Jak założyć folię ochronną na telefon?
Osobom, które kupiły lub zamierzają kupić folię ochronną na swój smartfon, przyda się poradnik podpowiadający jak poprawnie nakleić osłonkę na wyświetlacz. Nakładanie folii poliwęglanowej na ekran telefonu nie jest skomplikowanym procesem, jednak wymaga dokładności. Wyjaśniamy jak zrobić to szybko i sprawnie i jaką ochronę zapewnia ten typ akcesorium.
1. W miejscu, w którym będą prowadzone czynności, powinno się zadbać o czystość. Usunąć kurz z powierzchni blatu roboczego i umyć ręce, aby nie pozostawiać tłustych śladów na wyświetlaczu. Następnie przyszykować chusteczkę do okularów z mikrofibry.
2. Przyszykowaną ściereczką z mikrofibry należy dokładnie wyczyścić ekran smartfona. Jest to bardzo istotne, ponieważ nawet drobne zanieczyszczenia mogą doprowadzić do powstawania bąbelków powietrza pod folią. Po oczyszczeniu wyświetlacza unikamy dotykania go palcami.
3. Następnie należy przygotować folię, którą chcemy nakleić na ekran telefonu.
4. Kolejnym krokiem jest odklejenie pierwszej warstwy od folii ochronnej. Osoby, które zaopatrzyły się w uniwersalną folię poliwęglanową przed nałożeniem muszą ją dociąć do wielkości ekranu smartfona. W tym celu należy pobrać szablon ze strony internetowej producenta za pomocą dołączonego do folii kodu i odrysować go.
5. Gdy powyższy krok zostanie wykonany, folię należy przyłożyć do telefonu dopasowując dokładnie linie jej brzegów do krawędzi wyświetlacza.
6. Tak dopasowaną folię można nakleić na ekran smartfona.
7. Następnie osłonkę należy równomiernie dociskać ściereczką z mikrofibry do powierzchni ekranu i kontrolować proces naklejania.
8. Jeśli mimo starań pod folią utworzyły się duże pęcherze powietrza, można delikatnie odkleić folię, a następnie lepiej ją przykleić i spróbowac "wycisnąć" powietrze spod folii.
9. Kolejnym etapem jest usunięcie wszystkich małych bąbelków powietrza pod osłonką przez dalsze dociskanie folii do ekranu.
10. Jeśli osłonka posiadała górną warstwę zabezpieczającą, należy ją zdjąć.
11. Gotowe! ;)
Przed czym folia ochroni Twój telefon?
Gdy osłonka zostanie już nałożona, warto odpowiedzieć sobie na pytanie przed jakimi uszkodzeniami ochroni smartfona, a jakich szkód nie pozwoli uniknąć. Dodatkowo warto wspomnieć jakie ma właściwości. W ten sposób będziemy wiedzieć jak powinniśmy obchodzić się z naszym telefonem. Jedną z zalet folii ochronnej jest to, że jest cienka i prawie niewidoczna po założeniu. Do tego ma matową powierzchnię, dzięki czemu nie widać na niej tłustych śladów. Dobre osłonki poliwęglanowe są odporne na drobne zarysowania oraz maskują już istniejące, niewielkie rysy na ekranie. Nie sprawdzą się natomiast w przypadku większych zadrapań oraz nie ochronią ekranu przed stłuczeniem po upadku telefonu. Osobom, które zabezpieczają smartfony folią, radzimy więc unikać kontaktu ostrych przedmiotów z powierzchnią wyświetlacza (np. umieszczając telefon “luzem” w plecaku czy torebce).
Plusem folii jest też to, że zabezpiecza telefony o wygiętym panelu. Takim produktem jest folia 3MK arc, która chroni całą powierzchnię zaoblonego i zakrzywionego ekranu. Alternatywą dla folii ochronnych są szkła hartowane i folio-szkła chroniące przed poważniejszymi uszkodzeniami. Jeśli nie wiesz jaką osłonkę wybrać na swój telefon polecamy artykuł folia czy szkło ochronne?, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. Dla pełnej ochrony smartfona polecamy również designerskie etui z niebanalnymi wzorami, które nie tylko zabezpieczą telefon przed uszkodzeniami, ale również nadadzą mu ciekawego wyglądu.