

Jeżeli martwimy się o to, że nasze dziecko spędza zbyt dużo czasu na surfowaniu po sieci, warto spróbować ograniczyć to zachowanie. Powinniśmy również zaproponować naszej pociesze alternatywne sposoby na wykorzystywanie czasu wolnego. To dobra okazja na zacieśnianie wspólnych więzi, na przykład wyjście do kina czy wycieczkę rowerową. Nie jesteśmy jednak w stanie spędzać czasu z dzieckiem przez 24 godziny na dobę. Z kolei wiele dzieci nadużywa internetu w swoich telefonach właśnie w późnych godzinach wieczornych, a także w nocy. Może to prowadzić do niewysypiania się i problemów z koncentracją w ciągu dnia. Dlatego najlepszą metodą zapobiegającą takiemu zachowaniu jest czasowe zablokowanie Wi-Fi w telefonie.

Manualne wyłączenie Wi-Fi

2. Jak zablokować Wi-Fi w telefonie?

Najprostszy sposób na zablokowanie Wi-Fi w telefonie to po prostu wyłączenie go w ustawieniach urządzenia. Niestety, działanie to może zdać rezultat jedynie w przypadku małych dzieci, które nie potrafią jeszcze w pełni obsługiwać zaawansowanych funkcji telefonu. Większość smartfonów posiada już skróty do włączania lub wyłączania Wi-Fi w głównym menu, zaraz obok funkcji takich jak Bluetooth czy dane mobilne. Jeżeli nasze dzieci są już dobrze obeznane z technologią, z pewnością będą potrafiły na nową włączyć Wi-Fi w swoim smartfonie – o ile znają do niego hasło.

Zmiana hasła Wi-Fi

3. Jak zablokować Wi-Fi w telefonie?

Jeżeli zmienimy hasło do domowej sieci Wi-Fi, telefon naszej pociechy nie będzie mógł się z nią połączyć. Możliwość zmiany hasła dostępu do odbioru fal nadawanych przez router jest dostępna niezależnie od dostawcy usług. Zwykle otrzymujemy fabrycznie ustawione hasło, które znajduje się na naklejce na spodzie routera. Zmienimy je, logując się do strony z konfiguracją naszego routera –zazwyczaj wymaga to wpisania jego adresu IP do przeglądarki. W razie problemów ze zmianą hasła możemy także skorzystać z pomocy technicznej naszego dostawcy internetu. W ustawieniach wielu routerów możemy również ograniczyć dostęp do Wi-Fi poszczególnym urządzeniom.

Pamiętajmy jednak, że brak dostępu do Wi-Fi w domu nie wyklucza, że dziecko będzie korzystać z sieci bezprzewodowej w innych lokalizacjach, na przykład będąc u kolegów. Zmiana hasła do Wi-Fi jest też niewygodna w sytuacji, gdy chcemy jedynie ograniczyć czas spędzany w sieci przez nasze dziecko, a nie całkowicie pozbawić je dostępu do internetu.

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej

To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie do zablokowania Wi-Fi w telefonie. Zarówno w Google Play, jak i w App Store znajdziemy szereg różnych aplikacji służących kontroli rodzicielskiej. Oferują one wiele funkcji zwiększających świadomość rodziców na temat tego, ile czasu dziecko poświęca na przeglądanie sieci, a także z jakich stron korzysta. W wielu aplikacjach można też wprowadzać specjalne ograniczenia dostępu, na przykład do stron dla dorosłych. Dostęp można ograniczyć jednak do internetu w ogóle – na przykład prowadzając czasowy limit korzystania z sieci. Blokujemy tym samym dostęp do danych mobilnych w telefonie, ale również do wszystkich sieci Wi-Fi. Przykładowe aplikacje, które posiadają takie funkcje, to m.in. Norton Family, Kids Place, Google Family Link czy T-Mobile Dzieci w Sieci. Ustawienia dostępu może zmieniać wyłącznie rodzic, który zna hasło do logowania.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.20 / 5.0 (8)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.