Jak zmienić lokalizację w telefonie?

Funkcja GPS w telefonie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania wielu aplikacji, na przykład nawigacyjnych. Jednak niektórzy użytkownicy smartfonów mogą czuć się niekomfortowo z faktem, że ich telefon stale udostępnia informacje o swoim położeniu. Czy wobec tego można zmienić rzeczywistą lokalizację na nieprawdziwą?

Zmiana lokalizacji w smartfonie

Niezależnie od powodu, dla którego chcesz zmienić lokalizację w swoim telefonie, odpowiadamy – w większości smartfonów jest to możliwe. Nie jest to jednak takie proste, bez względu na to, czy korzystasz z iPhone’a czy też smartfona z Androidem. Nie ma bowiem odpowiedzialnej za to funkcji, którą możesz włączyć w standardowych ustawieniach swojego telefonu. Możesz jedynie całkowicie wyłączyć lokalizację w głównych ustawieniach.

1. Jak zmienić lokalizację w telefonie?

GPS w smartfonie w założeniu ma pracować jak najdokładniej, a zatem po włączeniu funkcji lokalizacji pokazuje prawdziwe współrzędne wszystkim aplikacjom, którym zezwoliliśmy na dostęp do takich informacji. Aby to obejść, trzeba będzie poniekąd „oszukać” te aplikacje, aby akceptowały nieprawdziwe dane GPS. W tym celu powstają na przykład osobne aplikacje, których nadrzędnym celem jest właśnie zmiana lokalizacji w smartfonie. Aplikację o nazwie GPS Joystick lub podobne do niej możesz pobrać w sklepie Google Play.

Zmiana lokalizacji w telefonie z Androidem

2. Jak zmienić lokalizację w telefonie?

Aby ustawić nieprawdziwą lokalizację w swoim smartfonie z Androidem, stosuj się do poniższych instrukcji:

1. Otwórz sklep Google Play, a następnie pobierz i zainstaluj z niego aplikację o nazwie GPS Joystick lub podobną.

2. Uruchom aplikację i wybierz w niej opcję „Ustaw lokalizację”.

3. Do Twojej dyspozycji wyświetli się mapa, z której możesz wybrać dowolną lokalizację. Możesz także wpisać dokładną szerokość i długość geograficzną.

4. Po wybraniu lokalizacji kliknij „Start”. Prawdopodobnie w tym momencie aplikacja poprosi Cię o zezwolenie na udostępnianie fałszywej lokalizacji innym aplikacjom – musisz na to pozwolić.

5. Na tym jednak nie koniec. Aby aplikacja poprawnie działała, musisz włączyć w smartfonie tryb programisty. W tym celu przejdź do ustawień telefonu, a następnie wybierz kategorię „Informacje o urządzeniu”. Wyszukaj na liście „Numer kompilacji” i stukaj w niego tak długo, aż pojawi się okno informujące o włączeniu trybu programisty.

6. W trybie ustawień programisty wybierz wcześniej skonfigurowaną aplikację do pozorowania lokalizacji. Teraz powinna ona działać bez zarzutu – dla pewności sprawdź swoją lokalizację w mapach Google.

Zmiana lokalizacji w iPhonie

Zmiana lokalizacji w iPhone’ach wymaga więcej wysiłku niż w przypadku telefonów z Androidem, ponieważ w App Store nie są dostępne aplikacje służące takim działaniom. Należy także pamiętać o tym, że zmiana lokalizacji jest możliwa tylko w iPhone’ach z systemem operacyjnym iOS 12 lub starszym. Konieczne jest również skorzystanie z komputera.

1. Podłącz swój iPhone do komputera i zainstaluj na nim aplikację iTools.

2. W zainstalowanym na komputerze oprogramowaniu odszukaj narzędzie o nazwie „Wirtualna Lokalizacja”, które umożliwia zmianę lokalizacji Twojego iPhone’a.

3. U góry mapy wpisz lokalizację, pod którą ma wyświetlać się Twój iPhone, a następnie zatwierdź, klikając „Enter”.

4. Na mapie powinna wyświetlić się zmiana lokalizacji iPhone’a na wybraną przez Ciebie. Zatwierdź, klikając „Przenieś tutaj”.

5. Teraz możesz zamknąć iTools i odłączyć iPhone’a od swojego komputera. Jeśli podczas zamykania iTools pojawi się komunikat o zatrzymaniu symulowania lokalizacji iPhone’a, wybierz opcję „Nie”.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Wybierz jedną z powyższych ocen.