Jak zmienić PIN w telefonie?

Kod PIN w telefonie zawiera minimum cztery cyfry, które zabezpieczają dostęp do karty SIM. Jego wpisanie jest konieczne po każdorazowym ponownym uruchomieniu telefonu. Choć istnieje możliwość całkowitego wyłączenia kodu PIN, lepiej jest z niego korzystać, ponieważ chronimy w ten sposób naszą prywatność i dostęp do sieci komórkowej. W dowolnym momencie możemy również zmienić kod PIN. Sposób na to zależy od systemu operacyjnego, z którego korzystamy.

Dlaczego warto zapisać pin do telefonu?

Jeśli uruchomimy ponownie telefon lub wyjmiemy i ponownie włożymy do niego kartę SIM, konieczne będzie wprowadzenie kodu PIN. Ponieważ zarówno ponowne uruchamianie telefonu, jak i wyjmowanie i wkładanie karty SIM stanowią rzadkie czynności, istnieje ryzyko, że zapomnimy naszego PIN-u. Dlatego warto zapisać go w bezpiecznym miejscu, aby zawsze móc go sobie przypomnieć.

Przed planowanym ponownym uruchomieniem telefonu sprawdźmy, czy pamiętamy nasz PIN. Jeśli nie mamy takiej pewności, najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana PIN-u na nowy. Warto ustawić taki, który łatwiej zapamiętamy. Warto jednak mieć świadomość tego, że w większości przypadków zmiana PIN-u w telefonie i tak wiąże się z koniecznością wpisania dotychczasowego kodu. Poniżej przedstawiamy instrukcje, jak zmienić PIN w systemie operacyjnym Android i iOS. Wskazujemy także metodę uniwersalną dla obu systemów.

Jak zmienić PIN w telefonie z Androidem?

1. Jak zmienić PIN w telefonie? android

W przypadku telefonów z systemem operacyjnym Android sposób zmiany kodu PIN może odrobinę się różnić. Zależy on od konkretnej wersji systemu operacyjnego, z której korzystamy. W starszym Androidzie ścieżka dostępu do zmiany PIN-u wygląda następująco:

Ustawienia >> Zabezpieczenia >> Blokada karty SIM >> Zmień PIN do karty SIM (należy wpisać stary PIN, a następnie dwa razy nowy).

Na nowszym Androidzie zmiana PIN-u przebiega nieco inaczej:

Ustawienia >> Zabezpieczenia >> Inne opcje zabezpieczeń >> Skonfiguruj blokadę karty SIM >> Zmień kod PIN karty SIM (wpisujemy stary PIN, a następnie dwa razy nowy).

Jak zmienić PIN w telefonie z systemem iOS?

2. Jak zmienić PIN w telefonie? iPhone

Dokonamy zmiany kodu PIN w iPhonie poprzez ustawienia systemu iOS. Należy wybrać:

Ustawienia >> Sieć komórkowa >> PIN karty SIM,

Pod polem „Włącz PIN karty SIM” znajdziemy opcję „Zmień PIN”.

Co zrobić po trzykrotnym wpisaniu błędnego PIN-u?

Jeśli trzy razy pod rząd wpiszemy błędny PIN, karta SIM ulegnie zablokowaniu. Wówczas jesteśmy w stanie odblokować ją wyłącznie poprzez wpisanie kodu PUK. Informację o nim uzyskamy u operatora wybranej przez nas sieci komórkowej. W przypadku kodu PUK lepiej nie zgadywać ciągu cyfr, ponieważ jego dziesięciokrotne błędne wpisanie skutkuje zablokowaniem karty SIM na stałe. Zablokowaną kartę trzeba będzie wymienić na nową.

Zmiana PIN-u z poziomu wybierania numeru

Jeśli posiadamy telefon z odmienną ścieżką dostępu do zmiany kodu PIN od podanych wyżej, możemy także zmienić go bezpośrednio z poziomu wybierania numeru. Przechodzimy do pola wybierania połączeń, a następnie wpisujemy kombinację znaków:

**04*staryPIN*nowyPIN*nowyPIN#

Wpisany kod zatwierdzamy przyciskiem wykonywania połączenia (zwykle zieloną słuchawką). Metoda ta powinna działać w przypadku najpopularniejszych sieci komórkowych, takich jak Play, Orange, Plus czy T-Mobile.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.