Jak zarejestrować telefon na kartę?

Od 25 lipca 2016 roku każda karta SIM, a zatem również przypisany do niej numer telefonu, wymaga rejestracji na dane konkretnej osoby lub firmy. Obowiązek ten wynika przede wszystkim z Ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Karty SIM, których dotychczasowi użytkownicy nie zarejestrowali, zostały zablokowane 2 lutego 2017 roku przez operatorów sieci. Jak zatem możemy zarejestrować telefon na kartę? Bez rejestracji telefonu na kartę nie możemy wykonywać połączeń ani wysyłać jakichkolwiek wiadomości. Karta SIM jest zablokowana, nie możemy zatem korzystać z Internetu, nie odbierzemy również połączeń przychodzących, SMS-ów ani MMS-ów. Rejestracja numeru jest więc działaniem koniecznym. Dotyczy również obcokrajowców, którzy tymczasowo przebywają w Polsce, chyba że korzystają z zagranicznej sieci komórkowej.

Podstawowe zasady rejestracji telefonu na kartę

1 Jak zarejestrować telefon na kartę?

Telefon na kartę może być zarejestrowany na dane każdej osoby, która ukończyła 13 rok życia. W przypadku osób niepełnoletnich posługujemy się danymi z dowodu osobistego dla dziecka lub informacjami zawartymi w paszporcie. Jeśli osoba niepełnoletnia nie ma dowodu osobistego ani paszportu, może przyjść do salonu operatora ze swoim opiekunem i zarejestrować kartę SIM na jego dane.

Aby zarejestrować telefon na kartę, należy zgłosić się do tego samego operatora, od którego została ona kupiona. Nie ma możliwości rejestracji karty w innej sieci komórkowej, chyba że przeniesiemy do niej numer telefonu.

Jakie dane są potrzebne, by zarejestrować telefon na kartę?

2 Jak zarejestrować telefon na kartę?

Osoby prywatne, które chcą zarejestrować telefon na kartę, muszą podać swoje imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer telefonu, który ma zostać zarejestrowany. W przypadku klientów biznesowych konieczna jest nazwa firmy, REGON, NIP, adres siedziby firmy oraz dane jej reprezentanta.

Sposoby na rejestrację karty SIM

3 Jak zarejestrować telefon na kartę?

Do zarejestrowania telefonu na kartę możemy wybrać jeden z pięciu różnych sposobów: rejestrację w salonie operatora, poprzez SMS, online, w serwisie banku lub u listonosza. Dodatkowe formy rejestracji dla już obecnych w bazie klientów to rejestracja poprzez panel klienta na stronie operatora lub infolinię. Należy mieć przy tym na uwadze fakt, że poszczególne sieci komórkowe posiadają indywidualne procedury.

W przypadku chęci dokonania rejestracji karty SIM poprzez SMS lub internetowo musimy już posiadać inny zarejestrowany numer u danego operatora. Jeśli jesteśmy nowymi klientami, konieczne jest dokonanie rejestracji w punkcie, u listonosza lub na stronie banku.

Oprócz salonu sprzedaży operatora, telefon na kartę możemy zarejestrować również w miejscu, w którym kupiliśmy kartę SIM, m.in. w kiosku, na poczcie lub na stacji benzynowej. Wówczas należy okazać dokument potwierdzający naszą tożsamość oraz podać numer, do którego mają zostać przypisane dane. Po zarejestrowaniu sieć komórkowa prześle na niego potwierdzenie w formie wiadomości SMS.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.