Jak zrobić kopię zapasową iPhone'a?

Smartfony to urządzenia, na których przechowujemy mnóstwo informacji i danych. Warto co jakiś czas zrobić kopię zapasową iPhone’a, by ich nie stracić zgromadzonych plików. Backup jest też konieczny, gdy jesteśmy zmuszeni zresetować naszego iPhone’a lub oddać go do serwisu. Przedstawiamy dwie proste metody wykonania kopii zapasowej danych w smartfonach Apple.

Kopia zapasowa w iTunes

logo itunes

Pierwszy sposób tworzenia kopii zapasowej w smartfonach iPhone wymaga pośrednictwa aplikacji iTunes. Aby wykonać backup za pomocą tego narzędzia należy:

1. podpiąć iPhone’a do komputera za pomocą kabla USB i uruchomić program iTunes,

2. odnaleźć i kliknąć ikonę iPhone’a,

3. gdy otworzy się widok iPhone’a, należy w nim odszukać sekcję “Kopie zapasowe” i wśród wypisanych opcji wybrać “Ten komputer”,

4. następnie należy kliknąć na przycisk “Archiwizuj teraz”. Jeśli na smartfonie znajdowały się aplikacje, które nie zostały zainstalowane przez iTunes, aplikacja zapyta o chęć ich zarchiwizowania. Po otrzymaniu autoryzacji rozpocznie się tworzenie backapu.

Proces w zależności od pojemności iPhone’a może potrwać od kilku do kilkunastu minut.

Zabezpieczenie kopii zapasowej w iTunes

telefony apple w etui

Po stworzeniu kopii zapasowej iPhone'a w iTunes, można ją dodatkowo zaszyfrować. Zabezpieczy to dane w sytuacji utraty komputera lub dysku twardego, na którym znajdowała się kopia. Aby zaszyfrować kopię w iTunes należy:

1. podpiąć iPhona do komputera z pomocą kabla USB i uruchomić program iTunes,

2. w widoku iPhone’a odszukać sekcję “Kopie zapasowe” i wśród opcji wybrać “Szyfruj kopię zapasową iPhone’a”,

3. wprowadzić i powtórzyć hasło, które następnie zostanie użyte do odszyfrowania kopii zapasowej. 

Kopia zapasowa w Archiwum iCloud

logo icloud

Druga metoda tworzenia kopii zapasowej polega na internetowej archiwizacji iPhone’a w chmurze iCloud. W Archiwum iCloud niestety nie można zapisać wszystkich plików, na przykład filmów, muzyki, książek czy programów, które nie zostały kupione przez iTunes, App Store czy iBooks Store. Również zdjęcia wgrane zewnętrznie nie zostaną skopiowane. Plusem tej metody jest jednak możliwość tworzenia kopii bez konieczności posiadania komputera. Wystarczy jedynie dostęp do internetu przez Wi-fi. Aby utworzyć kopię zapasową w Archiwum iCloud należy:

1. wejść w “Ustawienia” iPhone’a,

2. odnaleźć i wybrać na liście funkcji odnośnik do iCloud,

3. w ustawieniach iCloud odszukać i wybrać funkcję “Archiwum”.

Od tego momentu iPhone będzie automatycznie archiwizować się przez Wi-fi. Archiwum iCloud wymaga wolnego miejsca w usłudze iCloud Drive. Każdy użytkownik ma darmowe 5 GB wolnej przestrzeni w tej usłudze. Jeśli miejsce się zapełni, konieczne będzie dokupienie więcej przestrzeni dyskowej.

sprawdź etui na telefony applesprawdź kable do telefonów apple

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.00 / 5.0 (23)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.