Jak zdezynfekować telefon i umyć etui?

W dobie ogólnoświatowej pandemii koronawirusa zwracamy szczególną uwagę na higienę i regularne odkażanie rąk oraz naszego najbliższego otoczenia z chorobotwórczych patogenów. Warto zatem nie pomijać także telefonu oraz jego etui, których większość ludzi dotyka niemal co chwilę. Jak możemy je odkazić, aby nie musieć bać się ich używania?

Dlaczego należy dezynfekować telefon i etui?

1. Jak zdezynfekować telefon i umyć etui?

Pierwszą czynnością jaką wykonujemy po przyjściu do domu jest mycie rąk. Co jednak z naszym telefonem, jeśli używaliśmy go, będąc w sklepie, komunikacji miejskiej czy też gdziekolwiek w miejscu publicznym? Etui silikonowe możemy umyć pod bieżącą wodą z mydłem, dlatego też rozpoczęliśmy ogólnopolską akcję #umyjswojeetui. Nie zapominajmy jednak, że telefon również wymaga odkażenia. Niestety nie każde urządzenie posiada certyfikat wodoszczelności, a nawet jeśli ma – mydliny mogą tworzyć na nim nieestetyczny i zakłócający prawidłowe funkcjonowanie osad.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem zapobiegającym brudzeniu się naszego smartfona i etui jest całkowite zaprzestanie użytkowania telefonu nieodkażonymi rękoma. Najlepiej wyrobić sobie nawyk nieużywania telefonu w środkach transportu publicznego. Jednak co w sytuacji, gdy spontanicznie odbierzemy nadchodzące połączenie lub po prostu zapomnimy się i dotkniemy telefonu? W takiej sytuacji powinniśmy zdezynfekować smartfona.

Jak odkazić telefon?

Aby zdezynfekować telefon potrzebny będzie roztwór wody i alkoholu izopropylowego w stosunku 1:1. Niewielką ilość roztworu należy nanieść na ściereczkę z mikrofibry i dokładnie przetrzeć powierzchnię smartfona. Po skończonej czynności zużytą mikrofibrę najlepiej wyrzucić do kosza. Takiej dezynfekcji najlepiej dokonywać za każdym razem, gdy musieliśmy użyć telefonu w miejscu publicznym. Możemy mieć wówczas pewność, że nie znajdują się na nim chorobotwórcze patogeny. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ podczas rozmów telefonicznych smartfon znajduje się bardzo blisko naszej twarzy, a to jej dotykania powinniśmy unikać.

Zmieńmy etui na silikonowe

2. Jak zdezynfekować telefon i umyć etui?

Na czas kwarantanny najlepiej wymienić etui książkowe na silikonowe. Gładką powierzchnię akcesorium znacznie łatwiej doczyścić z wszelkich zabrudzeń. Co również ważne, etui silikonowe nie zamoknie, dlatego wystarczy, że po umyciu lub dezynfekcji wytrzemy je czystym ręcznikiem albo ściereczką i na nowo będzie gotowe do użycia.

Jak umyć silikonowe etui na telefon?

3. Jak zdezynfekować telefon i umyć etui?

Do czyszczenia silikonowych etui wystarczy ściereczka lub gąbka nasączona ciepłą wodą i mydłem. Można także zastosować niewielką ilość alkoholu izopropylowego. Przydatne są także wilgotne ściereczki do czyszczenia ekranów i okularów. W przypadku jednokolorowych, bezbarwnych etui bez nadruku można także zastosować niewielką ilość zmywacza do paznokci bez acetonu.

Etui najlepiej myć każdego wieczora po całym dniu użytkowania. Dobór nowego case’a silikonowego w naszym sklepie nie będzie stanowić problemu, ponieważ aż 80% naszego asortymentu to właśnie takie etui, które można myć pod bieżącą wodą z mydłem.

Pamiętaj: przed skorzystaniem ze smartfona, zdezynfekuj ręce

4. Jak zdezynfekować telefon i umyć etui?

By na naszym telefonie nie osiadały chorobotwórcze drobnoustroje, przed każdym jego użyciem powinniśmy dezynfekować ręce. W ostatnim czasie wielu z nas przekonało się, że żel dezynfekcyjny stanowi aktualnie towar deficytowy. Produkt w błyskawicznym tempie znika z półek sklepowych, ponieważ wiele osób kupuje jego wyraźne nadwyżki. Nieprzygotowani na taką sytuację dystrybutorzy nie są w stanie na bieżąco uzupełniać jego zapasu. Z tego powodu coraz popularniejszą praktykę stanowi samodzielne przygotowywanie żelu dezynfekcyjnego.

Jak zrobić żel dezynfekujący do rąk?

Jeżeli mamy taką możliwość, możemy wykonać żel dezynfekujący samodzielnie. Oto potrzebne składniki:

• 100 ml spirytusu,

• 40 ml wody lub żelu aloesowego,

• 2 krople olejku z drzewa herbacianego (opcjonalnie).

Jeśli do sporządzenia naszego preparatu użyjemy żelu aloesowego, formuła nie będzie wysuszać skóry. Dla dodatkowych walorów zapachowych możemy dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego o dodatkowych właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwwirusowych.

W razie potrzeby objętość składników możemy zwiększać lub zmniejszać – ważne jednak, aby zachować wskazane wyżej proporcje. Jeżeli nie mamy w domu strzykawek lub menzurek do pomiaru, możemy wykorzystać łyżeczki. Standardowa łyżka stołowa posiada objętość równą 15 ml, a łyżeczka do herbaty 5 ml. Wówczas łatwo wyliczymy, że na 100 ml spirytusu składa 6 się łyżek stołowych i 2 łyżeczki do herbaty alkoholu. W przypadku 40 ml wody lub żelu aloesowego potrzebujemy z kolei 2 duże łyżki i 2 małe łyżeczki.

5. Jak zdezynfekować telefon i umyć etui?

Odkażanie smartfonów i case’ów jest tak samo ważne, jak mycie rąk. Pamiętajmy o tym w obecnej sytuacji i dbajmy o swoje bezpieczeństwo. Zachęcamy do śledzenia akcji #umyjswojeetui na naszych kanałach społecznościowych - Facebooku i Instagramie. By być na bieżąco z naszymi poradami i wskazówkami, zapisz się do newslettera!

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (13)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.