Jak zresetować telefon?

Zdarza się, że po pewnym czasie użytkowania smartfon odmawia posłuszeństwa i znacznie spowalnia. Czasami jedynym wyjściem jest reset telefonu. Przedstawiamy poradnik jak zresetować telefon z systemem Android, iOS i Windows. W poradniku znajdziesz uniwersalną instrukcję dla wszystkich urządzeń z Androidem, ale także osobne tutoriale dla telefonów marki Samsung i Huawei.

Reset telefonu z systemem Android

Przed wykonaniem twardego resetu, który usunie wszystkie pliki, zdjęcia i filmy z urządzenia, warto najpierw wypróbować tzw. miękkiego resetu, czyli inaczej restartu telefonu. Aby wykonać soft reset, należy wyłączyć i włączyć smartfona lub w przypadku starszych urządzeń w wymienną baterią, wyjąć i z powrotem włożyć baterię. Metody te są identyczne dla telefonów z Androidem różnych marek – Samsung, Huawei, Xiaomi, LG itd.

logo Android

Jeśli metoda okaże się za słaba i bezskuteczna, należy przejść do wykonania twardego resetu. Przed operacją warto zrobić kopię bezpieczeństwa (backup), gdyż urządzenie wykasuje wszystkie pliki użytkownika. Ponadto znikną zainstalowane aplikacje, gdyż telefon wróci do ustawień fabrycznych. Zobacz także: Jak zrobić kopię zapasową telefonu? - Android

Jak zresetować telefon Android?

Metoda nr 1:

1. wybierz pozycję “Ustawienia”,

2. otwórz “Prywatność”,

3. wejdź w “Ustawienia fabryczne”.

(Nazwy mogą nieznacznie różnić się w zależności od marki smartfona).

Metoda nr 2:

1. gdy telefon jest wyłączony lub nie odpowiada, naciśnij przyciski do zwiększania głośności oraz do zasilania (Power). Trzymaj je równocześnie do momentu uruchomienia się telefonu,

2. gdy ukaże się lista, wybierz pozycję "Recovery mode" poruszając się za pomocą przycisku do zwiększania głośności. Do zaznaczenia danej pozycji użyj przycisku do zmniejszania głośności,

3. gdy pokaże się logo Androida, naciśnij przyciski: zasilania i do zwiększania głośności i przytrzymaj je,

4. najedź na pozycję "wipe data/factory reset" i zaznacz ją naciskając przycisk zasilania,

5. najedź na pozycję "Yes - erase all user data"  i zaznacz ją naciskając przycisk zasilania.

Uwaga! Jeśli telefon przestanie odpowiadać w którymś punkcie instrukcji, można go zrestartować przez dłuższe przytrzymanie przycisku zasilania. Gdy to nie pomoże należy wyjąć baterię i włożyć ją z powrotem.

telefony z systemem android

Uwaga! Metoda nr 2 różni się w zależności od producenta telefonu!  W przypadku smartfonów  Samsung przy wyłączonym telefonie należy nacisnąć jednocześnie przycisk do zwiększania głośności i zasilania oraz główny przycisk (Home). Poruszanie się po menu możliwe jest za pomocą przycisków głośności, natomiast zatwierdzanie odbywa się z wykorzystaniem przycisku głównego. Poniżej, w osobnych akapitach szczegółowo opisujemy sposoby resetowania smartfonów marki Samsung oraz Huawei. Poniżej, w osobnych akapitach szczegółowo opisujemy sposoby resetowania smartfonów marki Samsung oraz Huawei.

W przypadku smartfonów HTC przy wyłączonym urządzeniu należy nacisnąć i dłużej przytrzymać przycisk do zmniejszania głośności i krótko nacisnąć przycisk zasilania. Odpowiednią pozycję wybiera się za pomocą przycisku zmniejszania głośności, zaznacza się ją z użyciem przycisku zasilania, a zatwierdza przyciskiem do zwiększania głośności.

Jak zresetować telefon Samsung?

Aby zresetować telefon Samsung i przywrócić go do ustawień fabrycznych (zrobić twardy reset), należy wykonać kilka kroków. Sam proces jest szybki i nie powinien sprawiać kłopotów. Opisujemy go w odrębnym akapicie, ponieważ użytkownicy bardzo często szukają osobnej instrukcji dla tej marki. Poniżej znajduje się tutorial krok po kroku. Pamiętaj, aby przed wykonaniem twardego resetu telefonu Samsung zrobić kopię zapasową danych. W przeciwnym razie w wyniku resetu do ustawień fabrycznych, zostaną one utracone.

