Jak zaktualizować Bluetooth w telefonie?

W trakcie korzystania ze smartfona starszej generacji możemy spotkać się z sytuacją, w której telefon nie będzie chciał współpracować z urządzeniem o nowszym standardzie sieci Bluetooth. Może to dotyczyć zarówno niemożliwości sparowania obu urządzeń, jak i po prostu ich całkowitej dla siebie niewidoczności. Czy w takiej sytuacji jesteśmy w stanie zaktualizować Bluetooth w telefonie, aby uporać się z problemem?

Standardy sieci Bluetooth

1. Jak zaktualizować Bluetooth w telefonie?

Dzięki łączności Bluetooth możemy przesyłać dane bezprzewodowo między naszym telefonem a innymi urządzeniami. Pozwala to na przykład na odtwarzanie muzyki na głośniku mobilnym, sterowanie robotami domowymi czy transmitowanie plików do laptopa. Niekiedy jednak okazuje się, że sprzęty nie są ze sobą kompatybilne.

Z łączności Bluetooth właściciele smartfonów korzystają już od kilkunastu lat. W tym czasie technologia jest stale udoskonalana. Dlatego w poszczególnych telefonach Bluetooth może posiadać różne standardy. Dotyczą one przede wszystkim prędkości przesyłania danych, ale także zasięgu łączności. W efekcie, gdy posiadamy smartfon na przykład z Bluetooth 3.0, a głośnik mobilny z Bluetooth 5.0, prawdopodobnie nie będziemy w stanie sparować ze sobą obu sprzętów. Niestety, standard technologii nie podlega aktualizacji. Jeżeli chcemy mieć smartfon z najnowszym standardem Bluetooth, musimy po prostu kupić nowsze urządzenie.

Czy można zaktualizować Bluetooth w telefonie?

2. Jak zaktualizować Bluetooth w telefonie?

Jedyny sposób na aktualizację Bluetooth w telefonie to wykonanie aktualizacji całego systemu operacyjnego. Warto na bieżąco aktualizować smartfon do najnowszej dostępnej wersji Androida lub iOS-a, ponieważ niektóre aktualizacje usprawniają działanie tej funkcji. Mogą przykładowo pozwalać na dostęp nowych aplikacji do korzystania z Bluetooth, co wcześniej nie było możliwe. Jeżeli zatem zauważymy jakieś problemy w działaniu sieci Bluetooth w telefonie, pierwszym krokiem powinna być aktualizacja systemu operacyjnego.

Jeśli mamy pewność, że posiadamy najaktualniejszą wersję oprogramowania dla naszego smartfona, a Bluetooth nadal nie wykrywa jakiegoś urządzenia, sprawdźmy standardy sieci obu sprzętów. W sytuacji, gdy urządzenie, z którym chcieliśmy sparować nasz smartfon, posiada znacznie nowszy standard Bluetooth, niestety jesteśmy skazani na niepowodzenie. Wówczas konieczny będzie zakup nowego telefonu lub poszukanie alternatywnego sprzętu o takim samym standardzie łączności bezprzewodowej.

głośniki bluetooth sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.