Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie?

Zrzut ekranu pozwala uchwycić wyświetlany obraz na komputerze, tablecie lub smartfonie. Dzięki tej funkcji możemy uwiecznić w formie graficznej rozmowy w Messengerze, aktualny stan strony internetowej czy zdarzenie w aplikacji. Z tego artykułu dowiesz się jak zrobić screena na telefonie z systemem Android i iOS (iPhone). Osoby akapit poświęciliśmy instrukcji jak zrobić zrzut ekranu w telefonach Samsung.

Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie z Androidem?

Sposób robienia screenshotów w telefonach z Androidem uzależniony jest od budowy urządzenia.

Jeśli pod ekranem znajdują się klawisze fizyczne, aby zrobić zrzut ekranu na telefonie należy przytrzymać przycisk Home znajdujący się w przedniej dolnej części urządzenia oraz przycisk blokady (zasilania). Przycisk zasilania znajduje się z boku smartfona. Klawisze przyciskamy przez dwie sekundy.

W przypadku, gdy telefon nie posiada fizycznego przycisku Home, a nawigacja odbywa się na pasku ekranowym, aby zrobić zrzut ekranu należy nacisnąć dolny klawisz regulacji głośności i przycisk zasilania (blokady). Oba przyciski znajdują się z boku smartfona. Podobnie jak w pierwszym przypadku, klawisze trzymamy przez dwie sekundy.

Po wykonaniu screenshota ekran mrugnie i smartfon wyda dźwięk robienia zdjęcia.

zrzut ekranu w telefonie z Androidem

Część telefonów ma też specjalny skrót do robienia zrzutów ekranu, który znajduje się w rozwijanym menu. Aby rozwinąć panel należy przeciągnąć palcem z góry ekranu na dół. W menu tym znajdują się także inne skóry, między innymi do włączania bluetooth, wifi, transferu danych czy dźwięku.

Niektóre starsze smartfony z Androidem nie posiadają funkcji zrzutu ekranu. Wtedy przydatne mogą okazać się aplikacje, takie jak Łatwy Zrzut Ekranu czy Screenshot touch dostępne w Google Play. Dzięki nim bez trudu przechwycimy obraz ze strony internetowej na nasz telefon.

Jeśli mimo powyższej instrukcji nadal nie wiesz jak zrobić zrzut ekranu na swoim telefonie z Androidem pamiętaj, że zawsze możesz odwiedzić punkt stacjonarny swojego operatora i poprosić pracownika placówki o pomoc. Pracownicy mają wiedzę na temat sprzedawanych w swoich punktach modeli smartfonów i będą wiedzieć jak zrobić screena na Twoim urządzeniu.

Zrzut ekranu Samsung

telefon Samsung

Z tego akapitu dowiesz się jak zrobić zrzut ekranu na telefonie Samsung. W niektórych telefonach marki Samsung zrzut ekranu wykonuje się standardowo poprzez równoczesne przytrzymanie przycisku „Włącz/wyłącz” oraz „Zmniejszanie głośności” (znajdują się po bokach smartfona) w innych modelach Samsung robienie screena wygląda jednak nieco inaczej, niż w wyżej omawianych smartfonach.

Na przykład w smartfonach Galaxy J3, J5, J7, S7 i Note 4, aby wykonać screena należy wcisnąć jednocześnie przycisk Home i Power (a nie jak w przypadku smartfonów pozostałych producentów dolny klawisz regulacji głośności).

Dodatkowo modele takie jak Galaxy J5, J7, S7, S8, Note 4, S9, S10, S20, S21 mają funkcję wykonywania screenów poprzez gesty. Wystarczy przeciągnąć dłoń nad ekranem, a telefon wykona zrzut ekranu.

Jak zrobić zrzut ekranu w Samsung za pomocą gestu?

Aby zrobić screena na telefonie Samsung za pomocą gestów, należy włączyć funkcję „przeciągania dłonią”. Wystarczy kolejno:

1. Otworzyć Ustawienia,

2. Wybrać opcję „Zaawansowane funkcje”,

3. Kliknąć zakładkę „Ruchy i gesty” (w niektórych modelach ten krok jest pomijany)

4. Zjechać na dół, odszukać i aktywować funkcję „Przeciągnij dłonią, aby przechwycić” za pomocą suwaka.

5. Żeby zrobić zrzut ekranu wystarczy przesunąć bok dłoni od prawej do lewej strony ekranu (dłoń musi dodykać wyświetlacza).

Po zrobieniu screena ekran mrugnie i Samsung wyda dźwięk robienia zdjęcia. Obraz zostanie niezwłocznie zapisany w galerii telefonu.

Screenshoty w telefonach Samsung Galaxy Note i w tabletach można robić również za pomocą rysika (dotyczy modeli wyposażonych w rysiki S Pen).

Jak zrobić screenshot w Samsung za pomocą rysika?

Aby zrobić zrzut ekranu w Samsung Galaxy Note lub na tablecie, na początek wyjmij rysik S Pen i otwórz menu Poleceń Wskazywanych. Aby to zrobić kliknij przycisk, który znajduje się na rysiku. Możesz również dotknąć pływającej ikony rysika na ekranie urządzenia. Zrzut ekranu za pomocą rysika w urządzeniach Samsung można wykonać na dwa sposoby:

Metoda 1 - Pisanie po ekranie

1.Ze skrótów rysika S Pen, wybierz “Pisanie po ekranie”. Automatycznie zostanie wykonany screenshot.

2. Następnie możesz spersonalizować swój zrzut ekranu, na przykład dodając jakiś napis lub rysunek. Możesz również przyciąć screena.

3. Aby zapisać screena w galerii wybierz opcję „Zapisz”.

Metoda 2 - Inteligentny Wybór

1. Ze skrótów rysika S Pen, wybierz “Inteligentny wybór”. Masz też możliwość wyboru różnych kształtów do przechwycenia fragmentu ekranu (ogrąg, prostokąt, lasso)

2. Za pomocą przerywanych linii wyznacz obszar, który chcesz przechwycić

3. Wybrany obszar pojawi się na ekranie.

4. Możesz zmodyfikować kształt zrzutu ekranu, dodając lub wycinając części określonego obszaru (znaki „+” i „-”). Po zakończeniu edycji wybierz „Zakończ”. Masz też możliwość personalizacji zrzutu ekranu, na przykład dodając napis lub rysunek. Aby zapisać screenshot w galerii wystarczy wybrać opcję „Zapisz”.

Screenshot w telefonach z iOS

apple iphone

Zrzut ekranu na smartfonach Apple wykonuje się za pomocą kombinacji klawiszy Usypiania i Początku. W starszych modelach Usypianie znajduje się na górze, a w nowszych z boku urządzenia. Początek (Home) znajduje się w przedniej dolnej części smartfona.

W przypadku iPhone’a X, który nie ma fizycznego przycisku Home, wykonywanie zrzutu ekranu wygląda nieco inaczej. Aby wykonać screenshot należy jednocześnie przycisnąć przycisk boczny zasilania z prawej strony urządzenia oraz górny lub dolny przycisk zwiększania głośności z lewej strony telefonu.

Lokalizacja zrzutów ekranu

Zrzuty ekranu w telefonach z systemem Android zapisywane są w folderze Pictures/Screenshots. Aby odnaleźć screenshoty w urządzeniach Apple należy wejść w aplikację Zdjęcia >> Albumy >> Rolka z aparatu.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.80 / 5.0 (19)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.