Aby zresetować telefon Samung, należy:

1. otworzyć „Ustawienia”

2. wybrać opcję „Zarządzanie ogólne”

3. kliknąć „Resetowanie”, a w starszych modelach Samsung „Kopia zapasowa i odzyskiwanie”

4. otworzyć „Ustawienia fabryczne” (w starszych modelach może nie być tej opcji w menu, wtedy przechodzimy do kolejnego kroku)

5. wybrać „Resetuj” i „Usuń wszystko”

6. gotowe, telefon Samsung zresetuje się i zostanie przywrócony do ustawień fabrycznych.

Jak zresetować telefon Huawei?

Podobnie jak dla telefonów marki Samsung, tak i dla marki Huawei zamieszczamy osobną instrukcję przywracania urządzeń do ustawień fabrycznych. Przed wykonaniem twardego resetu telefonu Huawei pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej. Poniżej prezentujemy 2 metody przywracania telefonu Huawei do ustawień fabrycznych.

Jak zresetować telefon Huawei? Metoda 1

1. otwórz „Ustawienia”

2. kliknij kolejno pozycje: „System i aktualizacje” >> „Resetowanie” >> Przywracanie ustawień fabrycznych

3. kliknij „Resetuj telefon”. Następnie będzie trzeba podać hasło ekranu blokady, jeżeli zostało ustawione.

UWAGA: przed zresetowaniem telefonu konieczne jest wylogowanie się z ID HUAWEI. W przeciwnym razie późnijesza aktywacja telefonu może nie być możliwa. Aby wylogować się z ID HUAWEI, należy otworzyć „Ustawienia”, dotknąć „ID HUAWEI” aby uzyskać dostęp do Centrum konta i kliknąć opcję „Wyloguj się” (na dole ekranu).

Resetowanie Huawei – metoda 2

Wyłącz telefon i wykonaj poniższe kroki:

1. Naciśnij i przytrzymaj równocześnie przycisk zasilania i przycisk zwiększania głośności do momentu aż telefon nie zacznie wibrować. Dalej kontynuuj przez ok. 5 sek., by przejść do trybu odzyskiwania.

2. Używając przycisku zwiększania lub zmniejszania głośności wybierz opcję kasowania danych i włącz ją za pomocą przycisku włącznika

3. Używając przycisku zwiększania lub zmniejszania głośności wybierz opcję przywracania telefonu do ustawień fabrycznych. Tak jak poprzednio aktywuj ją przyciskiem włącznika.

Reset smartfona z systemem iOS

telefony apple

W momencie gdy konieczny jest reset telefonu Apple, do wyboru są trzy możliwości: reset z poziomu iPhone’a, iTunes i Recovery Mode.

Metoda nr 1 - reset z poziomu iPhone’a:

1. stuknij opcję “Ustawienia”,

2. wybierz "Ogólne",

3. stuknij "Wyzeruj",

4. wybierz "Wymaż zawartość i ustawienia".

Metoda nr 2 - reset z poziomu iTunes

1. podłącz iPhone’a do komputera za pomocą kabla i uruchom program iTunes,

2. kiedy w smartfonie pojawi się wiadomość czy zaufać temu komputerowi, stuknij “tak”,

3. kliknij w iTunes ikonę swojego iPhone’a,

4. u góry w menu kliknij przycisk “Otwórz iPhone’a",

5. po wykonaniu operacji dane z iPhone’a zostaną usunięte, a system zresetowany.

Metoda nr 3 - reset z poziomu Recovery Mode

Gdy smartfon w ogóle się nie uruchamia i jest wyłączony wciśnij jednocześnie przycisk uruchamiania i przycisk Home i przytrzymaj tak długo, aż pojawi się informacja ”Połącz z iTunes”. Następnie zgodnie z instrukcją podłącz iPhone’a do iTunes i kliknij ikonę odpowiedzialną za reset ustawień w smartfonie.

apple iphobe

Reset telefonu z systemem Windows

W przypadku smartfonów z systemem Windows mobile reset urządzeń możliwy jest na dwa sposoby:

Metoda nr 1:

1. otwórz “Ustawienia”,

2. wybierz pozycję “System”,

3. wejdź w “Informacje”,

4. kliknij “Zresetuj telefon”,

5. kiedy zostaną wyświetlone ostrzeżenia o przywróceniu ustawień fabrycznych telefonu, wybierz pozycję "tak". Proces może chwilę potrwać.

Metoda nr 2

1. jeśli telefon nie odpowiada i jest wyłączony, naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przyciski zmniejsz głośność i zasilanie (przez 10-15 sekund, aż poczujesz wibracje)

2. zwolnij przyciski, a następnie natychmiast naciśnij i przytrzymaj przycisk zmniejsz głośność. Ukaże się duży wykrzyknik,

3. naciśnij cztery przyciski w następującej kolejności: zwiększ głośność, zmniejsz głośność, zasilanie  i zmniejsz głośność. Smartfon zostanie zresetowany i ponownie się uruchomi.

sprawdź etui na telefonsprawdź kable do telefonów

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.40 / 5.0 (20)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.