Jak zdjąć szkło hartowane z telefonu?

Jeśli szkło zamontowane na ekranie telefonu pękło, oznacza to, że spełniło swoją funkcję. Pochłonęło całą energię uderzenia po upadku smartfona z wysokości i zabezpieczyło jego ekran. Aby urządzenie mogło być dalej chronione, należy zdjąć uszkodzoną szybkę i założyć nową. Poniżej przedstawiamy przetestowane przez nas sposoby usuwania pękniętego szkła hartowanego z ekranu smartfona.

Przygotowanie smartfona 

Przed przystąpieniem do usuwania szkła, warto przez około 15 sekund kierować na ekran smartfona ciepłe powietrze z suszarki do włosów. Pozwoli to rozgrzać i poluzować klej na osłonie wyświetlacza. Nie należy jednak przesadzić z długością tego etapu i nie trzymać suszarki zbyt blisko smartfona, aby nie zaszkodzić urządzeniu.

Następnie można przejść do dalszych czynności i zastosować jedną z metod usuwania pękniętego szkła z ekranu telefonu.

Metoda nr 1 – usuwanie szkła palcami z zastosowaniem sztywnej karty

podważanie szkła hartowanego za pomocą paznokcia

Pierwszy sposób polega na podważaniu szkła paznokciami i pomaganiu sobie sztywną kartą. Aby zdjąć szybkę należy kolejno:

1. podjąć próbę podważenia osłony ekranu paznokciem z każdego rogu. Należy zacząć od tego narożnika, który najłatwiej ulega naszym działaniom (metoda nie jest polecana dla osób mających słabe i łamliwe paznokcie);

2. gdy szybka zacznie się odklejać, można delikatnie pociągnąć za róg. Następnie należy przestać ciągnąć jedynie za narożnik, a zacząć przesuwać się równomiernie wzdłuż osłony, pomagając sobie sztywną kartą (np. wizytówką, starą kartą bankomatową czy kartą lojalnościową). Zapobiegnie to rozpadnięciu się szkła na kawałki przed jego całkowitym usunięciem;

podważanie szkła hartowanego paznokciami

3. pociągnąć szybkę powoli i równomiernie, aż do jej zupełnego odklejenia.

Metoda nr 2 – usuwanie szybki z użyciem wykałaczki i usztywnianej karty

podważanie szkła kartą

Sposób nr 2 wymaga użycia wykałaczki i sztywnej karty. Aby usunąć szkło hartowane tą metodą należy wykonać następujące kroki:

1. podważyć szybkę w jednym z rogów za pomocą wykałaczki, uważając by nie porysować ekranu. Ostry koniec patyczka należy dokładnie wycelować w stronę usuwanego akcesorium, a nie wyświetlacza (stosując wykałaczkę zapobiegniemy złamaniom i uszkodzeniom paznokci. Niestety przy braku precyzji istnieje jednoczesne ryzyko zarysowania wyświetlacza);

2. po odklejeniu się i podniesieniu osłony w narożniku, powinno się delikatnie pociągnąć ją palcami;

zdejmowanie szkła hartowanego sztywną kartą

3. następnie należy wsunąć w szczelinę kartę i powoli przesuwać ją wzdłuż osłony, aż do całkowitego jej odklejenia.

Oprócz opisanych powyżej metod wypróbowaliśmy jeszcze jeden sposób, który znaleźliśmy w internecie. Zastosowaliśmy patent z wykorzystaniem naprawczej taśmy klejącej, niestety w naszym przypadku bezskutecznie. Postępowaliśmy wedle instrukcji i przykleiliśmy kawałek taśmy do szybki w narożniku.

zdejmowanie szkła hartowanego za pomocą taśmy

Po pociągnięciu taśmy szkło miało samo odkleić się od wyświetlacza. Niestety bez podważenia akcesorium paznokciami, szybki nie dałoby się usunąć. Klej na taśmie okazał się zbyt słaby, by odkleić szkło.

Szeroki wybór akcesoriów ochronnych na ekran

Gdy usuwanie pękniętego szkła hartowanego mamy już za sobą, czas zamontować nowe akcesorium. Jak założyć szkło ochronne na ekran telefonu opisaliśmy jakiś czas temu na naszym blogu.

Szkła hartowane to nie jedyny rodzaj skutecznych osłon przed zarysowaniami i stłuczeniami ekranów smartfonów. Godnymi polecenia akcesoriami ochronnymi na wyświetlacze są również najnowszej generacji folio-szkła, łączące zalety elastyczności folii poliwęglanowych i odporności szkieł hartowanych. Wszystkie wyżej wymienione akcesoria na większość modeli smartfonów dostępnych jest w ofercie sklepu etuo.

szkła i folie ochronne sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.20 / 5.0 (2)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.