Jak zamaskować pęknięty ekran telefonu?

Wyświetlacz we współczesnych telefonach komórkowych zajmuje aż 60 - 90% powierzchni przedniego panelu. Nie dziwi więc fakt, że uszkodzenia ekranu należą do najczęstszych usterek w smartfonach. Co zrobić, gdy w wyniku upadku urządzenia, na jego ekranie powstała szpecąca “pajęczynka”? Jak zamaskować pęknięcia? Podpowiadamy!

Co zrobić, żeby pęknięty ekran nie szpecił dłużej telefonu?

pekniety ekran telefonu

Pęknięć ekranu, w przeciwieństwie do delikatnych rys, nie da się całkiem ukryć (zob. także: Jak usunąć rysy z ekranu dotykowego?). Można jednak sprawić, że nie będą one sprawiać problemów podczas korzystania z telefonu, a nawet, że staną się jego efektowną ozdobą. Aby to zrobić, zastosuj się do poniższych wskazówek:

1. Zamontuj na ekranie akcesorium ochronne.

Szkło lub folia ochronna zabezpieczą ekran przed rozszerzaniem się pęknięcia i tym samym przed dalszymi konsekwencjami związanymi z pogłębianiem się usterki. Akcesorium nie tylko ochroni ekran, ale również zwiększy komfort korzystania ze smartfona - sprawi, że nasze palce będą przesuwać się po równej, jednolitej powierzchni.

2. Ustaw ciekawą tapetę. 

tapeta na pękniety ekran

Efektowna tapeta może całkowicie odmienić wygląd telefonu. Obrazek z pięścią, stopą, butem, cegłą czy kamieniem wycelowanym w ekran sprawi, że “pajęczynka” na ekranie będzie wyglądała na celowy zabieg. Przeczytaj nasz wpis pt.: Tapety na telefon - skąd ściągnąć? a dowiesz się gdzie znaleźć najlepsze, darmowe obrazki na pulpit smartfona.

3. Refabrykacja ekranu w serwisie

Jeśli rozwiązanie z tapetą na pulpit Cię nie satysfakcjonuje, pozostaje Ci jeszcze jedna metoda - refabrykacja wyświetlacza. Technologia ta polega na rozwarstwieniu ekranu i wymianie jedynie jego zewnętrznej, uszkodzonej warstwy. W przeciwieństwie do wymiany całego wyświetlacza, która często jest nieopłacalna, cena refabrykacji ekranu w serwisie jest znacznie niższa. 

W internecie można znaleźć mnóstwo domowych sposobów na zamaskowanie pękniętego ekranu, jednak te nie tylko nie pomagają, ale również grożą uszkodzeniem smartfona. Metody takie jak polewanie wyświetlacza olejem czy traktowanie miksturami zrobionymi z połączenia proszku do pieczenia i wody z pewnością nie rozwiążą problemu, a jedynie mogą pogorszyć sprawę. Dlatego też stanowczo odradzamy ich stosowania

folie i szkła na ekran sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.